› bieżące |
ponad rok temu
22.06.2021 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Masa szpachlowa przydaje się podczas różnego rodzaju prac remontowych i wykończeniowych. Chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie jest? Może chciałbyś także poznać jej rodzaje, aby następnym razem wiedzieć, który wybrać? W takim razie zachęcamy do przeczytania tego artykułu!
Masa szpachlowa najczęściej występuje w formie suchego proszku gipsowego, który należy rozrobić z wodą. Na rynku widnieją także gotowe masy o konsystencji pasty. Stosuje się je głównie do wypełniania różnego rodzaju ubytków, likwidowania spękań i zarysowań. Ponadto, jeśli chcesz wygładzić ścianę czy sufit przed malowaniem, tapetowaniem lub tynkowaniem, także zastosuj masę szpachlową. Zostając przy temacie wygładzania, opisywany dziś produkt wykorzystuje się przy pionowaniu lub poziomowaniu obszarów, a także wyrównywania kątów.
W odróżnieniu od gładzi masa szpachlowa nie musi być nakładana w kilku warstwach na powierzchnię. Stosując ją, możesz mieć pewność wysokich właściwości sczepnych. Wybierana najczęściej, jako warstwa podkładowa, jest bardzo prosta w nakładaniu. Wystarczy użyć do tego pacy metalowej ewentualnie szpachelki, jeśli ubytki, które mają zostać wypełnione, są niewielkie. Kiedy szpachlujesz sufit, zacznij od okna, a gdy ścianę, szpachluj od dołu do góry. Jeżeli skończyłeś pracę, zanim rozpoczniesz dalsze czynności, odczekaj około 24 godzin, w tym czasie masa szpachlowa zwiążę się i wyschnie.
Masa szpachlowa występuje w dwóch postaciach, suchej oraz mokrej mieszanki. Poniżej dokładniej opisujemy każdą z nich:
Niwelowanie nierówności, wypełnianie powierzchniowych uszkodzeń i ubytków czy precyzyjne wyprowadzanie kątów i płaszczyzn sufitów i ścian – to główne zastosowania masy szpachlowej. Do wyboru masz dwa jej rodzaje, a więc mieszankę suchą i mokrą. Jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, wybierz wersję mokrą, jest łatwiejsza w nakładaniu. Jeżeli jednak ubytki w ścianach są duże, nie masz wyjścia, musisz postawić na mieszankę suchą. Po pewnym czasie jej stosowania dojdziesz do wprawy, mieszanie jej z wodą i szybkie nakładanie nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Po wyschnięciu uzyskasz twardą powierzchnię, którą można szlifować i przewiercać. Dalsze prace wykończeniowe, a następnie montażowe będą więc możliwe.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |