› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Do papugarni jeżdżę bardzo często do gdańska, bardzo żałuję że nie ma takiego miejsca w... ~ UveŚwietny pomysł ja rownież mam nadzieję zę w Elblagu powstanie papugarnia, to na prawde urocze... ~ MSMało zdjęć budynku Kompanii Dowodzenia (za moich czasów tak sie to nazywało zwyczajowo), poza... ~ Jesion 02-03Gdyby woda trafiła do basenu to nie znalazła by sie na ulicach - to chyba proste. Może nie... ~ OOPOgdyby przepusty na basen otworzyć wcześniej, zanim tak się ta Kumielka rozdziczyła, nie byłoby... ~ kajkoMiliony strat a na zbiornik nie ma kasy to jest polska gospodarka. ~ emerytJedyny przypadek - wśród elbląskich mediów (Elblag.net), w którym potwierdza się... ~ Edward Pukinniech poda sie do dymisji !!!! ~ Elblagczytając te tłumaczenia prezydenta szlak mnie trafia nie oszukuj ludzi człowieku dlaczego... ~ tatus505Kumiela zaszalała w TVN "coverage" jak huraganu na Florydzie. ~ tgfdsHaha, w drodze są jednostki z Lidzbarka Warmińskiego oddalonego o 1,5 h drogi, a Ochotnicze... ~ ABC Nie ma to jak konkretna fotorelacja ~ gfdspoko, już jadą :D http://sendvid.com/1goa5q72 ~ heheLinia najmniejszego oporu, a nie najmniejsza linia pani Grażyno. ~ MaszkaPani radna cytuję "...Mamy więc, z jednej strony inicjatywę dowartościowania niezaprzeczalnych... ~ Figo FagoByłe zakłądy mechaniczne ZAMECH są blisko. ZAMECH to historia, to tradycja, to duma Elbląga,... ~ patriota nie tylko lokalnyMądrale chowają się za śmiesznymi nickami. Trzeba mieć odwagę, żeby wypowiadać się z... ~ lokalny patriotaPrzeciwnicy PIS - Najlepiej nazwijcie rondo imieniem Tusk lub Komorowski. Oni ,to dopiero mają... ~ Pisówka

Do czego użyć kleju montażowego

› poradnik 19 dni temu    6.09.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Od materiałów, które stosowane są w czasie remontów, wymagamy natychmiastowego działania, tak aby w krótkim czasie przejść do kolejnych zaplanowanych czynności. O ile w niedalekiej jeszcze przeszłości przeszkodą w szybkim sfinalizowaniu działań budowlanych i wykończeniowych było powolne wiązanie i niewystarczająca skuteczność klejów, obecnie produkowane kleje montażowe stanowią na tym polu nową jakość.

Kleje, które pamiętają nasi rodzice
 

Niedostępność specjalistycznych i nowoczesnych materiałów budowlanych w czasach „przedhipermarketowych” sprawiała, że możliwe było korzystanie z niewielu preparatów. Przykładami takich są kleje, których nazwy do dzisiaj są powszechnie kojarzone z materiałami stosowania: guma arabska do papieru, wikol do drewna, butapren do wyrobów kauczukowych. Obecnie ich odpowiednikami są kleje montażowe działające błyskawicznie, odporne na wilgoć i warunki pogodowe, dające trwałość wiązania i łatwe w użyciu.

Czy istnieje uniwersalny klej montażowy?
 

Materiały budowlane i wykończeniowe, które stosowane są powszechnie, są zróżnicowane względem zawartości składników wchodzących w niekorzystne reakcje z substancjami składającymi się na kleje. Przykładem tego jest styropian – popularny izolator termiczny. Jego użycie na elewacji czy ścianach wewnętrznych wymaga użycia specjalistycznego kleju, który nie roztopi spienionych granulek polistyrenowych. Inną kwestią jest niska skuteczność klejów na materiałach pokrytych teflonem – te na szczęście w remontach i na budowie nie są wykorzystywane.

do-czego-uzyc-kleju-montazowego-1.jpg

Cechy skutecznego kleju montażowego
 

Ponieważ kleje montażowe wykorzystywane są w wielu przypadkach doraźnie, wymaganymi cechami są skuteczność i szybkość wiązania, a także możliwość zastosowania na wielu materiałach. Klejona powierzchnia powinna być też odporna na wilgoć i zmienne warunki temperaturowe, co umożliwia zastosowanie kleju na zewnątrz budynków. Jeśli klejone powierzchnie pracują, na przykład drewniane lub ceramiczne elementy okładzin podłogowych, klej montażowy musi cechować się elastycznością – w przeciwnym razie wykruszy się na skutek działających na niego sił. Przykładem preparatu, który spełnia powyższe warunki, jest klej Mamut.

Klej montażowy do natychmiastowego użycia
 

Spoiwo takie jak klej montażowy Mamut jest natychmiast gotowe do użycia i nie wymaga uprzedniego mieszania składników. Ważne jednak, by nakładać klej na odczyszczoną powierzchnię – powinna być ona pozbawiona tłustych plam, luźnych cząstek i pyłu. Warto zapoznać się z informacjami zawartymi na karcie produktu, na której producent wymienia możliwe zastosowania kleju i wymienia substancje i materiały, na które spoiwo zadziała niekorzystnie lub okaże się nieskuteczne.

do-czego-uzyc-kleju-montazowego-2.jpg

Dlaczego kleje montażowe sprzedawane są w kartuszach?
 

Chociaż opakowania klejów montażowych mają różną wielkość – od niewielkich tubek do wykorzystywanych na budowach celofanowych wkładów bez aplikatora – szczególnie korzystne jest wykorzystanie kartuszy – wymiennych pojemników umieszczanych w wyciskaczach. Powodem tego jest łatwa wymiana, precyzyjnie działający mechanizm aplikacji i możliwość użycia w miejscach o ograniczonym dostępie. Dzięki plastikowej końcówce nakręcanej lub nakładanej na kartusz możliwe jest wypełnienie klejem szczelin o różnej wielkości – wystarczy w odpowiednim miejscu przyciąć końcówkę i skierować klej wprost między klejone elementy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.