› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dobór kieliszków do wina

› bieżące 2 miesiące temu    6.11.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dobór kieliszków do wina

W każdym domu powinien być przynajmniej jeden komplet kieliszków do wina, do różnych jego typów. Czerwone, białe, musujące... Rodzajów tego trunku jest sporo, a przecież każdy wymaga zupełnie innego modelu szkła. Jak dobrać kieliszki do wina? Sprawdź!b

Szkło do wina – jakie wybrać?

Szkło do poszczególnych alkoholi jest inne. W zależności od rodzaju wina potrzebujemy zupełnie odmiennego kieliszka. Zazwyczaj w zestawie mamy 2, 4 lub 6 sztuk, niekiedy jest ich więcej, a nawet pojawiają się dodatkowe akcesoria, takie jak dzban do chłodzenia butelki bądź karafka.

W sklepie Home&You oferta jest niezwykle bogata. Królują tam gładkie, jak i mocno zdobione kieliszki do wina. Wiele z nich posiada efektowne dekoracje, między innymi zlokalizowane na nóżce.

Liczba propozycji jest imponująca, dzięki temu bez trudu kupisz szkło pasujące do pozostałych elementów swojej domowej zastawy - https://home-you.com/pl/jadalnia/szklo/kieliszki. Oprócz przezroczystych wersji w asortymencie znajdują się wyjątkowe i bardzo unikatowe kolorowe egzemplarze o mało spotykanym designie.

Kieliszek idealnie dopasowany do wina wydobędzie w pełni głębie jego smaku. Dlatego to takie ważne, aby był adekwatny do konkretnej odmiany trunku. Do wina czerwonego, białego, różowego oraz musującego musi być zupełnie inne szkło! Tylko w ten sposób będziemy się cieszyć w pełni  aromatem, czyli bukietem. Nawet niewielki detal, taki jak grubość naczynia może obniżyć jakość, a przede wszystkim walory smakowe.

Kieliszki do wina – dobór

Nie musisz być wykwalifikowanym sommelierem, aby orientować się, który kieliszek jest do jakiego wina. W Home&You zazwyczaj masz podaną nie tylko pojemność, ale również informacje o tym, do jakiego alkoholu jest przeznaczony dany produkt.

Do białej odmiany wina nadają się dwa modele szkła. Do lżejszej wersji tego alkoholu kup kieliszek o zwężonej średnicy ponadto z wąską nóżką, dzięki temu aromat w ograniczonej przestrzeni bezpośrednio dostanie się do Twojego nosa. Za to cięższy rodzaj białego wina potrzebuje dużo szerszego naczynia. On również powinien mieć wąską nóżkę, ale bardziej pękaty kształt subtelnie zwężający się ku górze.

Kieliszki do wina czerwonego sprawiają najwięcej kłopotu. Tu ilość modeli jest naprawdę spora, a to dlatego, że każdy podtyp trunku wymaga czegoś zupełnie innego. Słodki i deserowy alkohol musi mieć czaszę rozszerzającą się ku górze, a młode wino – kieliszek „tulipan”, czyli o średniej wielkości z cienkimi i szerszymi ściankami. Do Bordeaux konieczny jest sporo wyższy pojemnik o obszernym dnie, a do burgunda taki przypominający swoim wyglądem pękatą gruszkę.

Oprócz czerwonego i białego wina mamy jeszcze inne opcje. Do różowego kieliszek powinien być wąski, aby utrzymywać, jak najdłużej niską temperaturę. Co więcej czara jest dość wypukła, a nóżka cieniutka, podobnie ścianki. Za to do odmiany musującej, takiej jak szampan hiszpański, czy popularne włoskie prosseco też forma musi być wąska, ale zdecydowanie wyższa. Tylko w ten sposób bąbelki  pozostaną dłużej i nie stracimy charakterystycznego aromatu tego alkoholu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.