› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Chodzę na basen w godz. 12.20 -15.00 i na ogół są w tym czasie 2-3 tory wolne ~ maka47Jest naprawdę żle. Chodzę na basen co tydzień iciągle tory zajęte ~ nonaDzieci też są mieszkańcami tego miasta. ~ wswChodzę na basen regularnie, faktycznie jest czasami trochę tłoczno po 3 - 4 osoby na torze, ale... ~ loopTo miał być basen dla mieskańcow, a nie na jakieś zawody. ~ AntyProponuje wygonić wszystkie szkółki, wtedy tory będą wolne. Wasze dzieci nie będą umiały... ~ Tomek Mieszkam w pobliżu tej niecki. Mógłbym w klapkach nawet tam iść ale nie chodzę. Woda zimna i... ~ Bartoszz Z zajęciem torów to prawda. Są grupy, które zajmują jednocześnie trzy tory. Pod nadzorem... ~ ArturTy maruda jak nie masz gdzie popływać bo tory są zajęte przez dzieci to sobie na rzece Elbląg... ~ ObserwatorChodzę na basen regularnie 2 razy w tyg. Jeszcze nie miałem sytuacj zeby nie udalo mi sie... ~ UziBrawo za poruszenie tematu. Problem jest. Harmonogram ze strony internetowej odnośnie zajetosci... ~ Kozka No rzeczywiście kultura.. Pismo zaczynające się od zwrotu Brudasie. Jestem ciekawa kto te... ~ Oburzona Łaża nie wiadomo gdzie w centrum, idzcie pod most na Modrzewinę tam to syf jest straszny i wielu... ~ elblążaninBłagam zajrzyjcie od strony ogrodu na wysokości przed posesją Łódzka 30 ~ potrzebna interwencjaZapraszam na parking przy ul. Kwiatkowskiego jedno wysypisko śmieci. Ciekawe komu wystawią mandat... ~ qazCo istatniejsze obecnie dzieki nim można dokonac bardzo ciekawych aranżacji wnętrz. Samo... ~ kulamarek11Straż miejska raczej Straż Wiejska nie wierzę w te brednie, raczej jedno wielkie kłamstwo. ~ SorChętnie popatrzę jak straż miejska i inne służby będą kontrolować tereny, bo jakoś nigdy... ~ Wiosna

Dobro elblążan jest priorytetem

7 miesięcy temu    27.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Dobro elblążan jest priorytetem

Rozmowa z Krzysztofem Żochowskim, prezesem zarządu Energi Kogeneracji

Mieszkańcy Elbląga w ostatnim czasie są coraz bardziej niespokojni, niepewni tego, czy za dwa lata ich kaloryfery nadal będą ciepłe.

Rozumiem te niepokoje, dlatego wszystkie nasze starania zmierzają do tego, aby elblążanie mogli spać spokojnie, nie martwiąc się ogrzewaniem. Większość ciepła, z którego korzystają mieszkańcy, produkowana jest obecnie w naszej elektrociepłowni. Działamy na terenie miasta od lat, sprawnie i rzetelnie wywiązujemy się z obowiązków, jakie ciążą na nas jako na głównym dostawcy ciepła w Elblągu, i chcemy ten trend utrzymywać. Dzięki modernizacji naszych kotłów będziemy dodatkowo działać w sposób korzystny dla zdrowia elblążan i otaczającego nas środowiska. Jesteśmy gotowi do tego, żeby ogrzewać Elbląg w sposób bezpieczny i nowoczesny, chcemy zapewniać ciepło elblążanom, musimy jednak mieć pewność, że będziemy świadczyć usługi dla mieszkańców przez kolejne lata. Tylko wtedy podejmiemy decyzję o realizacji naszej inwestycji.

Czy wystarczy jednak czasu na wykonanie niezbędnych inwestycji?

To jedyny aspekt, który nas martwi. Granice czasowe na realizację inwestycji nie zostały ustalone przez Energę Kogenerację, ale narzucone nam z zewnątrz przez unijną dyrektywę. To ona wskazuje, do kiedy instalacje energetyczne muszą dostosować się do określonych standardów emisji szkodliwych substancji. Albo do 2020 roku dokonamy niezbędnej modernizacji kotłów i montażu instalacji oczyszczania spalin, albo dalsze działanie elektrociepłowni będzie niemożliwe. Podkreślam przy tym raz jeszcze, że niezmiennie jesteśmy gotowi, aby kontynuować produkcję ciepła dla mieszkańców Elbląga. Czekaliśmy na pomyślny finał sytuacji najdłużej, jak tylko było można. Czas goni jednak nas wszystkich i władze miasta muszą zdecydować się, czy chcą, aby Energa dalej dostarczała ciepło, czy będą realizowały inny projekt uciepłownienia miasta.

Duże wątpliwości wiążą się z wysokością cen ciepła. Co rusz słychać pytania „czemu tak drogo?” i głosy, że opłaty skoczą do góry przez planowaną inwestycję.

Nie zależy nam na podnoszeniu cen, wprost przeciwnie, od początku podkreślamy, że rozsądnie przeprowadzona modernizacja naszej elektrociepłowni nie zagrozi mieszkańcom. Taki jest cel gwarancji zakupu ciepła z naszego źródła, o którą cały czas prosimy - chcemy rozłożyć zwrot inwestycji w czasie, a nie w taryfie, bo byłoby to działanie ze szkodą dla elblążan. Co więcej, w ostatnich latach staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, dzięki czemu opłaty za ciepło w Elblągu spadły. Musimy jednak cały czas pamiętać, że ceny tak naprawdę nie są kształtowane dowolnie przez poszczególne przedsiębiorstwa, ale regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki, który wyważa racje biznesowe spółek ciepłowniczych z dobrem odbiorców. Uwzględnia przy tym koszty przesyłu, na które Energa Kogeneracja nie ma wpływu, a które w Elblągu są bardzo wysokie.

Można więc mieć nadzieję na pomyślne rozwiązanie sytuacji i na ogrzane mieszkania elblążan po 2020 roku?

Energa Kogeneracja jest gotowa zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła dla Elbląga, ponosząc ogromne wydatki inwestycyjne – w wysokości ok. 20 -25 % rocznego budżetu miasta. Jeżeli taką inwestycję miałyby realizować władze samorządowe, to warto sobie zadać pytanie, kosztem jakich innych wydatków inwestycyjnych będzie to zrealizowane oraz kto i w jaki sposób zagwarantuje, że po ich poniesieniu ceny ciepła dla mieszkańców nie wzrosną? Podkreślę raz jeszcze, Energa Kogeneracja jest gotowa spełnić nadzieje i oczekiwania mieszkańców, bo ich dobro jest dla nas priorytetem. Nie zrobimy tego jednak w pojedynkę, bez szerszego porozumienia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ uj
7 miesięcy temu ocena: 100%  2
A pan ż. jaka kampanie prowadzi? jako prezes nie może startować w wyborach samorządowych, wiec może juz parlamentarne? panie ż. prosze nie umieszczać zdjęć, bo nie da sie patrzeć.....
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec.
7 miesięcy temu ocena: 67%  1
"...dzięki czemu opłaty za ciepło w Elblągu spadły" - proszę o szersze wyjaśnienie w tym temacie.
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.