› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
lumpeksy są super, a kolejki do kas mówią same za siebie... ~ alutka011ładnie można wyciagnac odszkodowanie przez te niewidoczne linki:D ~ lulWspółczuję dziecku które wjechało by tam rozpędzonym rowerem i zahaczyło szyją o tą... ~ hrhdhdrhRegal Park flat & business????? a nie Królewski park mieszkalno-biznesowy!!!!! "A niechaj... ~ Polski ChińczykTrochę to wszystko naciagane. Budynek sądu ma 46m. Regal park ma być wyższy, więc policzmy. 13... ~ Realistachyba wieże samobójców, Elbląg miasto emerytów i rencistów, młodzi bez żadnych perspektyw... ~ faridTo jest jak ostatnia deska ratunku. Pan poseł nie związany z władzami Miasta, ani tymi przed... ~ elblążankaCzy Pan Poseł weźmie udział w sesji RM w piątek, bo idealna sytuacja do przedstawienia... ~ Ukropdobrze że ma pomysł, fajnie jakby to nie było tylko obietnicą przedwyborczą, bo zbliżamy się... ~ arcziTo mi wygląda bardziej na pasaż handlowy, niźli na galerię handlową... przykłady: Latchorzew,... ~ BuziaczekOstatnim Dowódcą tej jednostki był płk Jarosław HALICKI. mjr ŚCIBISZ był tylko pełniącym... ~ jaSą dwie grupy, których interesy są przeciwstawne - decydenci i odbiorcy ciepła. Dla... ~ EmerytNie tylko Toruń korzysta z turbiny gazowej i taniego ciepła. W Zielonej Górze pracuje turbina... ~ ZamechowiecŻadnych negocjacji z Energą - niech ten przeżytek techniki sprzedadzą na złom ~ ECZawsze musi być jakiś katalizator - dobrze że robi to poseł niezależny co widać po diagnozie... ~ romanKuoując tani węgiel sprowadzany przez Pana Posła Andrzeja Kobylarza z Rosji ~ kobyła z PardubicPanie Pośle - może dlatego że jest Pan z poza Elbląga to jest też Pan z poza układu który... ~ AnnaNareszcie ktoś mówi to wprost - trzeba przerwać niemoc zrobić to co dawno powinno być... ~ Mieszkaniec zawady

Dolomit - do czego służy, dlaczego warto go używać?

› poradnik 14 dni temu    4.07.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dolomit - do czego służy, dlaczego warto go używać?

Dolomit jest nawozem pozyskiwanym na skutek przemiały surowego dolomitu. Jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju wielu roślin z uwagi na wysoką zawartość wapna i magnezu.

Po co stosuje się nawozy magnezowo-wapniowe?
 

Nawozy takie jak dolomit marki Target nie tylko odkwaszają glebę, ale i ją wzbogacają ją w cenne mikroelementy. Zastosowanie nawozu tego rodzaju pomaga m.in. w walce z mchem na trawniku. Nawozy wapniowo-magnezowe, oczywiście stosowane w odpowiednich dawkach, pełnią wiele istotnych funkcji - zwiększają zawartość magnezu w roślinach i glebie, odkwaszają glebę, poprawiają chemiczną i fizyczną strukturę gleby, zatrzymują w niej wodę i powietrze, poprawiają przyswajalność azotu i fosforu czy poprawiają  cechy jakościowe roślin. Ponadto wprowadzają do gleby tak cenne mikroelementy jak miedź, bor, mangan, żelazo, cynk, chrom czy molibden, które są odpowiedzialne za wiele funkcji.

Kiedy i gdzie stosuje się nawozy magnezowo-wapniowe?
 

Dolomit marki Target i inne nawozy magneozowo-wapniowe stosować można w zasadzie na wszystkich rodzajach gleb i pod wszystkie rodzaje uprawy. Najlepiej sprawdzają się jednak na glebach kwaśnych i lekkich oraz w przypadku upraw wymagających dużej ilości magnezu.  Najlepsze efekty można uzyskać wówczas, gdy dolomit trafia na ściernisko i zostaje następnie przyorany. Jednak nawóz ten można też stosować zaraz przed siewem czy sadzeniem roślin. Zaleca się jego zmieszanie z glebą na głębokości minimum 20 centymetrów.

Eksperci są zdania, że aby utrzymać odpowiedni odczyn gleby, dolomit powinno stosować się średnio co 2-5 lat. Wapno magnezowo-węglanowe stosuje się w dawkach uzależnionych do rodzaju gleby i jej odczynu pH. Najlepiej robić to na przełomie lata i jesieni, jeszcze przed orką. Czasami dolomit stosuje się też zimą na zmarzniętą glebę czy wiosną pod uprawy przedsiewne. W przypadku użytków zielonych dolomit można wykorzystać jesienią po skoszeniu trawy czy wczesną wiosną.

Dlaczego dolomit jest tak ważny?
 

Dolomit marki Target jest wapnem pochodzenia naturalnego, które doskonale sprawdza się w przypadku upraw warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych. Polecany jest przede wszystkim na gleby kwaśne i bardzo kwaśne, które są ubogie w wapń i magnez. W praktyce bowiem brak wapnia i magnezu w glebie nie pozwala na wydajną produkcję roślinną. Poza tym częste stosowanie kwaśnych nawozów sztucznych przy jednocześnie nieregularnym nawożeniu obornikiem prowadzi do znacznego zakwaszenia gleb. Na degradację gleb wpływa również ciągły rozwój przemysłu i motoryzacji, co prowadzi do powstawania kwaśnych deszczy. W takiej sytuacji klasyczne nawozy wapniowe to za mało. Konieczne są nawozy magnezowo-wapniowe takie jak dolomit Target, które skutecznie odkwaszają glebę i wprowadzają do niej cenny mikroelementy.

Dolomit jest przy tym produktem o łagodnym działaniu, który jest dobrze przyswajany przez rośliny uprawne różnego rodzaju. Powoduje poprawienie właściwości fizycznych i chemicznych gleby, a przy tym powoduje uregulowanie jej odczynu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.