› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast
Czy te ceny- http://www.baltica-heaven.pl są porównywalne do Waszych? Czy wyglądają... ~ KarinaWCzyli perspektywa Elbląga taka że Elbląg się zwija -Miasto do rozwoju potrzebuje młodych... ~ ErykW Elblagu są ceny atrakcyjne porownując do Gdanska ,nie wspomnę o Sopocie. ~ agataW Gdyni znajoma sprzedała mieszkanie 70m2 do kapitalnego remontu za 600 tys złotych i gdzie tu... ~ sw mikolajW Gdansku na Morenie za mieszkanie 36m2 w stanie denweloperskim trzeba zapłacić 10 000 za m2 ~ ElblążaninA czemu nie pisz A że te mieszkanie w Gdansku za 5800za m2 to są Kowale przy obwodnicy samej... ~ patolaCeny w Gdańsku rzeczywiście atrakcyjne w porównaniu do Elbląga. Znajoma kupiła niedawno... ~ onaBeczelność elbląskich tzw. developerów nie zna granic. Dobrze wiedzą, że Elblążanie... ~ Prawdazarobki elblaskie, ceny gdanskie ~ qwerty1234Ten artykuł jest bez sensu. Wynika z niego, że ceny używanych mieszkań w Elblągu są dwa razy... ~ pytajacy na pustyniStąd trzeba uciekać. Ale o to chyba włodarzą chodzi. Starzy wymrą a młodzi nie będą drzeć... ~ gośćGrubo przesadzone te ceny. Kolega z Elblaga kupił właśnie w Gdańsku 85m2 w starym budownictwie... ~ EdJa bym wszystko zrobiła aby uzyskać takie mieszkanie a nie którzy ludzie dostają i zadłużają ~ Aniado kumaty. Przecież to prywatna działka. Notabene właściciel ten sam na którego działce... ~ qqqZdaje się, że to była działka prywatna więc miasto będzie kiedyś z tego miało podatki od... ~ POinformowanybardzo ladne miejsce na budownictwo i widoki na jezioro Drużno i z tylu jest ładne jeziorko do... ~ Elblążaninkto jak glosował!!!??? ~ ciekawyile miasto dostał za ten teren!!!????? ~ podatnik

Dolomit - do czego służy, dlaczego warto go używać?

› poradnik 7 miesięcy temu    4.07.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dolomit - do czego służy, dlaczego warto go używać?

Dolomit jest nawozem pozyskiwanym na skutek przemiały surowego dolomitu. Jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju wielu roślin z uwagi na wysoką zawartość wapna i magnezu.

Po co stosuje się nawozy magnezowo-wapniowe?
 

Nawozy takie jak dolomit marki Target nie tylko odkwaszają glebę, ale i ją wzbogacają ją w cenne mikroelementy. Zastosowanie nawozu tego rodzaju pomaga m.in. w walce z mchem na trawniku. Nawozy wapniowo-magnezowe, oczywiście stosowane w odpowiednich dawkach, pełnią wiele istotnych funkcji - zwiększają zawartość magnezu w roślinach i glebie, odkwaszają glebę, poprawiają chemiczną i fizyczną strukturę gleby, zatrzymują w niej wodę i powietrze, poprawiają przyswajalność azotu i fosforu czy poprawiają  cechy jakościowe roślin. Ponadto wprowadzają do gleby tak cenne mikroelementy jak miedź, bor, mangan, żelazo, cynk, chrom czy molibden, które są odpowiedzialne za wiele funkcji.

Kiedy i gdzie stosuje się nawozy magnezowo-wapniowe?
 

Dolomit marki Target i inne nawozy magneozowo-wapniowe stosować można w zasadzie na wszystkich rodzajach gleb i pod wszystkie rodzaje uprawy. Najlepiej sprawdzają się jednak na glebach kwaśnych i lekkich oraz w przypadku upraw wymagających dużej ilości magnezu.  Najlepsze efekty można uzyskać wówczas, gdy dolomit trafia na ściernisko i zostaje następnie przyorany. Jednak nawóz ten można też stosować zaraz przed siewem czy sadzeniem roślin. Zaleca się jego zmieszanie z glebą na głębokości minimum 20 centymetrów.

Eksperci są zdania, że aby utrzymać odpowiedni odczyn gleby, dolomit powinno stosować się średnio co 2-5 lat. Wapno magnezowo-węglanowe stosuje się w dawkach uzależnionych do rodzaju gleby i jej odczynu pH. Najlepiej robić to na przełomie lata i jesieni, jeszcze przed orką. Czasami dolomit stosuje się też zimą na zmarzniętą glebę czy wiosną pod uprawy przedsiewne. W przypadku użytków zielonych dolomit można wykorzystać jesienią po skoszeniu trawy czy wczesną wiosną.

Dlaczego dolomit jest tak ważny?
 

Dolomit marki Target jest wapnem pochodzenia naturalnego, które doskonale sprawdza się w przypadku upraw warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych. Polecany jest przede wszystkim na gleby kwaśne i bardzo kwaśne, które są ubogie w wapń i magnez. W praktyce bowiem brak wapnia i magnezu w glebie nie pozwala na wydajną produkcję roślinną. Poza tym częste stosowanie kwaśnych nawozów sztucznych przy jednocześnie nieregularnym nawożeniu obornikiem prowadzi do znacznego zakwaszenia gleb. Na degradację gleb wpływa również ciągły rozwój przemysłu i motoryzacji, co prowadzi do powstawania kwaśnych deszczy. W takiej sytuacji klasyczne nawozy wapniowe to za mało. Konieczne są nawozy magnezowo-wapniowe takie jak dolomit Target, które skutecznie odkwaszają glebę i wprowadzają do niej cenny mikroelementy.

Dolomit jest przy tym produktem o łagodnym działaniu, który jest dobrze przyswajany przez rośliny uprawne różnego rodzaju. Powoduje poprawienie właściwości fizycznych i chemicznych gleby, a przy tym powoduje uregulowanie jej odczynu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.