› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ciekawe wywody gdy tymczasem Trójmiasto coraz więcej domów i mieszkań kupuje w Elblągu bo... ~ PickTu nie chodzi o marudznie, Elbląg się wyludnia z braku perspektyw dla młodych. Z tym prezydentem... ~ Goscdo @Eh szkoda i @marcco - zazdrościcie, czy po prostu trolling? I nie, nie jestem jednym z tych,... ~ AmbrożySzkoda, że jednak budują... Brzydactwo taki i nijak tam nie pasuje takie wielki "cóś" ,... ~ Eh, szkoda...HA HA HA właśnie szykuje się mega odpływ młodych z miasta i na lokalnym ryku nieruchomości... ~ marcco"aleja i Aleje Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja... ~ plac, ulica, alejaZaorać obrońców pokoju. Wyłapać meneli i zagonić do roboty. Tak samo tych nierobów z dolnej. ~ gośćprzejdzcie się na Stefczyka i zobaczcie jaki tam budynek remontują proponuje zbuzyc zbk na... ~ 1234Stawidłowa jak co roku znika z listy . ~ kovalskiKościuszki 3 już nie istnieje :-) ~ mieszkaniecRozbierajcie szybko Komeńskiego 3 - palą w piecach byle czym. Smród dokoła, że masakra. i... ~ zZróbmy to panowie! ~ Baba WangaOczywiście, że proste. Sama naklejałam i wyszło pięknie. Fakt, że to był sklep z polecenia... ~ KaśkaJestem zdecydowanie na tak! ~ ELStraszne rzeczy, odnowiono niemiecka will? Przy tym był pan Wilk, przedstawiciel PiSu? Pytanie,... ~ EuPiCzłowieku o marnej wiedzy nawet nie wiesz ile leży tam na dnie żelastwa!!!!!!!!!!!!!!!! O... ~ WOLNY ELBLAGNa zachodzie w Holandii to normalne, że takie kąpieliska są w takich miejscach, no ale cóż ,... ~ wyborcaGłupi i Głupota ... Tam basen ul.Spacercka ... Polityk jest wariat rzeki na basenie. Głupi... ~ Huberta

Dolomit - do czego służy, dlaczego warto go używać?

› poradnik 4 miesiące temu    4.07.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dolomit - do czego służy, dlaczego warto go używać?

Dolomit jest nawozem pozyskiwanym na skutek przemiały surowego dolomitu. Jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju wielu roślin z uwagi na wysoką zawartość wapna i magnezu.

Po co stosuje się nawozy magnezowo-wapniowe?
 

Nawozy takie jak dolomit marki Target nie tylko odkwaszają glebę, ale i ją wzbogacają ją w cenne mikroelementy. Zastosowanie nawozu tego rodzaju pomaga m.in. w walce z mchem na trawniku. Nawozy wapniowo-magnezowe, oczywiście stosowane w odpowiednich dawkach, pełnią wiele istotnych funkcji - zwiększają zawartość magnezu w roślinach i glebie, odkwaszają glebę, poprawiają chemiczną i fizyczną strukturę gleby, zatrzymują w niej wodę i powietrze, poprawiają przyswajalność azotu i fosforu czy poprawiają  cechy jakościowe roślin. Ponadto wprowadzają do gleby tak cenne mikroelementy jak miedź, bor, mangan, żelazo, cynk, chrom czy molibden, które są odpowiedzialne za wiele funkcji.

Kiedy i gdzie stosuje się nawozy magnezowo-wapniowe?
 

Dolomit marki Target i inne nawozy magneozowo-wapniowe stosować można w zasadzie na wszystkich rodzajach gleb i pod wszystkie rodzaje uprawy. Najlepiej sprawdzają się jednak na glebach kwaśnych i lekkich oraz w przypadku upraw wymagających dużej ilości magnezu.  Najlepsze efekty można uzyskać wówczas, gdy dolomit trafia na ściernisko i zostaje następnie przyorany. Jednak nawóz ten można też stosować zaraz przed siewem czy sadzeniem roślin. Zaleca się jego zmieszanie z glebą na głębokości minimum 20 centymetrów.

Eksperci są zdania, że aby utrzymać odpowiedni odczyn gleby, dolomit powinno stosować się średnio co 2-5 lat. Wapno magnezowo-węglanowe stosuje się w dawkach uzależnionych do rodzaju gleby i jej odczynu pH. Najlepiej robić to na przełomie lata i jesieni, jeszcze przed orką. Czasami dolomit stosuje się też zimą na zmarzniętą glebę czy wiosną pod uprawy przedsiewne. W przypadku użytków zielonych dolomit można wykorzystać jesienią po skoszeniu trawy czy wczesną wiosną.

Dlaczego dolomit jest tak ważny?
 

Dolomit marki Target jest wapnem pochodzenia naturalnego, które doskonale sprawdza się w przypadku upraw warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych. Polecany jest przede wszystkim na gleby kwaśne i bardzo kwaśne, które są ubogie w wapń i magnez. W praktyce bowiem brak wapnia i magnezu w glebie nie pozwala na wydajną produkcję roślinną. Poza tym częste stosowanie kwaśnych nawozów sztucznych przy jednocześnie nieregularnym nawożeniu obornikiem prowadzi do znacznego zakwaszenia gleb. Na degradację gleb wpływa również ciągły rozwój przemysłu i motoryzacji, co prowadzi do powstawania kwaśnych deszczy. W takiej sytuacji klasyczne nawozy wapniowe to za mało. Konieczne są nawozy magnezowo-wapniowe takie jak dolomit Target, które skutecznie odkwaszają glebę i wprowadzają do niej cenny mikroelementy.

Dolomit jest przy tym produktem o łagodnym działaniu, który jest dobrze przyswajany przez rośliny uprawne różnego rodzaju. Powoduje poprawienie właściwości fizycznych i chemicznych gleby, a przy tym powoduje uregulowanie jej odczynu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.