› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ja też wyjeżdzam wkrótce. Wybrałam naukę na wsb wiec tym samym sie pzreprowadzam blizej... ~ Ewato chyba po to aby kilku durniów mogło sie pościgać skuterami wodnymi po rzece stwarzając... ~ alejandrofajnie , że powstaje taka inwestycja , ale dlaczego w takim miejscu ??? ~ elgPomysł fajny. Powstanie także dzięki pieniądzom z kieszeni naszej lokalnej firmy. Kwota dotacji... ~ elblążaninPrzed wyborami jak grzyby po deszczu wyrastają różne pomysły dzięki wsparciu lub znajomością... ~ wodnikSpytajcie ich gdzie jest basen przy Sadowej. Czytałem o tym jakieś.. nie wiem, 10 lat temu? ~ nieOszołomomGratuluje Panie Marcinie, wreszcie realizacja pomysłu sprzed lat. W Elblągu wreszcie włodarze... ~ MarkkPomysł fajny ale durne miejsce, przy drugim moście niskim to jeszcze jakoś te nowoczesne... ~ Złe miejscetak zamienić spłacając dług , za 200 tysi mozna mieć mieszkanie całkiem spoko w ciekawej... ~ robinchuCiekawe tylko dlaczego platformowcy w Elblągu podnieśli czynsze w komunałach. Czyżby miało... ~ gośćWłaśnie dzisiaj wszedłem do sklepu Biedronka przy ul Warszawskiej w Pułtusku 2 minuty przed 21.... ~ byk" aleja i Aleje Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja... ~ ulica, aleja, placCzłowieka uczciwego wyrzucą na bruk a takich pijusów trzymają latami z czego on to zapłaci do... ~ ObywatelCiężko spojrzeć w krs spółki z Sopotu i zobaczyć, że to Ci sami co mają firmę NEGOCJATOR u... ~ NEGOCJATORWreszcie. Niech jeszcze zajmie się inwestor kamienicą przy poczcie. ~ elNajlepsza wiadomość jaką mogłem usłyszeć. Balsam dla duszy, radość dla ciała. Hurrraaa!!! ~ Pedro Super sprawa , teraz pora na niekonczony od lat obiekt przy zbiegu Kowalskiej –... ~ ottoRóg wigilijnej ze starym rynkiem jeden niedokończony budynek tam stoi i to na pewno o ten chodzi... ~ Abecadło

Dolomit - do czego służy, dlaczego warto go używać?

› poradnik 2 miesiące temu    4.07.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dolomit - do czego służy, dlaczego warto go używać?

Dolomit jest nawozem pozyskiwanym na skutek przemiały surowego dolomitu. Jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju wielu roślin z uwagi na wysoką zawartość wapna i magnezu.

Po co stosuje się nawozy magnezowo-wapniowe?
 

Nawozy takie jak dolomit marki Target nie tylko odkwaszają glebę, ale i ją wzbogacają ją w cenne mikroelementy. Zastosowanie nawozu tego rodzaju pomaga m.in. w walce z mchem na trawniku. Nawozy wapniowo-magnezowe, oczywiście stosowane w odpowiednich dawkach, pełnią wiele istotnych funkcji - zwiększają zawartość magnezu w roślinach i glebie, odkwaszają glebę, poprawiają chemiczną i fizyczną strukturę gleby, zatrzymują w niej wodę i powietrze, poprawiają przyswajalność azotu i fosforu czy poprawiają  cechy jakościowe roślin. Ponadto wprowadzają do gleby tak cenne mikroelementy jak miedź, bor, mangan, żelazo, cynk, chrom czy molibden, które są odpowiedzialne za wiele funkcji.

Kiedy i gdzie stosuje się nawozy magnezowo-wapniowe?
 

Dolomit marki Target i inne nawozy magneozowo-wapniowe stosować można w zasadzie na wszystkich rodzajach gleb i pod wszystkie rodzaje uprawy. Najlepiej sprawdzają się jednak na glebach kwaśnych i lekkich oraz w przypadku upraw wymagających dużej ilości magnezu.  Najlepsze efekty można uzyskać wówczas, gdy dolomit trafia na ściernisko i zostaje następnie przyorany. Jednak nawóz ten można też stosować zaraz przed siewem czy sadzeniem roślin. Zaleca się jego zmieszanie z glebą na głębokości minimum 20 centymetrów.

Eksperci są zdania, że aby utrzymać odpowiedni odczyn gleby, dolomit powinno stosować się średnio co 2-5 lat. Wapno magnezowo-węglanowe stosuje się w dawkach uzależnionych do rodzaju gleby i jej odczynu pH. Najlepiej robić to na przełomie lata i jesieni, jeszcze przed orką. Czasami dolomit stosuje się też zimą na zmarzniętą glebę czy wiosną pod uprawy przedsiewne. W przypadku użytków zielonych dolomit można wykorzystać jesienią po skoszeniu trawy czy wczesną wiosną.

Dlaczego dolomit jest tak ważny?
 

Dolomit marki Target jest wapnem pochodzenia naturalnego, które doskonale sprawdza się w przypadku upraw warzyw, roślin sadowniczych i ozdobnych. Polecany jest przede wszystkim na gleby kwaśne i bardzo kwaśne, które są ubogie w wapń i magnez. W praktyce bowiem brak wapnia i magnezu w glebie nie pozwala na wydajną produkcję roślinną. Poza tym częste stosowanie kwaśnych nawozów sztucznych przy jednocześnie nieregularnym nawożeniu obornikiem prowadzi do znacznego zakwaszenia gleb. Na degradację gleb wpływa również ciągły rozwój przemysłu i motoryzacji, co prowadzi do powstawania kwaśnych deszczy. W takiej sytuacji klasyczne nawozy wapniowe to za mało. Konieczne są nawozy magnezowo-wapniowe takie jak dolomit Target, które skutecznie odkwaszają glebę i wprowadzają do niej cenny mikroelementy.

Dolomit jest przy tym produktem o łagodnym działaniu, który jest dobrze przyswajany przez rośliny uprawne różnego rodzaju. Powoduje poprawienie właściwości fizycznych i chemicznych gleby, a przy tym powoduje uregulowanie jej odczynu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.