› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Przykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polis

Dom na wsi czy mieszkanie w mieście? Coraz częstszy dylemat młodych ludzi

› poradnik 2 miesiące temu    28.10.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dom na wsi czy mieszkanie w mieście? Coraz częstszy dylemat młodych ludzi

Budownictwo jednorodzinne jest w rozkwicie. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku wybudowano w Polsce o 2,4 proc. więcej domów niż rok wcześniej. Pandemia nie zmieniła tego trendu i nadal rośnie liczba Polaków planujących wyprowadzkę do domu na wsi. Co ciekawe, na taki krok najczęściej decydują się osoby między 30. a 40. rokiem życia. Nadal jednak podstawowym celem dla większości młodych ludzi w naszym kraju jest zakup własnego mieszkania. Która opcja wypada korzystniej? Lepszym wyborem jest dom na wsi, czy może jednak mieszkanie w mieście? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom obu tych rozwiązań.

Dom na wsi: spełnienie marzenia, a może efekt chłodnej kalkulacji? 

Zainteresowanie domami jednorodzinnymi czy w zabudowie bliźniaczej/szeregowej nie słabnie od kilku lat. Mało tego – z roku na rok przybywa domów budowanych metodą gospodarczą, czyli własnym sumptem. To efekt nie tylko rosnącej zamożności Polaków i większej dostępności kredytów hipotecznych, ale także… sytuacji na rynku mieszkaniowym. 

Ceny mieszkań, szczególnie w największych polskich miastach, biły w ostatnim czasie kolejne rekordy. Spójrzmy na Poznań – średnia cena m2 mieszkania na osiedlu Wilda w maju 2020 roku osiągnęła poziom ponad 8500 złotych. Zakup nieruchomości o powierzchni skromnych 50 m2 wiązał się z wydatkiem rzędu 425 000 złotych – a mówimy o mieszkaniu w stanie deweloperskim, wymagającym wykończenia. 
Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie zaczynają rozważać wyprowadzkę na wieś. Zwłaszcza, że przeciętny koszt budowy domu jednorodzinnego na własnej działce oscyluje w granicach 550 000 złotych. Nawet doliczając do tego koszt zakupu działki może się okazać, że zamieszkanie we własnym domu w odległości 10-15 kilometrów od miasta może być bardzo opłacalne. 

Zalety mieszkania w domu na wsi są oczywiste. To przede wszystkim:

 • większa powierzchnia mieszkalna, 
 • nieograniczony dostęp do własnego terenu zielonego,
 • mniejsze zagęszczenie (mniej sąsiadów), 
 • większa swoboda,
 • zwykle lepsza jakość powietrza. 

Nie możemy jednak zapominać także o ewidentnych wadach, z których osoby całe życie mieszkające w mieście niekoniecznie zdają sobie sprawę:

 • wyższe koszty utrzymania domu,
 • wyższe koszty dojazdów (z reguły konieczność posiadania co najmniej jednego samochodu),
 • dłuższy czas dojazdu do pracy, szkoły, na uczelnię etc.,
 • dużo mniejszy wybór sklepów, miejsc rozrywek, ograniczony dostęp do kultury, 
 • problemy infrastrukturalne (często brak szybkiego Internetu, kanalizacji etc.),
 • korki na trasach wyjazdowych i wjazdowych do miasta. 

Może zatem mieszkanie w mieście?

Mieszkanie w mieście jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem z punktu widzenia młodych ludzi, którzy na pierwszym miejscu stawiają własny komfort, łatwy dostęp do podstawowych wygód i technologii oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Warto natomiast zaznaczyć, że nie każda nieruchomość położona w granicach miasta spełnia te kryteria. Stąd obserwujemy stały wzrost zainteresowania mieszkaniami zlokalizowanymi w ścisłym centrum lub śródmieściu. 

Mieszkanie jest uważane za „bezpieczniejszy” wybór dla młodych inwestorów. Jest łatwiej dostępne, w gruncie rzeczy nieco tańsze w zakupie i wykończeniu, nie wymaga również tyle uwagi, co dom na wsi. Można je też łatwiej sprzedać, co w niepewnych ekonomicznie czasach nie jest wcale bez znaczenia. Do tego dochodzi również większy prestiż związany z mieszkaniem w dobrej lokalizacji. 

Najważniejsze zalety mieszkania w mieście, które szczególnie przemawiają do osób młodych, to:

 • dostęp do wszystkich miejskich wygód na wyciągnięcie ręki,
 • szeroka oferta edukacyjna, przedszkolna, żłobkowa, rekreacyjna, sportowa, kulturalna czy rozrywkowa, 
 • niższe koszty życia (m.in. brak konieczności korzystania z samochodu),
 • łatwiejsze utrzymanie kontaktów towarzyskich z uwagi na bliskość pubów, restauracji, klubów etc.,
 • szybki dostęp do sklepów i komunikacji publicznej. 

Jeśli natomiast chodzi o wady, to trzeba tutaj wymienić przede wszystkim:

 • bardzo wysokie ceny mieszkań w miastach, szczególnie z rynku pierwotnego i w najlepszych lokalizacjach,
 • ciasnotę urbanistyczną, 
 • bardzo niską jakość powietrza, hałas. 

Wybór pomiędzy domem na wsi a mieszkaniem w mieście w coraz mniejszym stopniu sprowadza się do kwestii finansowych, a bardziej do tego, jaki styl życia preferują młodzi ludzie. I właśnie na tym kryterium warto się skupić przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

Szeroki wybór mieszkań oraz domów w rejonie Trójmiasta, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, można znaleźć na https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-trojmiasto/.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.