› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Zarybic i bedzie swieza rybka co piateczek, a na wigile karpik jak znalazl! ~ Pomyslowy DobromirCzy mozna zapisac sie majac male dziecko lecz mieszkam u mamy i tam mam meldunek lecz to mieszkanie... ~ ZbigniewTam chodzą biedaki ale umysłowe. ~ STOP UST 447Kantory internetowe są często wygodniejsze niż zwykłe. Kursy lepsze, a gotówka w dużej... ~ FrankZapomnieli dodać że w budynku 101 wiecznie fekalia w piwnicy stoją taki smród że wytrzymać... ~ Polkakiedy te bydlaki chamy doprowadzą do wykoszenia trawy przy ogrodach???????na skarpie!!!Gdzie są... ~ w---nya czy będą palety!!!lepiej niech trawę wykoszą na skarpie ~ elblążaninNowosci zawsze przyciagaja klientow, chodzby po to aby zobaczyc co sie zmienilo i czy teraz jest... ~ PickA kiedy zostaną wykończone wjazdy na parkingi naziemne i podziemne? Ściany wyglądają, jakby... ~ Klientelaczekam drugi rok w pażdzierniku nastepny termin do remontu . Pracuję, nie mam gdzie się... ~ mati46Dalej glosujcie na PO i ich zwolenników. Okradali i zniszczyli te miasto. ~ Basen Wróćco Wróblewski i swłocz z Po na to!!!! ~ ciekawyMasakra. ~ asdPosesja? Hahahaha rozwieszone na sznurkach gacie ciagle imprezy ztylu posesji haha ~ Tytyty" Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja Niepodległości?... ~ aleja, ulica, placWściekłość mnie ogarnia jak widzę, że inne miasta potrafią znaleźć środki i inwestora na... ~ pływakPrzykre to jak władze miasta olewaja mieszkańców a razie kąpiemy się we własnym pocie za... ~ tatus505w tym artykule znajdziecie info o grabarzach naszego basenu. Prezydentem był wtedy Nowaczyk.... ~ Czak Noris

Dom pod Cisem. Czy ESWIP pójdzie śladem włoskiej Cauto? (+ zdjęcia)

› biznes 4 miesiące temu    26.04.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A

Ściany ze starych cegieł, wykorzystanie drewnianych belek pozyskanych ze stropów i dachu oraz charakterystycznych cegieł z rozbiórki komina, jak wreszcie miejsce na galerię darczyńców w formie złotych sztabek ułożonych na kształt ławicy ryb (nawiązując do pobliskiej rzeki). W drugiej części pomieszczenia kawiarenka z ladą wyłożoną starymi deskami. Tak będzie się prezentować jedno z głównych pomieszczeń Domu pod Cisem przy ul. Stawidłowej w Elblągu. Właśnie trwają prace wykończeniowe obiektu, które prowadzi przedsiębiorstwo budowlane Elzambud. Docelowo zatrudnienie znajdzie tutaj około 10 osób z niepełnosprawnościami. Będzie to piękny kawałek Elbląga za rzeką – poinformował prezes EWSIP Arkadiusz Jachimowicz.

Liczę, ze termin oddania budynku będzie dotrzymany – jest to koniec czerwca bieżącego roku

– powiedział Paweł Lemanowicz, kierownik budowy z przedsiębiorstwa Elzambudu – wykonawcy inwestycji.

W budynku przy Stawidłowej, który zaprojektował zespół architektoniczny Grzegorza Lateckiego, właściciela firmy Euro-Projekt, będą zlokalizowane pracownie, w których niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni i wszystkie inne osoby, które mają problem z powrotem, bądź odnalezieniem się na rynku pracy, będą mogły uzyskać niezbędne doświadczenie. Będą w nim funkcjonowały pracownie, m.in. krawiecka, stolarska, gospodarcza. Powstanie także sklep społeczny, w którym będzie możliwość zakupu przedmiotów, które wytworzą pracownie CIS-u. Pięć pokoi na poddaszu będzie zajmować niewielki hostel, który przyjmie do 12 gości. Będzie funkcjonować kawiarenka oraz serwis rowerowy. Oficjalne otwarcie Domu pod Cisem zaplanowano na dzień 18 września.

Do końca roku realizujemy projekt "Elbląski Inkubator Obywatelski", który daje nam możliwości, aby prężnie ruszyć ze spotkaniami dla mieszkańców naszego miasta. Taką też funkcję chcemy też nadać temu miejscu. Planujemy uruchomienie obok budynku ogrodu społecznego, czyli takiego miejsca dla mieszkańców, które będzie plenerowym punktem ogólnodostępnym z funkcjami takimi, jakie sobie życzą mieszkańcy. Juz teraz chcemy zaprosić mieszkańców z całego miasta na spotkanie, które zorganizujemy tutaj 16 maja, gdzie przy grillu wspólnie z mieszkańcami zaplanujemy kształt tego ogrodu społecznego. Porozmawiamy o tym, jakie funkcje chcielibyśmy mu nadać. Jesteśmy otwarci na to, czego chcieliby mieszkańcy. Ten projekt daje nam także różne inne możliwości.  Będziemy mogli robić tutaj m.in. kino pod chmurką – wieczorami zaprosić mieszkańców na projekcje filmów; będzie także możliwość organizowania w tym miejscu wystaw, debat

– poinformowała Justyna Duks z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (ESWIP), która dodała, że będzie to miejsce, jakiego jeszcze w Elblągu nie ma. 

W miejscu tym będzie działał punkt "ponownego użytkowania przedmiotów", popularnie nazywany sklepem społecznym. 

Niedawno miałam okazję zapoznać się z doświadczeniami włoskimi, jeżeli chodzi o sklep społeczny. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wizycie studyjnej w spółdzielni socjalnej Cauto, która mieści się Brescii w północnych Włoszech. Zajmuje się ona wieloma rzeczami, m.in. prowadzi sklep społeczny, który nazywa Spigolandia. Zatrudnia m.in. osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. W tej chwili pracuje tam 450 osób, z czego 95 są to właśnie osoby  w trudniejszym położeniu. To, co nas zainteresowało szczególnie, to sklep społeczny, czyli centrum "ponownego użytkowania przedmiotów", które są pozyskiwane w różny sposób, z różnych źródeł. Interesowało nas szczególnie, w jaki sposób pozyskiwać te przedmioty, jak nadawać im drugie życie oraz w jaki sposób ponownie dystrybuować wśród mieszkańców

– poinformowała nas Dagmara Bielawska z ESWIP.

Spigolandia jest 3-piętrowym sklepem społecznym o powierzchni około 600 m2, w którym można kupić różnorodne przedmioty – począwszy od tych najmniejszych, czyli bransoletek, torebek, książek, płyt winylowych, poprzez odzież – aż po przedmioty wielkogabarytowe takie jak meble, rowery. Jest kilka sposobów pozyskiwania używanych, niepotrzebnych już przedmiotów – celem ich ponownego wprowadzenia do obrotu. Jedną z możliwości jest zakup – oczywiście za rozsądna cenę, drugim –  nieodpłatne przekazanie. Jeszcze inną możliwością jest przekazanie rzeczy na zasadzie komisu. Przykładowo może być podpisana umowa, że jeżeli rzeczy zostaną sprzedane w ciągu dwóch tygodni, to zysk jest dzielony po równo między spółdzielnię socjalna a zbywcę; jeżeli rzeczy zostaną sprzedane w okresie czterech tygodni, to wtedy podział zysku będzie 70 do 30, jeżeli  natomiast rzeczy nie zostaną w pewnym terminie sprzedane (np. 2 miesięcy), to klient powinien je zabrać. Jeżeli tego nie zrobi w pewnym okresie czasu, to przechodzą one na własność spółdzielni socjalnej. Rzeczy są odzyskiwane także ze składowisk oraz pochodzą z licytacji komorniczych. Jeszcze innym sposobem jest pozyskiwanie róznorodnych przedmiotów podczas przeprowadzek, kiedy ludzie zmieniający miejsce zamieszkania nierzadko pozostawiają część niepotrzebnych im rzeczy. 

ESWIP planuje uruchomienie podobnie działającego centrum "ponownego użytkowania przedmiotów" właśnie w Domu pod Cisem. Stąd też wizyta na południu Europy i podpatrywanie w jaki sposób funkcjonuje Spigolandia i spółdzielnia socjalna Cauto. We wrześniu Włosi przyjadą do Elbląga, aby zobaczyć nowo otwarty Dom pod Cisem. 

Dom pod Cisem urochamiamy uroczyście 18 września tego roku

– zakomunikował prezes EWSIP Arkadiusz Jachimowicz.

Obecnie w budynku przy ul. Stawidłowej trwają tam prace wykończeniowe, w których bierze udział m.in. firma AP DiZAJN, zajmująca się projektowaniem wnętrz, która nieodpłatnie wykonało projekt. 

Inwestor poprosił nas o zaprojektowanie ściany, która będzie wspomnieniem starego budynku, połączeniem starego z nowym. Naszym zadaniem było wykorzystanie istniejących elementów, czyli cegieł z konstrukcji dawnego budynku, w tym cegieł ze starego komina, który się tutaj znajdował, ale również drewnianych belek, które stanowiły uprzednio konstrukcję stropu oraz dachu  

– powiedziała Milena Gałązka ze studia AP DiZAJN.

Wizualizacja AP DiZAJN

 Wizualizacja AP DiZAJN

W głównym pomieszczeniu Domu pod Cisem przewidziano miejsce na gelerię darczyńców – na ścianie będą przymocowane tabliczki z wygrawerowanymi nazwiskami, nazwami darczyńców, którzy wsparli finansowo budowę. Jak zauważyła Milena Gałązka, ich umiejscowienie nawiązuje do sąsiedztwa płynącej nieopodal ryb – nawiązują one w ułożeniu do ławicy ryb. W głównym pomieszczeniu będzie znajdować się również stół barowy, wykonany z oryginalnych, stropowych belek.  

We wrześniu rozpoczęła się zbiórka publiczna. Jak dotąd udało się zebrać trochę ponad 50 tys. zł, ale potrzeby są znacznie większe. Do końca czerwca inicjatorzy zbiórki chcą zgromadzić 100 tys. zł, które są potrzebne na zakup wyposażenia całego budynku, m.in. sprzętu do pracowni i mebli.

W jaki sposób możecie pomóc?

WPŁAĆ DAROWIZNĘ na nasze specjalne konto 20 1600 1462 1025 2272 1000 0006 z dopiskiem „na cele statutowe stowarzyszenia” - koszt darowizny możesz odpisać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT (osoba fizyczna do 6% od dochodu, osoba prawna do 10% od dochodu)

ZAŁÓŻ STAŁĄ DYSPOZYCJĘ PRZELEWU (np. co miesiąc) na określoną kwotę. Możesz. wspierać w ten sposób ESWIP do końca zbiórki.

KUP CEGIEŁKĘ za 10, 20, 50, 100 zł w biurach ESWIP-u w Elblągu, Olsztynie, Ostródzie, Iławie i Braniewie lub od naszych członków, pracowników i wolontariuszy.

WRZUĆ DATEK do skarbonki podczas wydarzeń organizowanych przez ESWIP.

WYBIERZ NAGRODY przez stronę internetową zrzutka.pl.

ZRÓB ZAKUPY NA ZAPAS dokonując przedpłaty. Każdy, kto wpłaci:

 • 100 zł będzie mógł skorzystać z jednego noclegu dla dwóch osób w nowym hostelu;
 • 25 zł będzie mógł odebrać torbę lub inne produkty wykonane przez CIS lub ze sklepu społecznego,lub otrzyma poczęstunek w kawiarni Domu pod Cisem.

Termin realizacji przedpłat – w ciągu roku po zakończeniu budowy i uruchomieniu działań. Otwarcie Domu pod Cisem jest planowane na jesień 2019. Inicjatorzy budowy dokładają starań, żeby usługi było można realizować już od 1 września 2019 do 30 października 2020. Warunkiem będzie przedstawienie dowodu wpłaty darowizny w recepcji hostelu lub w sklepie czy kawiarence. Uwaga: w razie potrzeby wystawiamy faktury.

KUPUJ PRZEZ STRONĘ FaniMani – zainstaluj wtyczkę w przeglądarce, a gdy zrobisz zakupy przez internet, twój sklep przekaże darowiznę na rzez ESWIP-u, nie obciążając przy tym twojego portfela.

PRZEKAŻ DATEK odwiedzając profil Stowarzyszenia ESWIP na Facebooku.

POWIEDZ INNYM, że ESWIP robi ważne i potrzebne rzeczy! Podziel się tym wszystkim, co tu widzisz na Facebooku, zrób urodzinową zrzutkę na akcję!

Zobaczcie naszą fotorelację z konferencji prasowej, która odbyła się 25 kwietnia w Domu pod Cisem.

 

fot. (wizualizacja) Euro-Projekt Grzegorz Latecki

fot. (wizualizacja) Euro-Projekt Grzegorz Latecki   

fot. (wizualizacja) Euro-Projekt Grzegorz Latecki

 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Dom pod Cisem. Trwają prace wykończeniowe
 • Elbląskie stowarzyszenie ESWIP pójdzie śladem włoskiej Spigolandii?
 • Elbląskie stowarzyszenie ESWIP pójdzie śladem włoskiej Spigolandii?
ilość zdjęć 26 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zx
3 miesiące temu ocena: 100%  3
A czy gdzieś w pobliżu rośnie cis?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kovalski
3 miesiące temu ocena: 100%  2
a gdzie jest parking dla tych zaproszonych mieszkańców ???? bo według planów będzie tylko 8 miejsc .
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jacoby
3 miesiące temu 1
Wygląda bardzo atrakcyjnie .
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.