› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Straż miejska raczej Straż Wiejska nie wierzę w te brednie, raczej jedno wielkie kłamstwo. ~ SorChętnie popatrzę jak straż miejska i inne służby będą kontrolować tereny, bo jakoś nigdy... ~ Wiosnana robotniczej kolo rynku syf za blokami za sklepem abc kto to posprzata ~ mieszkaniec rencistabędzie tak jak w tamtym roku nawet z samochodu nie wysiądą a przez podwórka należące do... ~ novak Wszystko cacy zobaczcie jaki jest meksyk z tyłu Górnośląskiej od strony Dolinki po lewei... ~ tatus505Czy te ceny- http://www.baltica-heaven.pl są porównywalne do Waszych? Czy wyglądają... ~ KarinaWCzyli perspektywa Elbląga taka że Elbląg się zwija -Miasto do rozwoju potrzebuje młodych... ~ ErykW Elblagu są ceny atrakcyjne porownując do Gdanska ,nie wspomnę o Sopocie. ~ agataW Gdyni znajoma sprzedała mieszkanie 70m2 do kapitalnego remontu za 600 tys złotych i gdzie tu... ~ sw mikolajW Gdansku na Morenie za mieszkanie 36m2 w stanie denweloperskim trzeba zapłacić 10 000 za m2 ~ ElblążaninA czemu nie pisz A że te mieszkanie w Gdansku za 5800za m2 to są Kowale przy obwodnicy samej... ~ patolaCeny w Gdańsku rzeczywiście atrakcyjne w porównaniu do Elbląga. Znajoma kupiła niedawno... ~ onaBeczelność elbląskich tzw. developerów nie zna granic. Dobrze wiedzą, że Elblążanie... ~ Prawdazarobki elblaskie, ceny gdanskie ~ qwerty1234Ten artykuł jest bez sensu. Wynika z niego, że ceny używanych mieszkań w Elblągu są dwa razy... ~ pytajacy na pustyniStąd trzeba uciekać. Ale o to chyba włodarzą chodzi. Starzy wymrą a młodzi nie będą drzeć... ~ gośćGrubo przesadzone te ceny. Kolega z Elblaga kupił właśnie w Gdańsku 85m2 w starym budownictwie... ~ EdJa bym wszystko zrobiła aby uzyskać takie mieszkanie a nie którzy ludzie dostają i zadłużają ~ Ania

Dron antysmogowy – najnowszy zakup Urzędu Miejskiego w Elblągu. Sprawdź parametry (+ zdjęcia)

› bieżące 4 miesiące temu    31.10.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
9 zdjęćDron Pelixar LSMA,Dron Pelixar LSMA, fot. Marcin Mongiałło

Urząd Miejski w Elblągu zakupił nowoczesnego drona antysmogowego. Strażnicy miejscy będą z powietrza sprawdzać, czym elblążanie palą w swoich piecach. Jeżeli okaże się, że używają do tego celu odpadów, m.in. lakierowanych płyt meblowych, czy plastikowych opakowań, zapłacą grzywnę. Wszystko w trosce o zdrowie mieszkańców. 

To kolejny krok w kierunku poprawy jakości powietrza. W 2017 roku miasto wprowadziło dopłaty w celu  wymiany pieców, które nie spełniają norm emisyjnych. Z tego programu do tej pory skorzystało 213 elblążan, którzy otrzymali dofinansowanie w łącznej kwocie 350 tys. zł. 

To jest kolejny krok, ponieważ ten dron został kupiony po to, aby wspomóc nas w działaniu polegającym na identyfikowaniu przypadków, w których osoby palą w swoich piecach niewłaściwym paliwem. Można będzie takie osoby monitorować, sprawdzać. [...] Dron ma wszystkie urządzenia, detektory, umożliwiające badanie jakości powietrza, ale to jest niewystarczające, bo w  przypadku, gdy zostanie stwierdzone, że ktoś opala niewłaściwym paliwem, wtedy straż miejska może interweniować, pobierając próbki. Na podstawie tych próbek Elbląski Park Technologiczny jest w stanie przeprowadzić analizę, czy materiał, który został użyty jest materiałem bezpiecznym, dopuszczonym. Cały ten mechanizm będzie funkcjonował właśnie po to, abyśmy eliminowali przypadki zatruwania powietrza. Po drugie zawarliśmy także porozumienie z Politechniką Gdańską, z którą będziemy wspólnie przygotowywać mapę, która pokaże nam, w których miejscach zanieczyszczenie powietrza jest największe. Wsparcie Politechniki w tym zakresie będzie merytoryczno-techniczne

– poinformował prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Dron marki Pelixar (Pelixar LSMA-PM MRe-X8 – w skrócie Pelixar LSMA) kosztował 40 tys. zł. Może być użytkowany na jednej baterii przez 20 minut, przy czym zakupione zostały trzy zestawy baterii. To umożliwi jego skuteczne, bezpieczne użytkowanie. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że dron z bateriami waży około 8 kg.

LSMA – jest to Lotniczy System Monitoringu Atmosfery z czujnikiem Pyłu Zawieszonego (PM – Particulate Matter).

System wyposażony jest w moduł pomiarowy opracowany przez dział techniczny firmy Pelixar, służący do zdalnego odczytu i rejestracji zapylenia pyłem zawieszonym typu PM25 oraz PM10. Moduł posiada także zintegrowany termometr oraz higrometr, którego celem jest kontrola i rejestracja warunków atmosferycznych podczas odczytu. Rejestracja parametrów odbywa się na pokładzie drona, a następnie jest przesyłana do stanowiska operatora, umożliwiając odczyt parametrów w trakcie lotu. Odczyty z sensorów pozwalają na bieżącą zdalną analizę i rejestrację przekroczenia parametrów składu powietrza w monitorowanym rejonie.

Zebraliśmy doświadczenia z innych miast, bo tak jak państwo wiecie – zarówno Katowice, jak i Toruń – takim dronem operują już od pewnego czasu. [..] Uważam, że to jest najlepiej wydane pod kątem badania czystości powietrza, ochrony środowiska 40 tys. zł (bez 40 groszy).

 

Jest to cały zespół przedsięwzięć, które gwarantują nam badanie jakości powietrza, pozwalające wyegzekwować palenie właściwym paliwem przez użytkowników pieców w naszym mieście. Ten zestaw przedsięwzięć to zarówno badanie dronem, badanie próbek paleniska, jak i badanie laboratoryjne...   

– dodał Tomasz Świniarski, kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Elblągu.

Ocenia się, że w ostatnich latach w Polsce zanieczyszczenie powietrza jest powodem nawet 48 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. To bardzo dużo, zważywszy, że w ubiegłym roku w wyniku wypadków drogowych śmierć poniosło 2 831 osób. Warto wiedzieć, że Elbląg zajmuje pierwsze miejsce w województwie warmińsko-mazurskim pod względem liczby zachorowań na raka płuc. Wskazuje się, że przyczyną powstawania tego nowotworu jest nie tylko palenie papierosów, ale także zła jakość powietrza, związana z wysokim poziomem zanieczyszczeń, szczególnie dotyczy to obecności w nim pyłów PM 2,5 oraz benzoapirenu, które przenikają także do układu krwionośnego.

Jest szansa, że poprawi się jakość powietrza, którym na co dzień oddychają elblążanie. Szczególnie dotyczy to zimy, a więc okresu tzw. sezonu grzewczego. Strażnicy miejscy dostali narzędzie, dzięki któremu będą mogli zdecydowanie łatwiej, skuteczniej wykrywać przypadki nieodpowiedzialnego zachowania się mieszkańców, którzy spalając toksyczne odpady, niszczą zdrowie siebie i innych.   

Zobacz fotogalerię. 

 • Nowoczesny dron – najnowszy zakup Urzędu Miejskiego w Elblągu
 • Nowoczesny dron – najnowszy zakup Urzędu Miejskiego w Elblągu
 • Nowoczesny dron – najnowszy zakup Urzędu Miejskiego w Elblągu
 • Nowoczesny dron – najnowszy zakup Urzędu Miejskiego w Elblągu
 • Nowoczesny dron – najnowszy zakup Urzędu Miejskiego w Elblągu
 • Nowoczesny dron – najnowszy zakup Urzędu Miejskiego w Elblągu
 • Nowoczesny dron – najnowszy zakup Urzędu Miejskiego w Elblągu
 • Nowoczesny dron – najnowszy zakup Urzędu Miejskiego w Elblągu
 • Nowoczesny dron – najnowszy zakup Urzędu Miejskiego w Elblągu
ilość zdjęć 9 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pick
4 miesiące temu 4
Zapraszamy na osiedle "Wdzięczności pacjentów", często nawet nie można oddychać bo takim świństwem pali tu kilku mieszkańców. Co 2-gi mieszkaniec wskaże chętnie trucicieli !!!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
4 miesiące temu ocena: 0%  3
ten dron to niech sprawdza co robią strażnicy te nieroby próbujecie odwrócić uwagę od prawdziwych trucicieli autobusy, maszyny budowlane traktory ,itp
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XD
4 miesiące temu ocena: 0%  2
Suwalska i okolice, po paru dniach się zwróci xD
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gosciu__
4 miesiące temu ocena: 100%  1
zapraszam na ulice słonecznikową do rubna, nawet bez drona
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.