› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Ostatnio oglądałem ciekawe i tanie meble i mam zamiar zrobić zakup   Czy ktoś z was... ~ MAĆKOLACTak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag

Dziwna rejonizacja szkoły podstawowej dla dzieci z Dąbrowy

› bieżące ponad rok temu    12.03.2015
Paweł Makowski
komentarzy 26 ocen 9 / 89%
A A A
Dziwna rejonizacja szkoły podstawowej dla dzieci z Dąbrowy

Dwa dni temu skontaktował się z nami Czytelnik, który poprosił o wyjaśnienie pewnej kwestii. Chodziło o rejonizację szkół, która zakłada, że dzieci, mieszkające na osiedlu Dąbrowa, powinny uczęszczać do Szkoły Podstawowej nr 16. Postanowiliśmy zwrócić się ze stosownym zapytaniem do Urzędu Miejskiego.

We wtorek na naszą skrzynkę redakcyjną jeden z Czytelników przysłał wiadomość, w której zwrócił uwagę na osobliwy przypadek. Oto fragment e-maila:

Kilka tygodni temu odwiedziły nas w domu miłe Panie ze szkoły podstawowej ... SP16 przy ul. Sadowej (mieści się niedaleko ul. Grunwaldzkiej) informując o przebiegu rekrutacji. Nie wiem kto z Urzędu Miasta wpadł na taki pomysł aby dzieci z Dąbrowy przydzielić do tej szkoły co oznacza codzienne podróże przez całe miasto - np. z Olchowej na Sadową wychodzi około 8 km i 15-20 minut jazdy i oczywiście trzeba zdążyć na czas, bo to nie przedszkole. Przecież znacznie bliżej są inne szkoły podstawowe i co ciekawe dużo dzieci w takich szkołach pochodzi z poza regionu, więc miejsca są. Podobno będzie też jeździł specjalny autobus dowożący dzieci, ale nie wyobrażam sobie takiego rozwiązania dla 6-7 letniego dziecka.
 
Czytelnik zaznaczył, że co prawda może wybrać szkołę, która usytuowana jest bliżej jego miejsca zamieszkania, jednak nie ma pewności, czy jego dzieci do tej szkoły mogłyby się dostać z uwagi na specyficzny sposób przyznawania punktacji dla uczniów spoza rejonu i ograniczenia w zapisach.
 
Na odpowiedź z UM nie trzeba było długo czekać. Z treści otrzymanej dziś wiadomości wynika, że rejonizacja, według której do SP nr 16 przypisano wszystkie dzieci z osiedla Dąbrowa, jest wynikiem stosownej uchwały Rady Miasta z 1999 r.
 
W czasie tworzenia obwodów (rok 1999) kilkoro dzieci uczęszczało do tej szkoły, która cieszyła się dużym uznaniem i na prośbę ówczesnych rodziców zapewniono naukę dzieci z tego osiedla w Szkole Podstawowej nr 16.
- informuje rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga, Joanna Urbaniak i dodaje:

Przez ostatnie lata żaden rodzic z osiedla Dąbrowa nie zgłaszał uwag odnośnie obwodu Szkoły Podstawowej nr 16, być może dlatego że nie było problemu z dostaniem się do elbląskich szkół podstawowych. Również w tym roku szkolnym nie przewidujemy problemów z rekrutacją do wybranej szkoły podstawowej. Zapewniamy, iż dyrektorom szkół zależy na przyjęciu dzieci z obwodu jak i spoza obwodu. 

Rodzicom z ulic na osiedlu Dąbrowa proponuje się kontakt z pracownikami Departamentu Edukacji i wyjaśnienie sprawy bezpośrednio w Urzędzie Miasta, bo jest  to najprostsza i najszybsza droga porozumienia. Zapewniamy pomoc i wyjaśnienie sytuacji dla każdego rodzica przyszłorocznego pierwszoklasisty.

Mamy nadzieję, że opublikowana w niniejszym artykule odpowiedź UM zaspokoiła ciekawość naszego Czytelnika jak i innych, którzy również zastanawiali się nad opisywaną tu kwestią.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (26)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ qwerty
ponad rok temu ocena: 71%  26
Dzięki za zajęcie się sprawa. Szczerze to nie chce mi się wierzyc, że ktoś specjalnie prosił aby miec rejon szkoly na drugim koncu miasta. Sadze, że poprostu zaszła pomyłka i połączono w jeden obwód ulice Dębowa, Akacjowa, które są blisko Grunwaldzkiej z Lipowa i Olchowa które są na Dąbrowie. A co do busika to widzę ze w bogatym mieście mieszkamy, że stać miasto na takie wydatki zamiast zmienić rejonizacje na blizsza. Zobaczymy jak będzie z rekrutacja bo w tym roku do klas pierwszych idą dwa roczniki.
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
ponad rok temu ocena: 29%  25
@bigi: gdy szkoła będzie mogła przyjąć 100 uczniów, a będzie 300 chętnych, to bon sobie będziesz mógł wsadzić, bo to dyrektor zdecyduje kogo przyjąć, a kogo nie. I tak powstaną szkoły dla elity i dla plebsu.
odpowiedz oceń komentarz 2 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bigi
ponad rok temu ocena: 33% 24
Bon edukacyjny stwarza możliwość wyrównywania szans, ponieważ dzieci będą przyjmowane do szkół według kryterium wiedzy i umiejętności, a nie zasobów portfela rodziców. Owszem, niektóre szkoły będą dla elit, ale tylko intelektualnych. Tak samo jak istnieje wybór szkoły średniej, tak samo może istnieć wybór szkoły podstawowej i gimnazjum.
~ bigi popraw się
ponad rok temu ocena: 0% 23
bigi a po co wyrównywać szanse - potrzeba nam zwykłych hydraulików, piekarzy, kierowców itd a nie ludzi po euche czy pwsz w twojej wersji będą przyjmowani ci co mają bon edukacyjny czyli PATOLOGIA. już widzę jak patologia sprzedaje bony edukacyjne za gorzałę.jak chcesz rozdawać to rozdawaj swoje droga wolna. a taki bon to pewnie z moich podatków ma być opłacany co?
~ gość
ponad rok temu ocena: 33%  22
Ale jakaś paniusia ma problem,super,busik zabiera dzieci i odwozi ,znajoma bardzo sobie chwali i szkołę i dojazdy dzieci do szkoły.A pańcia hrabiańcia niech nie marudzi .
odpowiedz oceń komentarz 5 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ qwerty
ponad rok temu ocena: 62% 21
Super sprawa wysłać 6 latka busem do szkoły na drugi koniec miasta i niech czeka na świetlicy od 8-mej do 13tej aż rozpoczną się lekcje.
~ bigi
ponad rok temu ocena: 0%  20
Cały lament w artykule i w komentarzach o to, że rejonizacja została przeprowadzona tak, a nie inaczej, a nie nad tym że w ogóle ona istnieje. W tej chwili jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie bonu edukacyjnego dla każdego dziecka i zniesienie rejonizacji w ogóle. Nie będzie wtedy żadnego problemu, że dziecko poszło tam gdzie nie chciało, bo rodzic będzie mógł wybrać szkołę dla swojego dziecka samodzielnie, bez urzędniczej pomocy.
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gim6
ponad rok temu ocena: 50%  19
Bezsens to jest gimnazjum 6 koło wodociągów. Dlaczego nie wybrano gimnazjum wzdłuż linii autobusowej 20 tylko na zadupiu gdzie trzeba jeździć z przesiadką.
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ qwerty
ponad rok temu ocena: 50% 18
Bo moze komuś się pomyliło, że np. Dębowa niedaleko Grunwaldzkiej i Olchowa na Dąbrowie to to samo osiedle, wiec bedzie ten sam obwód?
~ bs
ponad rok temu ocena: 0% 17
cale te gimnazjum to jest porażka z malymi wyjątkami., bo kilku nauczycielom poklon trzeba dać
~ ja
ponad rok temu ocena: 75%  16
Dzieci z Dąbrowy zawsze były dowożone. Pamiętam jak uczęszczali do dzisiejszego gimnazjum nr. 6. Kiedyś SP nr 20 na Rawskiej. Pozdrawiam ich .
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ waldi
ponad rok temu ocena: 67%  15
Najlepsza dla dziecka jest szkoła położona najbliżej domu rodzinnego - czyli najczęściej w rejonie( jak widać są wyjątki).Chodzi o to, by mogło wracać samo do domu, gdy nie chce być na świetlicy.. Jak jest dziecko dobrze wychowane, dojrzałe do podjęcia nauki w szkole to nie ma znaczenia wybór szkoły,gdyż poradzi sobie wszędzie. Wyjątkiem są np.dzieci z orzeczeniami czy uzdolnione muzycznie. W pierwszym przypadku wybiera się odpowiedni ośrodek czy klasę integracyjną, a w drugim szkołę muzyczną.Moi synowie ukończyli szkołę podstawową i gimnazjum, mieszczącą się 3 minuty od domu.Nauczyli się od I klasy samodzielności,bo sami szli do szkoły i wracali do domu.Zdawali z nagrodami i rozwijali pasje sportowe i muzyczne, choć była to zwykła szkoła.Po prostu-najbardziej zależy od samego dziecka i oczywiście rodziców, jak zmotywują je do nauki.
odpowiedz oceń komentarz 6 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bigi
ponad rok temu ocena: 33% 14
Drogi czytelniku, najlepsza szkoła to nie jest ta najbliższa, chociaż też tak może być. Najlepsza to jest ta, w której pracują najlepsi nauczyciele, która ma najlepszą ofertę i gdzie dziecko może spełniać swoje zainteresowania, a nie ta do której dziecku każe chodzić urzędnik. Nie ma lepszego mechanizmu alokacji niż mechanizm konkurencji, także w edukacji, choć jak widać urzędnicy nie zdają sobie z tego sprawy...
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 60% 13
Szkoda,że nie wiesz,ze w Dąbrowie nie ma szkoły i co z tymi 3 minutami drodze. I tak trzeba dojechać i to nie ma znaczenia gdzie
~ tata
ponad rok temu ocena: 39%  12
Busik wozi dzieci codziennie. Być może to dziwna dla pana rejonizacja, ale szkoła jest SUPER i nie zastanawiaj się Pan, tylko posyłaj dziecko do tej szkoły, bo naprawdę warto !!!!! Moje dziecko tam chodziło i wiem, że to najlepsza szkoła w mieście !!!!!!! I nikt mnie nie przekona do SP 12, SP 21 i ...... W SP 16 jest cudowna atmosfera, i jest OK
odpowiedz oceń komentarz 7 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ qwerty
ponad rok temu ocena: 60% 11
Każda szkoła ma plusy i minusy. W egzaminach po podstawówce SP16 wypada mniej więcej w środku stawki. Problemem jest niewątpliwie rozkład zajęć raz na 8.00 a innym razem na 13ta. Znajomi mieli też problem ze świetlica.
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 78%  10
Proponuję wozić do Malborka.
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ otto
ponad rok temu ocena: 56%  9
elbląska wladza , jak już coś zarzadzi to nie wiadomo ,czy śmiać , czy płakać , taki poziom , taka gmina.
odpowiedz oceń komentarz 5 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ qqq
ponad rok temu ocena: 43%  8
Podobna sytuacja jest z rejonizacją gimnazjum, tutaj problem jest poważniejszy!!!
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ta sobie myślę
ponad rok temu ocena: 17%  7
a po co dzieciom z Dąbrowy szkoła aby pracować na zmywaku w Angli czy RFN wystarczy liczenie do 100 , czytanie i pisanie na poziomie szkoły realnej
odpowiedz oceń komentarz 4 20
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ omg
ponad rok temu ocena: 60% 6
A po co Tobie była szkoła? Jak i tak pewnie nie potrafisz wykorzystać dobrze swojej edukacji skoro piszesz tak głupi komentarz
~ do omg
ponad rok temu ocena: 30% 5
nie mam żadnej szkoły i sobie radzę po co nam stada wykształciuchów nic nie rozumiejących z otaczającej nas rzeczywistości. gram życiowego doświadczenia jest więcej wart niż 10 kilogramów niepotrzebnej wiedzy. a czego ucza teraz w szkołach ?
~ bigi
ponad rok temu ocena: 50% 4
chociażby poprawnej polszczyzny
~ omg
ponad rok temu ocena: 60% 3
No chyba sobie nie radzisz. Bo ponad połowa osób bez wyksztaucenia ma tak zlansowany mózg jak Ty. Taki jestes mądry? To nie posyłaj swoich dzieci(o ile je masz) do szkoły. Ciekawa jestem jak sobie poradza, chodzby nawet bez gimnazjum czy szkoly sredniej. Praktycznie żaden pracodawca w dzisiajszych czasach nie zatrudni takiej osoby.
~ do bigi
ponad rok temu ocena: 0% 2
BIGI a po co poprawna polszczyzna na zmywaku w irlandii, anglii czy w rfn
~ do omg
ponad rok temu ocena: 29% 1
pracodawcy szukają ludzi którzy mają - 20 lat - są dysozycyjni - posiadają minimum 10 lat doświadczenia zawodowego - znają dwa języki oczywiście biegle tych warunków nie trzeba spełniać jeżeli jest się w PO i szuka się zatrudnienia w administracji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.