› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Ecosorting - Sposób na prawidłową segregację odpadów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

› bieżące 7 miesięcy temu    2.10.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Ecosorting - Sposób na prawidłową segregację odpadów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Każdy członek wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej z całą pewnością wie, że za niewłaściwą segregację odpadów komunalnych wykonaną chociaż w jednym lokalu odpowiada cała nieruchomość.

Konsekwencją złej segregacji może być nałożenie wysokiej kary finansowej obciążającej wszystkich właścicieli danej nieruchomości.

Bardzo trudno jest zapobiec takiej sytuacji, gdyż nawet w społeczności bardzo dbającej o środowisko naturalne, może znaleźć się ktoś, kto przez nieuwagę czy lekkomyślność odda do worka, niewłaściwą frakcję odpadów, niezgodnie z zasadami segregacji.

Ponadto karę za niewłaściwą segregację odpadów płaci również Gmina, która nie mając zapewnionej dobrej segregacji u źródła (w lokalach) nie uzyska wymaganych ustawowo, wagowych wskaźników recyklingu.

Odpowiedzialnym za uzyskanie ustawowych wskaźników recyklingu jest wyłącznie Gmina. Śmieci zmieszane lub źle posegregowane plus upływ czasu związany z dostarczeniem źle segregowanych odpadów ze śmietnika na linię segregacyjną, powoduje że odzysk surowców do recyklingu jest znacząco mniejszy niż w przypadku dobrej segregacji u źródła, czyli w lokalach.

Ustawodawca na wniosek samorządów, wyszedł z inicjatywą rozwiązującą przedstawiany problem, wprowadzając niezbędne zmiany do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zgodnie z nowelizacją powyższej ustawy, która weszła w życie w styczniu 2022 roku, nieruchomości wielolokalowe, które posiadają techniczne możliwości identyfikacji, z których lokali pochodzą odpady, mogą zwrócić się do organów gminy o wyłączenie odpowiedzialności zbiorowej za niewłaściwą segregację odpadów na rzecz indywidualnej odpowiedzialności użytkownika lokalu za segregację i indywidualnego rozliczenia każdego lokalu bezpośrednio z gminą.

Ecosorting posiada system, który całkowicie spełnia założenia powyższej nowelizacji prawnej. Firma produkuje worki na odpady z nadrukowanym kodem QR, przy czym każdy kod na worku jest inny i niepowtarzalny. Właściciele nabywają worki korzystając z automatu tzw. dyspensera, dostępnego na osiedlu lub na klatce schodowej. Nieruchomość korzysta z dyspensera bezpłatnie.

Podczas sprzedaży rolek z workami automat wiąże wszystkie kody QR na zakupionych workach z adresem lokalu. Użytkownik rozpoczyna proces zakupu od przyłożenia plastikowej karty zbliżeniowej do czytnika, wybiera worki spośród 3 pojemności, dokonuje zapłaty a automat wydaje zamówione rolki.

Altana śmietnikowa wyposażana jest dodatkowo w kontroler wejścia i współpracujący z nią rygiel lub drzwi harmonijkowe, otwierane po przyłożeniu worka z kodem QR do czytnika.

Pracownik gminy lub firmy wywożącej odpady upoważniony do przeprowadzenia kontroli w śmietniku nie uzyska wiedzy z jakiego lokalu pochodzą odpady, jego zadaniem jest udokumentowanie nieprawidłowości i sfotografowanie kodu QR. Dopiero na dalszym etapie pracownicy Gminy wystawiający upomnienia lub kary uzyskują informację o adresie lokalu. Przyjęte rozwiązania techniczne gwarantują anonimowość w rozumieniu art. 2a ust.2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Dzięki Ecosorting

  • Właściciel lokalu lub jego użytkownik odpowiada wyłącznie za własne odpady.
  • Właściciel lokalu jest wyłączony z odpowiedzialności zbiorowej za niewłaściwą segregację (brak uzależnienia i odpowiedzialności za błędy innych użytkowników lokali)
  • Znakowane kodem QR worki można nabyć w cenie rynkowej o każdej porze dnia i nocy w sąsiedztwie swojego lokalu z dyspenserów.
  • Worki wykonane są z materiałów z recyklingu, co wpływa pozytywnie na środowisko, dodatkowo worki są wykonane z folii premium, grubszej i lepszej jakościowo.
  • Zastosowanie rozwiązania ecosorting nie tylko ubezpiecza ale również zwalnia Gminę z nałożonej już kary za nie uzyskanie wskaźników recyklingu.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.