› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Przykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polis

Ekologiczna energia i ciepło. W Elblągu powstaje blok na biomasę

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    18.07.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
4 zdjęćInstalacja walczaka w nowym bloku energetycznymInstalacja walczaka w nowym bloku energetycznym fot. Energa

W elbląskiej elektrociepłowni należącej do spółki ENERGA Kogeneracja, od ubiegłego roku trwa budowa bloku energetycznego do produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy. Właśnie zakończył się jeden z ważniejszych etapów tej realizacji. Zamontowany został walczak - „serce” kotła, oraz inne elementy układu podstawowego maszynowni tj. turbina parowa, generator o mocy elektrycznej 25 MWe oraz kondensator.

- Realizowana przez spółkę ENERGA Kogeneracja inwestycja sprawi, że w Elblągu powstanie jedna z największych w Polsce jednostek wytwórczych wykorzystujących wyłącznie odnawialne biopaliwa – informuje Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy ENERGA. - Planowana roczna produkcja w nowym bloku wyniesie ponad 200 000 MWh energii elektrycznej oraz 796 000 GJ ciepła.

Budowa bloku na biomasę rozpoczęła się w ubiegłym roku. Jednym z najważniejszych elementów kotła jest walczak, w którym następuje separacja pary z wody. Urządzenie ma długość 15 m, średnicę 1,5 m i wagę 24 tony. Zakończony został również montaż turbiny parowej z przekładnią o łącznym ciężarze 118 ton. Wraz z turbiną zainstalowano podstawowe elementy maszynowni – generator o mocy 25 MW (o wadze 50 ton), który zamieni pracę wykonywaną przez turbinę na prąd oraz kondensator (o wadze 48 ton).

Łączny ciężar zainstalowanych elementów to około 240 ton. Ich montaż wymagał specjalnie przystosowanych maszyn, m.in. dźwigu TC-2800 mogącego podnieść aż 700 ton. Urządzenia  trafiły do Elbląga z różnych zakątków Europy. Turbina została wyprodukowana w Czechach, kondensator w Hiszpanii, generator w Holandii, a przekładnia we Francji.

Na cieple i prądzie skorzystają elbląskie firmy, a wśród nich Grupa Żywiec, która realizuję własną wizję Zielonego Browaru. Należący do Żywca elbląski Browar od kilkudziesięciu lat kupuje od Energi energię cieplną w postaci pary technologicznej.

- Inwestycja przyczyni się do zaktywizowania gospodarki regionu – podkreśla Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy ENERGA. - Spalanie biomasy wygeneruje popyt na słomę jako surowca służącego do produkcji pelletu, a to oznacza rynek zbytu i dodatkowe źródło dochodu dla rolników. To także dodatkowe wpływy do budżetu miasta z tytułu podatków oraz możliwość powstania nowych miejsc pracy w zakładach produkujących pellety w województwie warmińsko-mazurskim i województwach do niego przyległych.

Nowy blok będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko oraz rozwój Elbląga, znacząco poprawiając bezpieczeństwo energetyczne miasta. Dzięki niemu Energa Kogeneracja zwiększy własne moce wytwórcze, pozyska kolejne odnawialne źródło energii oraz zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 120 tys. ton rocznie.

Projekt jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach strategii Grupy ENERGA na lata 2009-2015  zakładającej osiągnięcie pozycji lidera w budowie rozproszonych, w szczególności odnawialnych, źródeł wytwarzania energii. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii Grupa zamierza spełnić najbardziej restrykcyjne wymogi związane z ochroną środowiska.

 • Ekologiczna energia i ciepło. W Elblągu powstaje blok na biomasę
 • Ekologiczna energia i ciepło. W Elblągu powstaje blok na biomasę
 • Ekologiczna energia i ciepło. W Elblągu powstaje blok na biomasę
 • Ekologiczna energia i ciepło. W Elblągu powstaje blok na biomasę
ilość zdjęć 4 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ marti
ponad rok temu 2
No,no, Elbląg staje się powoli ekologicznym miastem :)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ piechota
ponad rok temu 1
czy to oznacza ze cieplo albo prad w Elblagu stana sie tansze?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.