fot. archiwum elblag.net
Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o wprowadzeniu w życie opłaty rocznej związanej z odprowadzaniem wód opadowych do kanalizacji deszczowej w wysokości 1,66 zł za 1 m2 terenu o trwałej nawierzchni uszczelnionej i z dachów.
Wprowadzone ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. prawo wodne spowodowało usunięcie wód
opadowych i roztopowych z definicji ścieków. W nowym prawie wodnym określono je jako „wody będące
skutkiem opadów atmosferycznych”. Konsekwencją tego jest wyłączenie z Taryfy opłaty za odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych. Tę usługę świadczy Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Elblągu.
Konieczne jest ustalenie opłat, które zależą od powierzchni dachów i trwałej nawierzchni uszczelnionej.
Suma powierzchni utwardzonych wynikająca z umów Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z około 2 tys. podmiotów to 3,3 mln m2. Około 57%, tj. 1,881 mln m2 tej powierzchni dotyczy umów z miastem (jezdnie i chodniki)
- czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Na szacowaną powierzchnię całkowitą dachów w Elblągu, tj. 0,850 mln m2, około 0,162 mln m2 to dachy
instytucji podległych miastu (19%). Razem powierzchnia podlegająca opłacie to ok. 4,15 mln m2, w tym powierzchnia objęta władaniem miasta to ok. 2,043 mln m2.
W stosunku do obecnie obowiązującej stawki, czyli 1,1 zł/m2 (opłata nie obejmowała powierzchni dachów), podniesienie jej do poziomu 1,66 zł/m2 skutkować będzie zwiększoną opłatą o około 1,35 miliona złotych rocznie
- przekonują autorzy uzasadnienia uchwały.
Te wszystkie argumenty przekonały radnych. 24 zagłosowało za, a jeden radny wstrzymał się od głosu.