› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Elbląg czeka, Olsztyn działa. Co dalej ze stadionem przy ul. Agrykola?

› inwestycje miejskie ponad rok temu    29.02.2016
Ines Kuraś
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
4 zdjęćElbląg czeka, Olsztyn działa. Co dalej ze stadionem przy ul. Agrykola? fot. Bartłomiej Ryś

Kolejny raz wszystko wskazuje na to, że modernizacja elbląskiego stadionu piłkarskiego przy ul. Agrykola pozostanie niespełnionym marzeniem. Remont obiecuje każdy kandydat na prezydenta, stadion to swoista karta przetargowa każdorazowych wyborów. Zmiany na obiekcie miały rozpocząć się w zeszłym roku. Za to Olsztyn nie próżnuje, a działa. Przebudowa stadionu ma ich kosztować 60 mln zł.

Przypomnijmy - miasto w ubiegłorocznym budżecie zabezpieczyło środki w wysokości 2,5 mln zł na modernizacje obiektów sportowych. W maju elbląski magistrat ogłosił pierwszy przetarg pn. ”Przebudowa płyty boiska piłkarskiego o nawierzchni z trawy naturalnej w ramach zadania pn. Przebudowa obiektu sportowego przy ul. Agrykola 8 w Elblągu”.

Zakres prac na stadionie piłkarskim przy ul. Agrykola 8 nie przewiduje ani wyburzenia starych trybun od strony Gimnazjum nr 5, ani łuku przy ul. Wspólnej. W bieżącym roku wykonane będą roboty w obrębie płyty głównej boiska tj. przesunięcie płyty głównej boiska w kierunku zachodnim w celu uzyskania szerszego terenu przy trybunach stalowych do wykonania odwodnienia i wiat dla zawodników rezerwowych. Przesunięcie o 7 metrów płyty boiska wynika z wymaganych przepisami odległości od ławek rezerwowych i strefy poruszania się trenera i zawodników do linii bocznej boiska

- informowała po ogłoszeniu pierwszego przetargu Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta.

Niestety w pierwszym przetargu nie udało się wyłonić wykonawcy. Jedyna oferta, która była złożona przewyższała środki przeznaczone na ten cel przez Miasto. W związku z czym przetarg został unieważniony 19 czerwca. Elbląski magistrat ogłosił ponownie zamówienie. Zainteresowane firmy mogły składać swoje oferty do 15 lipca. Niestety, przetarg ponownie unieważniono, a winę za to prawdopodobnie ponosi kilku minutowe spóźnienie oferenta.

W przedmiotowym postępowaniu do upływu terminu składania ofert, tj. do dnia 15.07.2015 r. do godz. 9:30 nie złożono żadnej oferty. Po upływie terminu składania ofert (15.07, o 9:38) została złożona jedna oferta

- czytamy w uzasadnieniu unieważnienia przetargu.

Według prawa zamówień publicznych, ofertę złożoną po terminie, zamawiający zwraca wykonawcy bez jej otwierania, a spóźnienie oznacza, że nie doszło do skutecznego złożenia oświadczenia woli zawartego w ofercie. W związku z tym, Miasto zmuszone było unieważnić przetarg kolejny raz.

W ubiegłym roku modernizacja niestety się nie rozpoczęła. Jak nas informował Łukasz Mierzejewski, z biura prasowego Urzędu Miasta, zgodnie ze środowiskiem piłkarskim postanowiono odłożyć modernizację na ten rok. Wspólnie są ustalane propozycje i harmonogram prac. W budżecie na rok 2016 elbląski magistrat, na remont obiektu piłkarskiego przy ul. Agrykola zabezpieczył 3 mln zł. Wychodzi na to, że na planowane prace przeznaczonych jest już 5,5 mln zł.

Na wielu spotkaniach ze środowiskiem piłkarskim, sesjach Rady Miasta, w swoich wystąpieniach radny Robert Turlej wspominał o stadionie przy ul. Agrykola. Wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność budowy bądź modernizacji obiektu sportowego. Na lutowej sesji również wrócił do tematu. Niestety i on nadal czeka na konkrety od Miasta.

Dziś na Sesji spytałem Prezydenta, kiedy możemy poznać szczegóły modernizacji stadionu Olimpia Elbląg. Minął rok czasu od pierwszego spotkania w tej sprawie. Przez ten okres nie otrzymałem żadnych konkretów! Prezydent odpowiedział,że było 5 spotkań z klubem i chyba już wszystko jest ustalone. Dlaczego nic nie jest przedstawiane radnym? Nie ma żadnych konsultacji! Poprosiłem,aby przedstawiono opinii publicznej projekt tego co docelowo ma powstać przy A8

– zauważał radny Robert Turlej.

Kiedy w Elblągu o przebudowie stadionu tylko się mówi i zabezpiecza środki w budżecie miasta, Olsztyn działa. Za 2,3 mln zł powstanie projekt stadionu miejskiego w miejscu obecnego stadionu Stomilu. Szacunkowy koszt budowy nowego obiektu to 60 mln zł.

Kilka dni temu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podpisał umowę na przygotowanie projektu wykonawczego i budowlanego z warszawską pracownią PIG Architekci. Firma ta projektowała m.in. stadion Górnika w Zabrzu.

Olsztyn zamierza część funduszy przeznaczyć ze swojego budżetu, a także pozyskać z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Stadion jest w złym stanie technicznym, dlatego postanowiono zrealizować jego przebudowę. Wybudowany został w 1978 roku, jego właścicielem jest miasto, a zarządcą Ośrodek Sportu i Rekreacji. W ubiegłym roku, zainstalowano sztuczne oświetlenie, ponieważ był to warunek dopuszczenia do rozgrywek, który postawiło PZPN.

Pracownia oprócz stadionu, ma także zaprojektować otoczenie o powierzchni 5 hektarów m.in. boisko do siatkówki, koszykówki. W zamyśle projektantów jest także hotel i parking na 600 miejsc.

Przebudowa obiektu ma powstawać w kilku etapach. Na początek ma być rozebrana obecna trybuna kryta i trybuna przy ul. Leonharda. W ich miejscu ma pojawić się nowa widownia na ponad 5,5 tys. miejsc. Kolejna przebudowa ma sprawić, że stadion zwiększy liczbę miejsc do 15 tys.

 

 • Elbląg czeka, Olsztyn działa. Co dalej ze stadionem przy ul. Agrykola?
 • Elbląg czeka, Olsztyn działa. Co dalej ze stadionem przy ul. Agrykola?
 • Elbląg czeka, Olsztyn działa. Co dalej ze stadionem przy ul. Agrykola?
 • Elbląg czeka, Olsztyn działa. Co dalej ze stadionem przy ul. Agrykola?
ilość zdjęć 4 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 4
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ powiec
ponad rok temu ocena: 75%  4
Chcieliście referendum to teraz macie g... a nie stadion!
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblazanin
ponad rok temu ocena: 38%  3
Nowaczyk........ pamiętamy!!!!! Pinokio
odpowiedz oceń komentarz 3 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MALINA
ponad rok temu ocena: 100%  2
Remontować ,miasto 120 tyś ,stadion jak za komuny.
odpowiedz oceń komentarz 7 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ m
ponad rok temu ocena: 100%  1
Słonina , Wilk , Wróbel ... Ech...
odpowiedz oceń komentarz 11 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.