› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Elbląg. Projekt podwyżki cen za odbiór śmieci

› bieżące 8 miesięcy temu    18.11.2019
Grażyna Wosińska
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Elbląg. Projekt podwyżki cen za odbiór śmieci  fot. archiwum Elblag.net

Podczas najbliższej sesji radni zdecydują czy podwyższyć stawki za tzw. gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli za wywóz śmieci. Czteroosobowa rodzina za miesiąc zapłaci o 20 zł i 40 gr więcej, gdy segreguje odpady.  Stawka z 12,3 zł za jedną osobę może wzrosnąć do 17,4 zł. 

W zapowiedzi najbliższej sesji Rady Miejskiej na 28 listopada, jest projekt uchwały o podwyżce cen  za tzw.  gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli za wywóz śmieci. 

§ 1. Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jeżeli odpady komunalne zbierane są i odbierane w sposób selektywny z nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy w wysokości:  17,40 zł miesięcznie od każdego mieszkańca w przypadku pierwszych 4 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. 

Teraz stawka wynosi 12 zł i 30 gr, w przypadku segregowania odpadów (w 2018 roku było 9,5 zł). Czterosoobowa rodzina po ewentualnej podwyżce zapłaci o 20 zł i 40 gr więcej za miesiąc. Teraz płaci 49 zł i 20 gr, a po podwyżce 69 zł i 60 gr za miesiąc. W przypadku gdy odpady nie są segregowane zapłacimy dwa razy więcej. 

Jeśli radni zagłosują za podwyżkami to wejdą one w życie 1 stycznia 2020 roku. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Oto przyczyny podwyżek:

Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, system gospodarki odpadami komunalnymi ma być systemem samofinansującym się. W ciągu ostatnich lat następuje znaczny wzrost kosztów obsługi systemu. 
Przyczyną wzrostu kosztów jest:
 1)wprowadzenie przez Rząd opłaty za korzystanie ze środowiska. 
Koszt opłat wynosi: 2016 r. – 305 tys. zł. 2017 r. – 731 tys. zł. 2018 r. – 3 055 tys. zł. 2019 r. – 2.922 tys. zł. 2020 r. − 5.074 tys. zł.;

2) w związku z obowiązkiem selektywnego zbierania odpadów, zakłada się na 2020 rok wzrost ilości odbieranych odpadów segregowanych, a tym samym wzrost kosztów ich odbioru;

3) zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalnew kompostowniku przydomowym. W związku z powyższym, w celu zapewnienia środków na prawidłowe funkcjonowanie systemu konieczne jest pobraniewyższej opłaty od mieszkańców.

4 Przez ostatnie lata system się nie bilansował. Ze środków Miasta pokryto poniższe deficyty: 2016r. – 1.886.499,00 zł. 2017r. – 1.287.379,00 zł. 2018r. − 2.575.673,00 zł.2019r. – 1.555.208,00 zł. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ odpad
8 miesięcy temu ocena: 100%  4
Pozwoliliście wybierając w wyborach parlamentarnych. Trzeba było się dobrze zastanowić a nie wybierać tych nieudaczników i złodziei.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ SMAMR
8 miesięcy temu ocena: 33%  3
A może radni pomyśla jak uszczelnić system. Są osoby , które kombunują podając mniejsza ilość osób w gospodarstwie domowym albo, że segregują a tego nie robią. Oszukują mnie i innych, którzy są uczciwi.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ikiv
8 miesięcy temu ocena: 100%  2
W Warszawce nieudacznicy , to u nas też ?
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czas na referendum
8 miesięcy temu ocena: 63%  1
Nie pozwólmy by urząd drenował nam kieszenie.
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.