› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wuplDlaczego w zakładce nie można otworzyć artykułu pana Kobylarza??, wcześniej nekrolog , a... ~ elblażanka

Elbląski Piekarczyk otrzymał imię

› bieżące 3 miesiące temu    8.03.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Piekarczyk,Piekarczyk, fot. archiwum Elblag.net

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl oraz prezydent Elbląga zorganizowali konkurs dla mieszkańców na imię dla legendarnego bohatera naszego miasta – Piekarczyka. Trwał od 28 lutego, a zakończył się wczoraj, 7 marca. Dzisiaj, w dniu święta naszego miasta (także Piekarczyka) o godz. 10.00, przy rzeźbie Piekarczyka na ul. Stary zostały ogłoszone wyniki. 

Rafał Gruchalski, redaktor naczelny portEl.pl, poinformował, że konkurs miał za zadanie popularyzować samego Piekarczyka oraz dzień 8 marca, który przez ponad 200 lat był świętem miasta. 

Może czas do tej tradycji wrócić?

– zaproponował.

Zwycięskie hasło wybrała trzyosobowa komisji konkursowa, w której skład weszli przedstawiciele: Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl (Rafał Gruchalski), Urzędu Miejskiego (Adam Jocz) i Muzeum Archeologiczno-Historycznego (Piotr Adamczyk). Uznali oni, że najciekawszą propozycję zgłosiło 5 elblążan. Konkurs wygrały siostry Zuzia i Martyna Szwarackie, uczennice Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu. One, podobnie jak trzy inne osoby, zaproponowały, aby Piekarczyka nazwać imieniem Pietrek.  

Jak poinformowała redakcja Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl:

Imię Pietrek zaproponowało pięć osób, dwie niestety nie przysłały uzasadnień, co jest niezgodne z regulaminem konkursu, nie mogliśmy ich wziąć pod uwagę. Nagrodziliśmy więc trzy konkursowiczki, a główna nagroda – tablet i zestaw miejskich gadżetów ufundowane przez Urząd Miejski – trafiły do Zuzi i Martyny Szwarackich, które imię Pietrek zaproponowały jako pierwsze. Zestaw miejskich gadżetów jako wyróżnienie otrzymają także Monika Kalkowska i Anna Asiukiewicz, zapraszamy po ich odbiór do naszej redakcji. 

Oto jak zwyciężczynie uzasadniły swoją propozycję:

Piekarczyk Pietrek bo.... łatwo i melodyjnie wpadają w ucho nazwy zaczynające się na te same litery, a i Pietrek to najczęstsze dawne imię wśród biedniejszych uczniów terminujących u czeladników.

Konkurs cieszył sie dużą popularnością. Wpłynęło nań 150 zgłoszeń. 

Wykonana w brązie rzeźba Piekarczyka już ponad 10 lat stoi na elbląskiej starówce. 30 września 2006 r. została umiejscowiona tuż obok Bramy Targowej. Pomnik ma 160 cm wysokości.Jego autorem  jest Waldemar Grabowiecki z Gdańska. Projekt rzeźby został wyłoniony w konkursie zorganizowanym w 2000 r., w którym wzięło udział sześciu artystów z Trójmiasta i Elbląga. Gipsowy model powstał w 2001 r. 

Utrwalił się zwyczaj pocierania Piekarczyka za nos, co podobno pzynosi szczęście. Jego imieniem została nazwana najwieksza impreza biegowa w mieście - „Bieg Piekarczyka”, która corocznie w czerwcu odbywa się na elbląskiej starówce.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Blef
3 miesiące temu ocena: 100%  1
Powiem to jak typowy Elblążanin - Bez sensu
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.