› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Szaleństwa ciąg dalszy.Wszystko zmienić i na nowo opisać.Komuna wróciła. ~ PRBardzo rzetelny tekst - inna nazwa muzeum w nagłówku, inna w tekście. To MUZEUM STUTTHOF, a nie... ~ gośćPowinni jeszcze przed każdym dawnym obozem postawić wysokie maszty z Niemieckimi flagami i... ~ mkmkmzapomnieli na końcu dodać "imienia Lecha Kaczynskiego" ~ fasolaPowinni nazwac to Naziland. ~ BartoszzLegionella to nie przelewki, przydałoby sie jakieś zmiękczenie wody czy coś takiego. ~ Emma77ERCE A dlaczego nie Jarosława przepraszam Lecha Kaczyńskiego.? ~ er ceOby Pisiory nie wyskoczyły z nazwą im. wielkiego, małego prezydenta! ~ Jaaneka może Lecha Kaczyńskiego???? jakiego stulecia przecież szkopy zajebały elbląg po I rozbiorze... ~ elblążaninBardzo dobra nazwa. Szacun dla prezydenta! ~ człowiek od pizzyNie głosowałem na Wróblewskiego, ale ten jego pomysł z nazwą wiaduktu popieram. ~ Tomek888 lat temu było 3 razy mniej zadłużonych, czy to wiele nie mówi?,a co na to PiS z dobrej... ~ EuPiCzy jakiś urzędnik może wytłumaczyć w jaki sposób można doprowadzić do stutysięcznego... ~ ???Interesuje mnie kilka mieszkań ze splace zadłużenie i je przejmie jak to zrobić ktoś cos... ~ Spłace dług Ty człowieku zasuwas po 12 h 6 dni w tygodniu żeby opłacić stacje a miasto ma tyle lokali ze by... ~ 21 wiek a nie komuna ;-) Niektórzy muszą pracować z nadgodzinami i w weekendy żeby nie mieć zadłużenia a patologia... ~ Dośćprzy tej ulicy jest chyba 5 takich samych bloków, a tylko ten tak wygląda, to chyba świadczy o... ~ m&mNie rozumiem, jak wspolnota ma pretensje sama do siebie? Prosze wziac kredyt i robic remont, a nie... ~ Elblazanin

Elbląski Piekarczyk otrzymał imię

› bieżące 8 dni temu    8.03.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Piekarczyk,Piekarczyk, fot. archiwum Elblag.net

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl oraz prezydent Elbląga zorganizowali konkurs dla mieszkańców na imię dla legendarnego bohatera naszego miasta – Piekarczyka. Trwał od 28 lutego, a zakończył się wczoraj, 7 marca. Dzisiaj, w dniu święta naszego miasta (także Piekarczyka) o godz. 10.00, przy rzeźbie Piekarczyka na ul. Stary zostały ogłoszone wyniki. 

Rafał Gruchalski, redaktor naczelny portEl.pl, poinformował, że konkurs miał za zadanie popularyzować samego Piekarczyka oraz dzień 8 marca, który przez ponad 200 lat był świętem miasta. 

Może czas do tej tradycji wrócić?

– zaproponował.

Zwycięskie hasło wybrała trzyosobowa komisji konkursowa, w której skład weszli przedstawiciele: Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl (Rafał Gruchalski), Urzędu Miejskiego (Adam Jocz) i Muzeum Archeologiczno-Historycznego (Piotr Adamczyk). Uznali oni, że najciekawszą propozycję zgłosiło 5 elblążan. Konkurs wygrały siostry Zuzia i Martyna Szwarackie, uczennice Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu. One, podobnie jak trzy inne osoby, zaproponowały, aby Piekarczyka nazwać imieniem Pietrek.  

Jak poinformowała redakcja Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl:

Imię Pietrek zaproponowało pięć osób, dwie niestety nie przysłały uzasadnień, co jest niezgodne z regulaminem konkursu, nie mogliśmy ich wziąć pod uwagę. Nagrodziliśmy więc trzy konkursowiczki, a główna nagroda – tablet i zestaw miejskich gadżetów ufundowane przez Urząd Miejski – trafiły do Zuzi i Martyny Szwarackich, które imię Pietrek zaproponowały jako pierwsze. Zestaw miejskich gadżetów jako wyróżnienie otrzymają także Monika Kalkowska i Anna Asiukiewicz, zapraszamy po ich odbiór do naszej redakcji. 

Oto jak zwyciężczynie uzasadniły swoją propozycję:

Piekarczyk Pietrek bo.... łatwo i melodyjnie wpadają w ucho nazwy zaczynające się na te same litery, a i Pietrek to najczęstsze dawne imię wśród biedniejszych uczniów terminujących u czeladników.

Konkurs cieszył sie dużą popularnością. Wpłynęło nań 150 zgłoszeń. 

Wykonana w brązie rzeźba Piekarczyka już ponad 10 lat stoi na elbląskiej starówce. 30 września 2006 r. została umiejscowiona tuż obok Bramy Targowej. Pomnik ma 160 cm wysokości.Jego autorem  jest Waldemar Grabowiecki z Gdańska. Projekt rzeźby został wyłoniony w konkursie zorganizowanym w 2000 r., w którym wzięło udział sześciu artystów z Trójmiasta i Elbląga. Gipsowy model powstał w 2001 r. 

Utrwalił się zwyczaj pocierania Piekarczyka za nos, co podobno pzynosi szczęście. Jego imieniem została nazwana najwieksza impreza biegowa w mieście - „Bieg Piekarczyka”, która corocznie w czerwcu odbywa się na elbląskiej starówce.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Blef
7 dni temu 1
Powiem to jak typowy Elblążanin - Bez sensu
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.