› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
"aleja i Aleje Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja... ~ plac, ulica, alejaZaorać obrońców pokoju. Wyłapać meneli i zagonić do roboty. Tak samo tych nierobów z dolnej. ~ gośćprzejdzcie się na Stefczyka i zobaczcie jaki tam budynek remontują proponuje zbuzyc zbk na... ~ 1234Stawidłowa jak co roku znika z listy . ~ kovalskiKościuszki 3 już nie istnieje :-) ~ mieszkaniecRozbierajcie szybko Komeńskiego 3 - palą w piecach byle czym. Smród dokoła, że masakra. i... ~ zZróbmy to panowie! ~ Baba WangaOczywiście, że proste. Sama naklejałam i wyszło pięknie. Fakt, że to był sklep z polecenia... ~ KaśkaJestem zdecydowanie na tak! ~ ELStraszne rzeczy, odnowiono niemiecka will? Przy tym był pan Wilk, przedstawiciel PiSu? Pytanie,... ~ EuPiCzłowieku o marnej wiedzy nawet nie wiesz ile leży tam na dnie żelastwa!!!!!!!!!!!!!!!! O... ~ WOLNY ELBLAGNa zachodzie w Holandii to normalne, że takie kąpieliska są w takich miejscach, no ale cóż ,... ~ wyborcaGłupi i Głupota ... Tam basen ul.Spacercka ... Polityk jest wariat rzeki na basenie. Głupi... ~ Huberta Super... Po 5 piwek w Specjal-Pubie i na plażę!!! ~ ksamolA co robiłeś do tej pory???? Zbierałeś piasek????? ~ WOLNY ELBLAGCzyżby Panu Stefanowi zostało trochę odpadów po zamkniętej odlewni z Pasłęka ? A może... ~ Mariusz LewandowskiByłoby super! Zbyt piękne, aby było możliwe. ~ NetaPomysł ok, ALE: 1. Co z ewentualnymi powodziami? 2. Co z "elementem" z tamtej dzielnicy miasta,... ~ Anty

Elbląski Piekarczyk otrzymał imię

› bieżące 7 miesięcy temu    8.03.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Piekarczyk,Piekarczyk, fot. archiwum Elblag.net

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl oraz prezydent Elbląga zorganizowali konkurs dla mieszkańców na imię dla legendarnego bohatera naszego miasta – Piekarczyka. Trwał od 28 lutego, a zakończył się wczoraj, 7 marca. Dzisiaj, w dniu święta naszego miasta (także Piekarczyka) o godz. 10.00, przy rzeźbie Piekarczyka na ul. Stary zostały ogłoszone wyniki. 

Rafał Gruchalski, redaktor naczelny portEl.pl, poinformował, że konkurs miał za zadanie popularyzować samego Piekarczyka oraz dzień 8 marca, który przez ponad 200 lat był świętem miasta. 

Może czas do tej tradycji wrócić?

– zaproponował.

Zwycięskie hasło wybrała trzyosobowa komisji konkursowa, w której skład weszli przedstawiciele: Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl (Rafał Gruchalski), Urzędu Miejskiego (Adam Jocz) i Muzeum Archeologiczno-Historycznego (Piotr Adamczyk). Uznali oni, że najciekawszą propozycję zgłosiło 5 elblążan. Konkurs wygrały siostry Zuzia i Martyna Szwarackie, uczennice Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu. One, podobnie jak trzy inne osoby, zaproponowały, aby Piekarczyka nazwać imieniem Pietrek.  

Jak poinformowała redakcja Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl:

Imię Pietrek zaproponowało pięć osób, dwie niestety nie przysłały uzasadnień, co jest niezgodne z regulaminem konkursu, nie mogliśmy ich wziąć pod uwagę. Nagrodziliśmy więc trzy konkursowiczki, a główna nagroda – tablet i zestaw miejskich gadżetów ufundowane przez Urząd Miejski – trafiły do Zuzi i Martyny Szwarackich, które imię Pietrek zaproponowały jako pierwsze. Zestaw miejskich gadżetów jako wyróżnienie otrzymają także Monika Kalkowska i Anna Asiukiewicz, zapraszamy po ich odbiór do naszej redakcji. 

Oto jak zwyciężczynie uzasadniły swoją propozycję:

Piekarczyk Pietrek bo.... łatwo i melodyjnie wpadają w ucho nazwy zaczynające się na te same litery, a i Pietrek to najczęstsze dawne imię wśród biedniejszych uczniów terminujących u czeladników.

Konkurs cieszył sie dużą popularnością. Wpłynęło nań 150 zgłoszeń. 

Wykonana w brązie rzeźba Piekarczyka już ponad 10 lat stoi na elbląskiej starówce. 30 września 2006 r. została umiejscowiona tuż obok Bramy Targowej. Pomnik ma 160 cm wysokości.Jego autorem  jest Waldemar Grabowiecki z Gdańska. Projekt rzeźby został wyłoniony w konkursie zorganizowanym w 2000 r., w którym wzięło udział sześciu artystów z Trójmiasta i Elbląga. Gipsowy model powstał w 2001 r. 

Utrwalił się zwyczaj pocierania Piekarczyka za nos, co podobno pzynosi szczęście. Jego imieniem została nazwana najwieksza impreza biegowa w mieście - „Bieg Piekarczyka”, która corocznie w czerwcu odbywa się na elbląskiej starówce.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Blef
7 miesięcy temu ocena: 100%  1
Powiem to jak typowy Elblążanin - Bez sensu
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.