› |
ponad rok temu
23.09.2014 Marcin Pszczółkowski komentarzy 0 ocen 8 / 100% |
A A A |
Modernizacja i rozbudowa infrastruktury Portu Morskiego w Elblągu, w skład której weszła budowa dwóch mostów zwodzonych na Starym Mieście w Elblągu, zdobyła nagrodę „Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej”.
Nagrodę, która została przyznana w miniony czwartek w Białymstoku podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, odebrała Elżbieta Gieda z Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg UM.
Elbląski projekt, dofinansowany przez Unię Europejską znalazł się pośród 10 inwestycji z całej Polski wschodniej, które dotyczyły inwestycji komunalnych. Uroczysta gala, impreza towarzysząca Wschodniego Kongresu Gospodarczego (WKG), zgromadziła wielu znamienitych gości - uczestników Kongresu, który 18 i 19 września odbywa się w Białymstoku, samorządowców, dyplomatów, polityków, ekspertów.
Redakcja serwisu Portalsamorzadowy.pl, wraz z Radą Konsultacyjną konkursu, wytypowała dziesięć Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej 2014. To najciekawsze inwestycje, które przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców wschodniej części kraju w ostatniej dekadzie. Głosowali także internauci, w głosowaniu czytelników Portalu Samorządowego oddano łącznie niemal 70 tys. głosów.
- Tematyka Polski Wschodniej zajmowała szczególne miejsce na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Uznaliśmy, że warto podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego pokazać dobre praktyki, przykłady inwestycji które budują atrakcyjność Polski Wschodniej - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, inicjator WKG. - Co ważne, z rozmów podczas WKG rodzą się konkretne projekty - dodał.
Projekty, które w największym stopniu przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców pięciu województw wschodniego regionu Polski w ostatnich dziesięciu latach, zasługujące zdaniem ekspertów na tytuł Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej 2014, to:
1. Rewitalizacja rynku i przestrzeni miejskiej w Białymstoku (koszt inwestycji to 13,5 mln zł),
2. Centrum Geoedukacji w Kielcach (32,3 mln zł),
3. Port Lotniczy Rzeszów - budowa nowego terminalu pasażerskiego (blisko 100 mln zł),
4. Modernizacja i rozbudowa infrastruktury Portu Morskiego w Elblągu (38,5 mln zł),
5. Przygotowanie terenów w Białymstoku dla Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (50,2 mln zł),
6. Utworzenie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego i przygotowanie terenów inwestycyjnych (77,242 mln zł),
7. Regionalne centrum kształcenia zawodowego nowoczesnych technologii w Rzeszowie (12 mln zł),
8. Budowa miniprzystani wraz z systemami odbioru i segregacji odpadów w województwie warmińsko-mazurskim (6,698 mln zł),
9. Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie (ponad 0,5 mld zł),
10. Blok kogeneracyjny opalany biomasą w ciepłowni Łężańska w Krośnie (40,9 mln zł).
Przyznano także dwa wyróżnienia specjalne. Pierwszą wyróżniono budowę pijalni wód mineralnych, tężni, parków: zdrojowego i kinezyterapeutycznego w uzdrowisku Gołdap (koszt niemal 40 mln zł). Drugą - inwestycję poprawiającą gospodarkę wodno-ściekową aglomeracji Ełk (92,8 mln zł).
Co trzeba wiedzieć o elbląskim projekcie?
Inwestycja polegała na przebudowie dwóch dotychczasowych kładek pieszych, które stanowiły barierę dla swobodnej żeglugi w Elblągu. W wyniku realizacji projektu powstały dwa mosty zwodzone, jeden w ciągu ulicy Studziennej, drugi w ciągu ulicy Mostowej.
Celem inwestycji była poprawa infrastruktury Portu Morskiego w Elblągu w zakresie obsługi żeglugi pasażerskiej i turystycznej. Realizacja mostów zwodzonych w miejscu poprzednio istniejących kładek umożliwiła dostęp do wszystkich akwenów i nabrzeży Portu Morskiego w Elblągu, także zlokalizowanych wzdłuż rzeki Elbląg powyżej mostu drogowego w ciągu Alei Tysiąclecia
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |