› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Elblążanie mogą płacić mniej za energię cieplną. Poseł Andrzej Kobylarz wie, jak to zrobić

› biznes ponad rok temu    25.06.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 14 ocen 2 / 100%
A A A
Poseł Andrzej Kobylarz ( Kukiz'15),Poseł Andrzej Kobylarz ( Kukiz'15), fot. nadesłane

Elblążanie mogą płacić mniej za energię cieplną. Pomysł na rozwiązanie problemu zaopatrzenia naszego miasta w ciepło zaprezentował poseł Andrzej Kobylarz, który właśnie przedstawił projekt rozwiązania problemu ciepła w mieście połączony z upodmiotowieniem odbiorców ciepła w podejmowaniu decyzji. Parlamentarzysta postuluje przeprowadzenie w tej sprawie referendum wśród mieszkańców, w którym to odbiorcy ciepła mieliby zadecydować o tym, czy budować własne źródło ciepła, czy wiązać się z jednym dostawcą na 20 lat.

Jednocześnie odnosi się do wzorcowej według niego inwestycji, która ponad rok temu powstała w Toruniu. Dzięki niej istnieje tam możliwość sprzedaży energii cieplnej o około 25 procent taniej niż w Elblągu.

To oczywiście nie jedyna tego typu inwestycja w skali kraju. Innym przykładem jest uruchomiona w połowie października 2003 roku elektrociepłownia gazowa we Władysławowie, wyposażona w dwie turbiny gazowe o mocy ok. 18 MWe i 11 MWt. Zakład dostarcza ciepło dla około 2 tys. z 15 tys. mieszkańców miasta i wykorzystuje gaz ziemny,  towarzyszący ropie naftowej, wydobywanej z podmorskiego złoża B3, eksploatowanego przez Petrobaltic. Jest on dostarczany na ląd gazociągiem podmorskim o długości ponad 82 km

Według elbląskiego parlamentarzysty kolejni radni i prezydenci naszego miasta traktowali miejską spółkę ciepłowniczą jako synekurę dla swoich ludzi. Są oczywiście wyjątki. Według posła:

jeden radny Ryszard Klim wiosny nie czyni i jest raczej tępiony niż słuchany, a niewątpliwie wiedzę o ciepłownictwie posiada.

Poseł zauważył, że Elbląg znalazł się w gronie 122 miast średniej wielkości zagrożonych zapaścią społeczno-gospodarczą, co nie jest powodem do dumy, ale jednocześnie stwarza dla nas szansę do skorzystania z puli 2,5 miliarda złotych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju, na wsparcie takich właśnie miast. Po drugie uwarunkowania środowiskowe i trendy w rozwoju nowoczesnej energetyki sprzyjają decyzji o budowie elektrociepłowni gazowej. 

Nie stoi zatem nic na przeszkodzie, aby miasto Elbląg budując źródło ciepła stało się również niezależnym producentem energii elektrycznej, której sprzedaż będzie źródłem dochodu pozwalającym spłacać kredyt zaciągnięty na budowę. Miasto w którym produkuje się turbiny gazowe ma potencjał intelektualny by taką inwestycje zrealizować.

– zauważył parlamentarzysta.

-------------------------------------------

Poniżej całe stanowisko posła Andrzeja Kobylarza w przedmiocie rozwiązania problemu zaopatrzenia w ciepło naszego miasta

 

Elblążanie Decydują – Referendum w sprawie ciepła

 

Pod koniec maja zwracałem uwagę elblążan na uwarunkowania bezpieczeństwa cieplnego w kontekście zmian jakie prezydent Witold Wróblewski dokonał w radzie nadzorczej i zarządzie miejskiej spółki EPEC. Dodać należy, że są to zmiany pozorne, wymuszone bardziej kalendarzem wyborczym niż chęcią rzeczywistego rozwiązania problemu ciepła systemowego w Elblągu. Złożyłem również zapewnienie mieszkańcom Elbląga, że w czerwcu przedłożę projekt rozwiązania problemu ciepła w mieście połączony z upodmiotowieniem odbiorców ciepła w podejmowaniu decyzji, ponieważ to odbiorcy ciepła tworzą rynek zbytu wary 60 milionów rocznie. Czynię to teraz z jeszcze większą determinacją, ponieważ zapowiedź zwołania przez radnych PiS nadzwyczajnej sesji Rady Miasta celem przymuszenia prezydenta miasta do prowadzenia negocjacji z Energa Kogeneracją uznaję za niestosowny partyjny lobbing szkodliwy dla mieszkańców Elbląga. Platforma Obywatelska przed końcem kadencji wybierała sędziów Trybunału Konstytucyjnego na zapas, a PiS w Elblągu na cztery miesiące przed końcem kadencji Rady Miasta chce przyjmować bardzo złe i kosztowne dla budżetu i elblążan uchwały na zapas, których realizacja będzie obciążać nowo wybrany samorząd.

Toruń może - Elbląg też

W grodzie Mikołaja Kopernika mimo krytyki o. Tadeusza Rydzyka, powstała za kwotę 550 milionów elektrociepłownia gazowa o mocy 357 MW. Ponieważ produkuje jednocześnie prąd i ciepło, dostała specjalną dopłatę w postaci tzw. żółtych certyfikatów. Na obniżenie kosztów produkcji wpływa zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, co pozwala sprzedawać ciepło w cenie 65 zł/GJ, to jest o 20 zł/GJ mniej niż w Elblągu. Dla przypomnienia dodam, że ciepło wytwarzane z węgla jest połowę tańsze, a z biomasy jest o połowę tańsze niż z węgla. Ciepło w Elblągu jest wytwarzane zwęgla i biomasy. Budowę elektrociepłowni w Toruniu rozpoczęto w październiku 2015 roku a oficjalne otwarcie nastąpiło 24 kwietnia 2017 roku, czyli niecałe dwa lata. Dodać należy, że inwestycja, na mocy decyzji koalicji rządowej PO-PSL, współfinansowana była kwotą 275 mln zł ze środków państwowego Funduszu Inwestycji Infrastrukturalnych. W tamtym czasie w Elblągu nominaci PO podnosili ceny ciepła przy spadających cenach paliwa, a na pytanie premiera Donalda Tuska, co mają zrobić dla Elbląga, aby wygrać wybory uzupełniające, poprosili o budowę drogi ekspresowej do Gdańska. Tak jakby bez tej prośby ta droga powstać nie miała. Elbląg jako że mniejszy od Torunia, potrzebuje elektrociepłowni o połowę mniejszej, za połowę mniej pieniędzy. Potrzebuje rozwiązania technicznie nowoczesnego, ekologicznie przyjaznego, zabezpieczającego tanie ciepło na kilkadziesiąt lat, a nie reanimacji za 150 milionów złotych na kilkanaście lat. Jeśli decydenci w Elblągu maja problem z zakupieniem turbiny gazowej, to wskażę miejsce gdzie można kupić turbinę gazową na zasadzie: "Dzień dobry. Są turbiny gazowe? Tak, są. To poproszę jedną."

Nie wracając do przeszłości

Wskazać jednak należy, że zgodnie z ustawą zabezpieczenie miasta w energię cieplna spoczywa na samorządzie. Kolejne rady miasta i kolejni prezydenci miasta Elbląga traktowali miejską spółkę ciepłowniczą jako synekurę dla swoich i sponsora dla wielu dyspozycji nie mających nic wspólnego z ciepłownictwem.

Jedyna strategia na zabezpieczenie ciepła dla miasta Elbląga sprowadzała się do wynaturzonego sposobu powoływania kierownictwa spółki – na przemian prezes EPEC-u prezesem EC i odwrotnie, prezes EC prezesem EPEC-u. Taka sytuacja funkcjonuje do dzisiaj.

Były już prezes EPEC-u w wywiadzie z dnia 28.03.2017 r. na pytanie o budowę nowego źródła ciepła mówi:

Wtedy też bierzemy na siebie olbrzymią ilość ryzyk, których pewnie na dzień dzisiejszy jeszcze nie wszystkie dostrzegamy. Trzeba powiedzieć sobie jasno, ze EPEC zajmuje się głównie przesyłem, dystrybucją. W mniejszym względzie zajmuje się produkcją ciepła. Wejście na rynek ciepłowniczy, jako  podstawowe źródło ciepła, chęć podołania  tej inwestycji i zapewnienia ciepła w jakimś krótkim czasie nie zawsze może zakończyć się powodzeniem. Z naszych analiz wynika, że cena ciepła nie byłaby niższa, więc nie byłoby to opłacalne.

Z drugiej strony jest propozycja EC pod wodzą nowego prezesa z nominacji PiS-u, wywodzącego się z EPEC-u, zmierzająca wprost do wzięcia elblążan w jasyr na 17 lat, polegająca na podpisaniu umowy na dostawę ciepła, z gwarancją zakupu mocy zmówionej nie mniejszej niż 140 MW, opatrzona klauzulą kar umownych – coś na wzór umowy z Gazpromem.

Co na to miasto? - symuluje działania

Rada Miasta Elbląga bardziej interesuje się górą Chrobrego niż ciepłem, a jeden radny Ryszard Klim wiosny nie czyni i jest raczej tępiony niż słuchany, a niewątpliwie wiedzę o ciepłownictwie posiada. Prezydent za którym stoi trzech radnych, konserwując skostniały układ nadzorczy prowadzi odbiorców ciepła do zderzenia ze ścianą. Pan Witold Wróblewski jako prezydent Elbląga stracił trzy lata w temacie zabezpieczenia miasta w ciepło i nie zmienią tego ostatnie chaotyczne ruchy kadrowe, a powoływanie się na poufność negocjacji jest niedopuszczalne, bo sprawa dotyczy nie prywatnych firm lecz portfeli kilkudziesięciu tysięcy elblążan, za plecami których toczą się negocjacje, które skończą się bezkarnym drenowaniem ich kieszeni. To jest sytuacja patologiczna, ponieważ elblążanie zostaną pozbawieni wyboru – przecież nie zakręcą kaloryferów w blokach. Gdyby nawet się do takiego rozwiązania posunęli i zmniejszyli pobór ciepła o połowę, to w następnym roku cena ciepła wzrosłaby o 100% –przecież bilans musi wyjść na zero, co będzie gwarantowała umowa podpisana przez miasto.

Trzeba jasno powiedzieć, że miasto to nie tylko władze samorządowe, miasto to przede wszystkim mieszkańcy, którzy sami muszą przejąć inicjatywę jeśli władza zawodzi lub działa wbrew interesom mieszkańców.

Jakie jest otoczenie – szanse i nadzieje

Z każdej złej sytuacji, a w takiej niewątpliwie się Elbląg znajduje, jest wyjście pozytywne. Po pierwsze, Elbląg znalazł się w gronie 122 miast średniej wielkości zagrożonych zapaścią społeczno-gospodarczą, co nie jest powodem do dumy ale stwarza szansę do skorzystania z puli 2,5 miliarda złotych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju, przeznaczonych na wsparcie tych właśnie miast. Po drugie uwarunkowania środowiskowe i trendy w rozwoju nowoczesnej energetyki sprzyjają decyzji o budowie elektrociepłowni gazowej.

Bardzo silnym ogólnoświatowym trendem jest dziś szybki rozwój tzw. energetyki rozproszonej, czyli dużo instalacji do produkcji energii – mniejszych niż dotychczas budowane elektrownie, które wytwarzają ją na lokalne potrzeby. Z dużych elektrowni prąd trzeba przesyłać do odbiorców oddalonych nawet o setki kilometrów. Tymczasem na im większą odległość transportuje się prąd, tym większe straty ponoszone są na przesyle – w szczycie zapotrzebowania na energię dochodzą one do 15 procent. Na świecie, a szczególnie w krajach zachodnich, buduje się coraz mniej wielkich elektrowni, a coraz więcej małych instalacji. Trend w amerykańskiej energetyce jest taki, że duże elektrownie zaczynają być zamykane i zastępowane przez coraz liczniejsze mniejsze obiekty –na ogół gazowe, o mocy poniżej 300 MW, nie należące do koncernów energetycznych, ale do mniejszych, niezależnych producentów.

Nie stoi zatem nic na przeszkodzie, aby miasto Elbląg budując źródło ciepła stało się również niezależnym producentem energii elektrycznej, której sprzedaż będzie źródłem dochodu pozwalającym spłacać kredyt zaciągnięty na budowę. Miasto w którym produkuje się turbiny gazowe ma potencjał intelektualny by taką inwestycje zrealizować.

Przestać narzekać – zacząć działać

Inicjatywa należy od nas – elblążan. Prawo pozwala mieszkańcom lokalnego samorządu podjąć wiążącą decyzję w sprawach ważnych dla społeczności lokalnej. Sprawa ciepła to dzisiaj dla Elbląga rozwój lub dalsza zapaść. Jako elbląski poseł Kukiz'15 wraz z grupą obywateli zatroskanych losem swojego miasta, podejmuję inicjatywę lokalnego referendum, w którym to odbiorcy ciepła zdecydują o tym czy budować własne źródło ciepła, czy wiązać się z jednym dostawcą na 20 lat. Chcemy, by tą strategiczną dla Elbląga decyzję podjęli mieszkańcy, a nie ciepły układ zamknięty. To referendum musi się odbyć przed wyborami, aby sprawa ciepła nie stała się przedmiotem pustych obietnic w kampanii wyborczej. Dla nowego samorządu wynik referendum będzie obowiązującym prawem.

Mam zamiar zorganizować spotkanie organizacyjne otwartej inicjatywy referendalnej, o którym w najbliższym czasie poinformuję, a na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Elbląga, a odbiorcy ciepła w sposób szczególny.


Andrzej Kobylarz, poseł Kukiz'15

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

  • 9
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 4
    BRAK SŁÓW
Komentarze (14)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ trzezwy
ponad rok temu ocena: 0%  14
popieram budowe, niezaleznosc to podstawa! Wszyscy jestesmy za Normalnoscia itd i Wszyscy mam nadzieje bedziemy glosowac na Kukiz'15 szkoda ze tak pozno powstal ale tylko on gwarantuje jow-y
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanka
ponad rok temu ocena: 67%  13
To jest jak ostatnia deska ratunku. Pan poseł nie związany z władzami Miasta, ani tymi przed ani tymi teraz, odbiorcy ciepła muszą zaufać, tyle lat temat poruszany, a włodarzom Miasta jak widać nic do tego.Doją 85 zł za gj. Mieszkańcy płaczą i płacą, po prostu niemoc . Teraz kategorycznie należy to zakończyć, bo drugiej szansy może już nie być. Nagłaśniam też wszystkim zainteresowanym, mam nadzieję , że przyniesie to skutek. Podpisanie umowy na 20 lat Energą spowoduje całkowite zdominowanie rynku. Jako jedyni dostawcy będą zawsze dyktowali stawki za ciepło.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ukrop
ponad rok temu ocena: 0%  12
Czy Pan Poseł weźmie udział w sesji RM w piątek, bo idealna sytuacja do przedstawienia propozycji. Nawet gdyby musiał wcześniej wrócić z sejmu. Potem będzie już za późno.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ arczi
ponad rok temu ocena: 33%  11
dobrze że ma pomysł, fajnie jakby to nie było tylko obietnicą przedwyborczą, bo zbliżamy się do nich wielkimi krokami. Na razie widzę tutaj http://twojewarminskomazurskie.pl/category/lokalne/elblag że biorą się za tramwaje, to dobrze, niech coś się w mieście dzieje dobrego nie tylko dla turystów ale również dla mieszkańców.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Emeryt
ponad rok temu ocena: 40%  10
Są dwie grupy, których interesy są przeciwstawne - decydenci i odbiorcy ciepła. Dla decydentów cena nie ma znaczenia bo mają synekury. Dla odbiorów a zwłaszcza emerytów to wyrwane bez znieczulenia pieniądze, które mogliby przeznaczyć na leki. Włączę się w tą akcję społeczną z całego serca - proszę podać termin spotkania organizacyjnego.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zamechowiec
ponad rok temu ocena: 50%  9
Nie tylko Toruń korzysta z turbiny gazowej i taniego ciepła. W Zielonej Górze pracuje turbina wyprodukowana w Elblągu - cena ciepła poniżej 60 zł/GJ. Referendum i budować.
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EC
ponad rok temu ocena: 63%  8
Żadnych negocjacji z Energą - niech ten przeżytek techniki sprzedadzą na złom
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ roman
ponad rok temu ocena: 43%  7
Zawsze musi być jakiś katalizator - dobrze że robi to poseł niezależny co widać po diagnozie i propozycji rozwiązania problemu. Reszta posłów jest niezainteresowana bo partycypuje w obsadzaniu koryta w EPECu i EK..
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kobyła z Pardubic
ponad rok temu ocena: 50%  6
Kuoując tani węgiel sprowadzany przez Pana Posła Andrzeja Kobylarza z Rosji
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna
ponad rok temu ocena: 47%  5
Panie Pośle - może dlatego że jest Pan z poza Elbląga to jest też Pan z poza układu który łupi nas od wielu lat. Popieram inicjatywę referendum i wezmę w nie udział czynny zbierając podpisy.
odpowiedz oceń komentarz 7 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec zawady
ponad rok temu ocena: 50%  4
Nareszcie ktoś mówi to wprost - trzeba przerwać niemoc zrobić to co dawno powinno być zrobione. Będę zbierał podpisy za referendum.
odpowiedz oceń komentarz 7 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elblążanin
ponad rok temu ocena: 42%  3
Miło, że ktoś kieruje się rzeczywiście dobrem miasta i zwraca uwagę na realne problemy, a nie pokazuje się tylko przed wyborami.. Oby władze miasto wzięły pod uwagę Pana propozycję..
odpowiedz oceń komentarz 5 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wds
ponad rok temu ocena: 43%  2
znowu promowanie tej miernoty po zawodowce? moze jeszcze bedzie sie pchal na prezydenta Elblaga, zeby w 2 turze przekaza poparcie dla Wilka?
odpowiedz oceń komentarz 6 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mmm
ponad rok temu ocena: 32%  1
Jakąż to wiedzę o ciepłownictwie posiada pan Klim ?? O ile wiem nie kończył studiów o charakterze politechnicznym Panie Pośle ... chyba jest Pan źle poinformowany ...
odpowiedz oceń komentarz 6 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.