› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ludziom sie w dupach po przewracalo.. a te restrykcyjne wymogi to pewnie unijne.. Robic z dzieci... ~ DuffTA RAKIETA TO BARDZIEJ BEZPIECZNA NIŻ TE CO SĄ ZROBIONE Z LINEK KTÓRE SĄ NA PLACACH ZABAW ... ~ hANIAZa moich czasów dzieciństwa, skakało się z drzew i z garaży i nikt nigdy sobie krzywdy nie... ~ gjvJakie normy musi spełnić by została dopuszczona do zabawy,idąc tym tokiem myślenia gra w klasy... ~ dziadekGdy uczyłem się w ZSZ nr1 na Blacharskiej, od tyłu działała spółdzielnia której nazwy nie... ~ zxJak by nie patrzeć zostaje tylko internet. ~ janCiekawe wywody gdy tymczasem Trójmiasto coraz więcej domów i mieszkań kupuje w Elblągu bo... ~ PickTu nie chodzi o marudznie, Elbląg się wyludnia z braku perspektyw dla młodych. Z tym prezydentem... ~ Goscdo @Eh szkoda i @marcco - zazdrościcie, czy po prostu trolling? I nie, nie jestem jednym z tych,... ~ AmbrożySzkoda, że jednak budują... Brzydactwo taki i nijak tam nie pasuje takie wielki "cóś" ,... ~ Eh, szkoda...HA HA HA właśnie szykuje się mega odpływ młodych z miasta i na lokalnym ryku nieruchomości... ~ marcco"aleja i Aleje Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja... ~ plac, ulica, alejaZaorać obrońców pokoju. Wyłapać meneli i zagonić do roboty. Tak samo tych nierobów z dolnej. ~ gośćprzejdzcie się na Stefczyka i zobaczcie jaki tam budynek remontują proponuje zbuzyc zbk na... ~ 1234Stawidłowa jak co roku znika z listy . ~ kovalskiKościuszki 3 już nie istnieje :-) ~ mieszkaniecRozbierajcie szybko Komeńskiego 3 - palą w piecach byle czym. Smród dokoła, że masakra. i... ~ zZróbmy to panowie! ~ Baba Wanga

Elblążanie zaniepokojeni losem parku Dolinka. Obawiają się dalszej wycinki drzew i krzewów

› daj znać ponad rok temu    11.09.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Park Dolinka w Elblągu,Park Dolinka w Elblągu, fot. Marcin Mongiałło

Wielkimi krokami zbliża się rewitalizacja elbląskiego parku Dolinka, w której zaplanowano strefę wypoczynku z ogrodem i fontanną, boisko do siatkówki plażowej, siłownię, plac zabaw oraz wiele innych atrakcji. Koszt wykonania dokumentacji projektowo-kosztorysowej wyniósł prawie 50 tys. zł. Teraz czas na studium wykonalności. Nie wszyscy cieszą się z planowanych inwestycji. Część elblążan jest zaniepokojona tym, co może stać się z ich ulubionym parkiem.

Nie ma co ukrywać, park Dolinka to klimat, to wyjątkowe miejsce na mapie Elbląga. Chyba dlatego też budzi takie emocje. Elblążanie po prostu boją się, że zmieni się na gorsze.

Jest dobrze i dlatego nie powinno się tutaj za dużo mieszać. Bardzo podoba mi się ten park. Boję się, że po zmianach może stracić swój charakter. 

– nie ukrywał swojego niepokoju pan Krzysztof, elblążanin, który często przychodzi tu z wnukami.

Malo zniszczyliście?! 2/3 drzew i krzewów wycięte. Uregulowana Kumiela zagrażajaca wylaniem! To wciaż za mało! Nie Dolinka, tylko przywróćcie do świetności basen miejski!

-– pan Roman nie krył oburzenia, dodając swój bardzo emocjonalny wpis na Facebooku.

Podobnego zdania była pani Elżbieta:

Nazywanie Dolinki parkiem będzie niedługo nadużyciem...zostaną tylko drzewa na skarpie wokół cmentarza.

Wtórowała im pani Monika:

Mi się podoba w takiej formule jak jest. Cudowne spokojne miejsce. Po co to ruszać nie wie wiem. Zostawić Dolinkę tak jak jest. Piękne miejsce, ptaki śpiewają rzeczka płynie, aż miło tam spacerować.

Kierunek przyszłych zmian kreśliła Sylwia:

Dokladnie. Basen byl super i park też. Jedynie odnowić co nie co, a nie wycinać drzewa!

Tego typu opinie nie należą do rzadkości. Trudno odmówić racji elblążanom, którzy obawiają się, że coś złego stanie się z parkiem.  

Przypomnijmy w tym miejscu, że kilka lat temu – wiosną 2013 roku – zakończyła się rewitalizacja rzeki Kumieli (na odcinku o długości niemal 3,3 km – od Grobli Świętego Jerzego do ul. Marymonckiej). Wykonano prace hydrotechniczne, które polegały m.in. na umocnieniu skarp, remoncie kaskady, wykonaniu poniżej niej nowego jazu, wybudowaniu nowych mostków.

Inwestycja ta była mocno krytykowana przez wielu elblążan, którzy zwracali wówczas uwagę na to, że wycięto wiele drzew, krzewów, które pełniły funkcję wzmacniającą brzeg oraz tworzącą klimat tego miejsca. Czy mieli rację? Ich uwagi nie były bezpodstawne. Okazało się to już na wiosnę, kiedy po roztopach wezbrała woda w rzeczce. Doprowadziła do zmycia znacznej części kamieni, którym były wyłożone boki skarp. Znawcy tematu wskazywali, że o wiele lepiej do regulacji tej rzeczki sprawdziłaby się faszyna (powiązane ze sobą cienkie gałęzie wiklinowe lub innych drzew czy krzewów), która przez wiele dziesięcioleci była wykorzystywana w tym miejscu. 

Wielu elblążan pyta o amfitetar, wskazując, że jest to znakomite miejsce, aby organizować koncerty. Rzeczywiście, w dalszym ciągu miasto nie posiada profesjonalnego miejsca do organizacji dużych imprez plenerowych, a amfitetar w parku Dolinka mógłby znakomicie pełnić taką funkcję – oczywiście pod warunkiem przeprowadzenia prac związanych z jego rozbudową i rewitalizacją.

Niestety, w ramach nowej inwestycji nie są przewidywane nakłady finansowe w tym zakresie. Ograniczenia budżetowe sprawiły, że "wypadł" on z planów inwestycyjnych. Przypomnijmy, że jeszcze w w 2010 roku powstała dokumentacja projektowa rewitalizacji tego miejsca. Środki na jej przeprowadzenie miasto zamierzało pozyskać z funduszy unijnych, jednakże gdy nadarzyła się do tego okazja, magistrat nie dysponował wystarczającą kwotą na wkład własny. Od połowy lipca 2015 roku amfitetar jest ogrodzony i wyączony z użytku. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Iraf
ponad rok temu ocena: 0%  4
Niech zostawia Park w spokoju
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Biegacz/rowerzysta
ponad rok temu ocena: 50%  3
Mozna by bylo poprawic nawierzchnie na alejce by bylo bezpiecznie. A po za tym, po co zmieniac cos co jest juz zajebiste...?
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 80%  2
Park to pikus zobaczcie co przygotowuje na Wróbel z basenu pare małych sadzawek a cały basen dla kolesi na hotel basen przyhotelowy,,, na tak zwany basen tylko w części wizawi krytej pływalni parę oczek wodnych najbłębsze 120 cm nikt sobie nie popływa co innego miało być a co innego przygotowuja do zrobienia to skandal niby woda w kumieli brudna a w basenie pseudo basenie będzie dobra
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
ponad rok temu ocena: 67%  1
Elblazanie obawiaja sie tego, ze nie bedzie wyremontowany amfiteatr. Te sprawe prosze podnosic na wokande.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.