› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Elblążanin: "To w tym miejscu Kumiela się wylała..." Czy możemy coś z tym zrobić?(+ zdjęcia)

› daj znać ponad rok temu    28.09.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
3 zdjęćElblążanin:  fot. Marcin Mongiałło

Dzień 18 września tragicznie zapisał się w historii Elbląga. Na 1 metr kwadratowy spadło w ciągu doby około 75 litrów deszczu, podczas gdy w przypadku poważnej ulewy suma dobowych opadów wynosi 30 – 40 litrów na metr kwadratowy. Nic zatem dziwnego, że pod wodą znalazło się kilka elbląskich ulic. Najbardziej ucierpiały ul. Związku Jaszczurczego, Wyspiańskiego, Malborska. Rzeka zniszczyła też czerwony szlak w Bażantarni. Otwartym pytaniem pozostaje to: Czy mimo wszystko nie byłoby możliwe zmniejszenie strat powstałych w wyniku tak dużych opadów deszczu? 

Przy ulicy Związku Jaszczurczego spotkaliśmy elblążanina, który uważa, że w prosty sposób można by zminimalizować skalę zniszczeń w obrębie ulic Związku Jaszczurczego i Wyspiańskiego. To właśnie tutaj woda dała się najbardziej we znaki. Ulica Wyspiańskiego przez kilka godzin przypominała staw, podobnie zresztą jak znaczna część ul. Związku Jaszczurczego. Zalane zostały piwnice, lokale usługowe i handlowe. 

Zobaczy pan, to właśnie w tym miejscu przelewała się woda. To w tym miejscu Kumiela się wylała. Od lat nic nie robią. Zgłaszałem to wielokrotnie.

– pokazuje ok. 50-letni mężczyzna, który pragnął zachować anonimowość 

Wskazane przez mieszkańca Elbląga miejsce, z którego – jak twierdzi – woda  rozlała się na pobliskie ulice, utrwaliliśmy na załączonych zdjęciach. Mężczyzna, który mieszka w pobliżu poinformował nas, że wielokrotnie zgłaszał ten słaby punkt, prosząc, aby służby miejskie coś z tym zrobiły. Bezskutecznie. Warto w tym miejscu dodać, że Kumiela i jej koryto, jak również cała infrastruktura położona w obrębie rzeki nie jest domeną miasta. Odpowiada za to Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu. Prace regulacji koryta rzeki na tym odcinku były przeprowadzone w 2003 roku. Zostały ocenione pozytywnie. Rzeczywiście, całość przedstawia się solidnie i trzeba przyznać, że z pewnością przeprowadzona kilkanaście lat temu regulacja koryta zmniejszyła straty spowodowane tegoroczną powodzią. Wydaje się jednak, że gdyby poprawić niewielki fragment woda w ogóle nie wylałaby się w tym miejscu. Przedmiotowy odcinek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala El-Vita i jest położony na zakręcie rzeki. W miejscu tym widoczne jest przewężenie. Kumiela napotyka na ostry kąt i w przypadku ekstremalnych stanów wody rzeka nie ma miejsca, zatem następuje spiętrzenie wody. Tak też stało się 18 września. Co należałoby zatem zrobić?

Poszerzyć w tym miejscu koryto, podciągnąć murek w górę

– podpowiada elblążanin, który mieszka w sąsiedztwie. 

Postanowiliśmy zgłosić problem. Udało nam się porozmawiać z Tomaszem Świniarskim, byłym komendantem miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, który od końca października ubiegłego roku jest kierownikiem Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. Według człowieka, który zajmuje się m.in. koordynowaniem zadań prezydenta miasta z obszaru bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego jakakolwiek zmiana na tym odicnku niewiele pomoże.

Rzeka wybije w innym miejscu. Potrzeba zdecydowanie bardziej kompleksowych, skutecznych rozwiązań. Sprawę rozwiązałby zbiornik retencyjny.

– poinformował nas w prywatnej rozmowie. 

Dowiedzieliśmy się, że miasto poważnie myśli o budowie zbiornika retencyjnego, który zapobiegłby w przyszłości powodzi w Elblągu. Oby tym razem nie skończyło się na deklaracjach i planach. Taka inwestycja przekracza co prawda możliwości finansowe miasta, ale możliwe jest przecież pozyskanie pieniędzy ze źródeł zwnętrznych. 

Przypomnijmy, że niemal 10 lat temu, 24 sierpnia 2007 roku, Elbląg dotknęła powódź podobna do tej z 18 września 2017 roku. Pod wodą znalazły się m.in. ulice Związku Jaszczurczego i Wyspiańskiego.... Po tym feralnym wydarzeniu miasto, którym zarządzał wówczas prezydent Henryk Słonina, mówiło o konieczności wybudowania zbiorników retencyjnych. Podobne zapowiedzi pojawiły się w 2014 roku. Inwestycję miał zrealizować Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu (ŻZMiUW). W założeniach polegała na budowie zbiornika retencyjnego w Bażantarni o powierzchni całkowitej 4,24 ha, zlokalizowanego w pobliżu ulic Marymonckiej i Sybiraków, około 160 m powyżej ujścia potoku do rzeki Kumieli. Główną funkcją zbiornika miała być redukcja fali powodziowej i zatrzymanie rumowiska. Miał być tak zaprojektowany, aby pomieścić ok. 137 tys. m3 wody. Miał również wpływać stabilizująco na poziom wody gruntowej znajdującego się w jego sąsiedztwie obszaru oraz pełnić funkcję rekreacyjną.

  • Znamy przyczyny zalania Związku Jaszczurczego i Wyspiańskiego. Pokazujemy słaby punkt!
  • Znamy przyczyny zalania Związku Jaszczurczego i Wyspiańskiego. Pokazujemy słaby punkt!
  • Znamy przyczyny zalania Związku Jaszczurczego i Wyspiańskiego. Pokazujemy słaby punkt!
ilość zdjęć 3 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 6
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 3
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mayk
ponad rok temu ocena: 40%  4
Zbiornikiem retencyjnym powinnobbyć dolina wstawić sluze oraz basen oczywiście też i woda została by wyhamowana
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ miałem mieć
ponad rok temu ocena: 50%  3
"z którego woda miała rozlać się na pobliskie ulice" Miała rozlać się ??? A niby skąd to wiecie co woda zamierzała zrobić lub co ktoś jej nakazał zrobić ? Jeżeli już, to: z którego woda rozlała się na pobliskie ulice, lub: według informacji przez nas posiadanych z którego woda rozlała się na pobliskie ulice.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ autor
ponad rok temu ocena: 33% 2
Dziękuję za słuszną i merytoryczną uwagę. Poprawiłem.
~ Anonimek1
ponad rok temu ocena: 54%  1
Po co budować zbiornik retencyjny skoro istnieje stary basen ? Wpuścić tam wody, zarybić i będzie podwójna atrakcja... Dodatkowo zrobić miejsce na grilla/ognisko i tylko pilnować przed huliganami montując kilka kamer.
odpowiedz oceń komentarz 7 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.