› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Myślę, ze w ZKM najpierw powinno zmienic sie dyrektora, na sprawniejszego i myślącego jak... ~ EuPiPolska po dobrej zmianie każdy ma wszystko w d.......... ale pieniądze chce ~ nickWspólnoty ,spółdzielnie koszą a miasto ma to w dupie ~ złykobieto tak jest w całym Elblągu syf totalny nie denerwuj się oni, władze mają to w dupie!!!... ~ w---nyMnie również nikt nie kosi ażeby dzieci miały gdzie się bawić sami sobie kosimy - mieszkam w... ~ 1234Na Franciszka Stefczyka też nie dokładnie wykoszone.tylko koło okien i klatki schodowej... ~ elblążani bardzo dobrze, ci płacący czynsz nie szanują ani swoich mieszkań ani wspólnych części,... ~ jjkKwoty są powalające. Toż oni prawie nic płacą. ~ JanosJak Słonina podnosił dużo więcej to była cisza... Wróbel jest spaniały względem Słoniny. ~ DexTo nie polityką mieszkaniową a dojenie Elblążan. ~ Dojenie Elblążan.To są realne podwyżki.Jak by p.Słonina tak robił od początku to Elbląg by tego nie... ~ gośćNo podnosić czynsz co chwilę to potrafią ale zrobić coś z tymi starymi ruderami to już nie... ~ SeboA za czym ten protest jeżeli tramwaje już na pętli np.Ogólna sa spoznione po 3-4 minuty a jak... ~ W.D.Poprawdzie sobie artykuł. Bo linia nr 5 to nie autobus tylko tramwaj ~ XD8 w niedzielę potrzebna ludziom a nie jeździ bo.. Górecki wie lepiej. ~ PikokTo zwiększy zatrudnienie a zwyczajowo za nocne godziny pracy płaci się więcej, znacznie więcej... ~ Pickautobus linii 5.???? ~ xaaSuper gdyby Carrefour na Dąbka był czynny 24h ~ Onnn

Emalie - czym są i do czego właściwie się je stosuje?

› poradnik 2 miesiące temu    1.06.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Emalie stanowią całą grupę produktów, przeznaczonych do dekoracyjnego i ochronnego malowania rozmaitych rodzajów powierzchni. Każdy z nich może jednak posiadać inne właściwości, które dokładnie określają, w jaki sposób możemy je stosować.

Czym różnią się emalie od farb?

W ofercie większości popularnych sklepów budowlanych znajdziemy preparaty zwane emaliami akrylowymi, alkilowymi, ftalowymi bądź chlorokauczukowymi, która różnią się od siebie zastosowanym spoiwem. W emaliach akrylowych jest nim żywica akrylowa, w preparatach alkilowych i ftalowych - żywica alkidowa, zaś w środkach chlorokauczukowych - żywice chlorokauczukowe.

Co jednak odróżnia emalie od zwykłych farb? W swoim składzie zazwyczaj zawierają one więcej żywic, przez co wykorzystuje się je jako warstwy nawierzchniowe na różnego rodzaju podłożach. Emalie tworzą elastyczną, bardzo trwałą oraz dobrze kryjącą powłokę, która zda egzamin nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz budynków.

Do jakich materiałów można stosować emalię?

Swoją popularność emalie zawdzięczają między innymi niezwykle wszechstronnemu zastosowaniu. Na rynku znaleźć możemy preparaty stworzone z myślą o pokrywaniu powierzchni drewnianych, drewnopochodnych, metalowych czy nawet betonowych. Na sklepowych półkach nie brakuje również emalii przeznaczonych do malowania dachów, rynien, ścian czy elementów z tworzyw sztucznych.

emalie-czym-sa-i-do-czego-wlasciwie-sie-je-stosuje-2.jpg

Odrębną grupę produktów stanowią z kolei emalie uniwersalne, takie jak Beckers Light Grey, których możemy używać na najróżniejszych podłożach. Jednym preparatem możemy pokryć przykładowo drewno, metal i PCV, dzięki czemu świetnie sprawdzają się one podczas odnawiania czy odświeżania metalowych i drewnianych ogrodzeń, mebli, kwietników czy zabawek.

Pozostałe zalety emalii

Wśród zalet emalii, oprócz możliwości różnorodnego wykorzystania i wysokiej trwałości, wymienia się też doskonałą ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że emalie dostępne są w wielu rozmaitych wersjach kolorystycznych. Na korzyść tego typu preparatów przemawia ponadto bardzo łatwa aplikacja. Większość emalii możemy bowiem bez przeszkód nakładać za pomocą jednego narzędzia - pędzla, wałka albo natrysku.

emalie-czym-sa-i-do-czego-wlasciwie-sie-je-stosuje-3.jpg

Warto w tym momencie dodać, że w ofercie sklepów dostępne są też emalie żaroodporne, które zabezpieczają pokryte nimi powierzchnie przed negatywnym działaniem bardzo wysokich temperatur, osiągających nawet do kilkuset stopniu Celsjusza, co dodatkowo poszerza spektrum możliwości ich zastosowania.

Emalie renowacyjne

Jako osobną grupę produktów należy także potraktować emalie renowacyjne, które przeznaczone są do odnawiania różnych powierzchni. W tym gronie znajdziemy między innymi produkty do drewna i metalu, jak i pełną gamę preparatów służących do renowacji mebli czy płytek ceramicznych. Emalie do odnawiania powierzchni zazwyczaj nie wymagają ani używania podkładu, ani usuwania starszych powłok, co dodatkowo wpływa na komfort ich stosowania.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.