› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ludzie jesteście nauczeni cholernego dziadostwa !!!! Każdy chce isc do domu a skoro kasjerka... ~ XxxOtto, dokładnie. Gdyby nie ludzie, którzy przyjechali tu z Pasłęka, Braniewa i innych... ~ księgowyprawie kazdy elblążanin po studiach ,a w wieku produkcyjnym jest trochę zakompleksony , że tu... ~ ottoPrzyjechałem tu z Gdyni. To nie jest miasto z topu wyścigu szczurów, ale tu jest spokojniej,... ~ JaroSławekBo codziennie rano i wieczorem przytulam się do żony, a ona nigdzie wyjeżdzać nie chce :( ... ~ WKBo po 42 latach pracy już brak sił i chęci ~ Benek... ~ Andrzej z Elbląga Nie wyjeżdżamy, bo nie mamy pieniędzy na bilety :) A tak na poważnie to najpierw trzeba trochę... ~ kacperPrzestańcie te przeterminowane badania przeklejać. Od zeszłego roku mieszkańców przybywa,a... ~ hdNic nie trzyma, a wręcz wszystko wypycha np. kolesiostwo, układy, pogarda Januszy byznesu dla... ~ ddBo tu się można...porządnie wyspać. ~ Śpiący,zmeczonygdybym nie przeczytał tekstu od początku do końca to bym się nie wypowiadał. W tekście jest... ~ jesiotr do Olimp"ale znaczna grupa mylnie umieszcza go w województwie pomorskim (12,8%)" - i to jest właśnie... ~ Do_pomorskiegoProponuję po Starym Mieście rozlokować różne figury z Piekarczykiem -w różnych strojach i... ~ fadsjeśli dobrze kojarzę, to jednym ze zdecydowanie najczęstszych wskazań osób spoza Elbląga... ~ jesiotrDo papugarni jeżdżę bardzo często do gdańska, bardzo żałuję że nie ma takiego miejsca w... ~ UveŚwietny pomysł ja rownież mam nadzieję zę w Elblagu powstanie papugarnia, to na prawde urocze... ~ MSMało zdjęć budynku Kompanii Dowodzenia (za moich czasów tak sie to nazywało zwyczajowo), poza... ~ Jesion 02-03

Emalie - czym są i do czego właściwie się je stosuje?

› poradnik 4 miesiące temu    1.06.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Emalie stanowią całą grupę produktów, przeznaczonych do dekoracyjnego i ochronnego malowania rozmaitych rodzajów powierzchni. Każdy z nich może jednak posiadać inne właściwości, które dokładnie określają, w jaki sposób możemy je stosować.

Czym różnią się emalie od farb?

W ofercie większości popularnych sklepów budowlanych znajdziemy preparaty zwane emaliami akrylowymi, alkilowymi, ftalowymi bądź chlorokauczukowymi, która różnią się od siebie zastosowanym spoiwem. W emaliach akrylowych jest nim żywica akrylowa, w preparatach alkilowych i ftalowych - żywica alkidowa, zaś w środkach chlorokauczukowych - żywice chlorokauczukowe.

Co jednak odróżnia emalie od zwykłych farb? W swoim składzie zazwyczaj zawierają one więcej żywic, przez co wykorzystuje się je jako warstwy nawierzchniowe na różnego rodzaju podłożach. Emalie tworzą elastyczną, bardzo trwałą oraz dobrze kryjącą powłokę, która zda egzamin nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz budynków.

Do jakich materiałów można stosować emalię?

Swoją popularność emalie zawdzięczają między innymi niezwykle wszechstronnemu zastosowaniu. Na rynku znaleźć możemy preparaty stworzone z myślą o pokrywaniu powierzchni drewnianych, drewnopochodnych, metalowych czy nawet betonowych. Na sklepowych półkach nie brakuje również emalii przeznaczonych do malowania dachów, rynien, ścian czy elementów z tworzyw sztucznych.

emalie-czym-sa-i-do-czego-wlasciwie-sie-je-stosuje-2.jpg

Odrębną grupę produktów stanowią z kolei emalie uniwersalne, takie jak Beckers Light Grey, których możemy używać na najróżniejszych podłożach. Jednym preparatem możemy pokryć przykładowo drewno, metal i PCV, dzięki czemu świetnie sprawdzają się one podczas odnawiania czy odświeżania metalowych i drewnianych ogrodzeń, mebli, kwietników czy zabawek.

Pozostałe zalety emalii

Wśród zalet emalii, oprócz możliwości różnorodnego wykorzystania i wysokiej trwałości, wymienia się też doskonałą ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że emalie dostępne są w wielu rozmaitych wersjach kolorystycznych. Na korzyść tego typu preparatów przemawia ponadto bardzo łatwa aplikacja. Większość emalii możemy bowiem bez przeszkód nakładać za pomocą jednego narzędzia - pędzla, wałka albo natrysku.

emalie-czym-sa-i-do-czego-wlasciwie-sie-je-stosuje-3.jpg

Warto w tym momencie dodać, że w ofercie sklepów dostępne są też emalie żaroodporne, które zabezpieczają pokryte nimi powierzchnie przed negatywnym działaniem bardzo wysokich temperatur, osiągających nawet do kilkuset stopniu Celsjusza, co dodatkowo poszerza spektrum możliwości ich zastosowania.

Emalie renowacyjne

Jako osobną grupę produktów należy także potraktować emalie renowacyjne, które przeznaczone są do odnawiania różnych powierzchni. W tym gronie znajdziemy między innymi produkty do drewna i metalu, jak i pełną gamę preparatów służących do renowacji mebli czy płytek ceramicznych. Emalie do odnawiania powierzchni zazwyczaj nie wymagają ani używania podkładu, ani usuwania starszych powłok, co dodatkowo wpływa na komfort ich stosowania.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.