› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Będziesz siedział za ten wał. 3700 podpisów za, na 100 tysięcy mieszkańców. Dla 4 tys. ludzi... ~ kkk(...) Infrastrukturę narciarską należy przejąć od upadającego podmiotu za symboliczną... ~ Robert KolińskiŻebyśmy dobrze się zrozumieli - miasto Elbląg chce odkupić od prywatnej firmy (nieudolnie... ~ Robert KolińskiJakie zainteresowanie? hehehehe ~ lulRacja, co robi urząd miasta w takim wypadku ? ~ maxx44Urząd miasta - wstyd! ~ ObywatelRównież jestem zdania, że fototapety są nadal modne. Mi przypadły do gustu fototapety z... ~ gładkaPrzeciez to nie jest dewastacja z jednego weekendu. Najprawdopodobniej tam nigdy nie bylo sprzatane... ~ ElblazankaŻeby zniszczyć plac zabaw. Co to za motłoch to zrobił? Takich ludzi powinno się kastrować,... ~ AntyWszystko zniszczone przez te dzieciaki z tej bursy piją palą i i niewiadomo co jeszcze a dyrekcja... ~ Daleko mieszkam a wiempodwórko na rogu ulicy Freta i Stawidłowej miasto nic tu nie zrobiło od wojny mieszkańcy... ~ novak ZAWODZIE ta cała dzielnica jest tak zdewastowana że nawet nie wiadomo czy to jeszcze Elbląg czy... ~ novak Szaleństwa ciąg dalszy.Wszystko zmienić i na nowo opisać.Komuna wróciła. ~ PRBardzo rzetelny tekst - inna nazwa muzeum w nagłówku, inna w tekście. To MUZEUM STUTTHOF, a nie... ~ gośćPowinni jeszcze przed każdym dawnym obozem postawić wysokie maszty z Niemieckimi flagami i... ~ mkmkmzapomnieli na końcu dodać "imienia Lecha Kaczynskiego" ~ fasolaPowinni nazwac to Naziland. ~ BartoszzLegionella to nie przelewki, przydałoby sie jakieś zmiękczenie wody czy coś takiego. ~ Emma77

Emalie - czym są i do czego właściwie się je stosuje?

› poradnik 10 miesięcy temu    1.06.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Emalie stanowią całą grupę produktów, przeznaczonych do dekoracyjnego i ochronnego malowania rozmaitych rodzajów powierzchni. Każdy z nich może jednak posiadać inne właściwości, które dokładnie określają, w jaki sposób możemy je stosować.

Czym różnią się emalie od farb?

W ofercie większości popularnych sklepów budowlanych znajdziemy preparaty zwane emaliami akrylowymi, alkilowymi, ftalowymi bądź chlorokauczukowymi, która różnią się od siebie zastosowanym spoiwem. W emaliach akrylowych jest nim żywica akrylowa, w preparatach alkilowych i ftalowych - żywica alkidowa, zaś w środkach chlorokauczukowych - żywice chlorokauczukowe.

Co jednak odróżnia emalie od zwykłych farb? W swoim składzie zazwyczaj zawierają one więcej żywic, przez co wykorzystuje się je jako warstwy nawierzchniowe na różnego rodzaju podłożach. Emalie tworzą elastyczną, bardzo trwałą oraz dobrze kryjącą powłokę, która zda egzamin nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz budynków.

Do jakich materiałów można stosować emalię?

Swoją popularność emalie zawdzięczają między innymi niezwykle wszechstronnemu zastosowaniu. Na rynku znaleźć możemy preparaty stworzone z myślą o pokrywaniu powierzchni drewnianych, drewnopochodnych, metalowych czy nawet betonowych. Na sklepowych półkach nie brakuje również emalii przeznaczonych do malowania dachów, rynien, ścian czy elementów z tworzyw sztucznych.

emalie-czym-sa-i-do-czego-wlasciwie-sie-je-stosuje-2.jpg

Odrębną grupę produktów stanowią z kolei emalie uniwersalne, takie jak Beckers Light Grey, których możemy używać na najróżniejszych podłożach. Jednym preparatem możemy pokryć przykładowo drewno, metal i PCV, dzięki czemu świetnie sprawdzają się one podczas odnawiania czy odświeżania metalowych i drewnianych ogrodzeń, mebli, kwietników czy zabawek.

Pozostałe zalety emalii

Wśród zalet emalii, oprócz możliwości różnorodnego wykorzystania i wysokiej trwałości, wymienia się też doskonałą ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że emalie dostępne są w wielu rozmaitych wersjach kolorystycznych. Na korzyść tego typu preparatów przemawia ponadto bardzo łatwa aplikacja. Większość emalii możemy bowiem bez przeszkód nakładać za pomocą jednego narzędzia - pędzla, wałka albo natrysku.

emalie-czym-sa-i-do-czego-wlasciwie-sie-je-stosuje-3.jpg

Warto w tym momencie dodać, że w ofercie sklepów dostępne są też emalie żaroodporne, które zabezpieczają pokryte nimi powierzchnie przed negatywnym działaniem bardzo wysokich temperatur, osiągających nawet do kilkuset stopniu Celsjusza, co dodatkowo poszerza spektrum możliwości ich zastosowania.

Emalie renowacyjne

Jako osobną grupę produktów należy także potraktować emalie renowacyjne, które przeznaczone są do odnawiania różnych powierzchni. W tym gronie znajdziemy między innymi produkty do drewna i metalu, jak i pełną gamę preparatów służących do renowacji mebli czy płytek ceramicznych. Emalie do odnawiania powierzchni zazwyczaj nie wymagają ani używania podkładu, ani usuwania starszych powłok, co dodatkowo wpływa na komfort ich stosowania.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.