› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – czy warto?

› poradnik 11 dni temu    29.11.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – czy warto?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to coraz popularniejszy trend. Moda ta jest niezwykle korzystna dla środowiska, ale i naszych portfeli. Instalacje bazujące na OZE pozwalają na zaoszczędzenie sporo, dzięki optymalizacji kosztów utrzymania domu. Doskonałym przykładem jest tu fotowoltaika.

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – dlaczego warto się nią zainteresować?

Fotowoltaika budzi coraz większe zainteresowanie przede wszystkim wśród osób, którym zależy na ochronie środowiska. Wykorzystanie technologii pozwalającej na przetwarzanie energii słonecznej w prąd umożliwia bowiem na znaczne zmniejszenie emisji trujących substancji do atmosfery. Przez co powietrze, którym oddychamy, ma szansę stać się o wiele czystsze.

Jednak wykorzystanie fotowoltaiki ma też swoje zalety związane z aspektem ekonomicznym. Dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych można zaoszczędzić sporo na rachunkach związanych z utrzymaniem domu. W zależności od mocy instalacji oraz użycia prądu w gospodarstwie domowym oszczędności mogą sięgać nawet ponad 1000 zł w ciągu roku.

Instalacja fotowoltaiczna – jak szybko zwraca się inwestycja?

Z roku na rok inwestycja w fotowoltaikę staje się coraz bardziej opłacalna. Dzieje się tak z kilku powodów. Z uwagi na to, że rośnie zainteresowanie rozwiązaniami pozwalającymi na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, stają się one tańsze. Dodatkowo cały czas prowadzone są programy pozwalające na uzyskanie dotacji na zakup tego typu rozwiązań. Do najpopularniejszych projektów należy Prosument 2 oraz Czyste Powietrze. Oba są prowadzone przez Narodowy Fundusz Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. Obecnie trwają nabory do obu z nich. Trzeba tutaj pamiętać, że dotacja jest tutaj udzielana w formie kredytu udzielanego na preferencyjnych warunkach i stanowi określony procent kosztu wybranych elementów inwestycji.

Od tego roku zmianą ustawy o odnawialnych źródłach energii zostały wprowadzone dwa korzystne rozwiązania dla osób chcących zamontować panele w swoim gospodarstwie domowym. Pierwszym z nich jest bezzwrotna dotacja w wysokości 5000 zł dla osób decydujących się na mikroinstalacje, których moc nie przekracza 10 kW. Drugim jest możliwość obniżenia podatku dochodowego o koszt inwestycji. Dzięki tej uldze można zmniejszyć podstawę opodatkowania o koszty zakupu paneli i jego montażu.

Przy skorzystaniu z tych możliwości, koszt inwestycji w fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego zwraca się w ciągu ok. 5 – 7 lat. Czas zwrotu będzie zależał od mocy instalacji oraz bieżącego zużycia prądu.

Odbiór nadwyżki prądu z sieci elektrycznej

Często zdarza się tak, że w miesiącach bardziej słonecznych, instalacja wytworzy więcej prądu niż potrzeba go na bieżąco. Wówczas przesyłany jest on do sieci. W razie, gdy zajdzie taka potrzeba, można go później odebrać. Trzeba jednak tutaj pamiętać, że rozliczenie powinno nastąpić w ciągu roku. Istotne jest też to, że prywatna osoba, która wytworzony prąd przesyła do sieci, może później odebrać 80% jego wartości (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW) lub 70% (w przypadku instalacji o mocy do 40 kW).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.