› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ludziom sie w dupach po przewracalo.. a te restrykcyjne wymogi to pewnie unijne.. Robic z dzieci... ~ DuffTA RAKIETA TO BARDZIEJ BEZPIECZNA NIŻ TE CO SĄ ZROBIONE Z LINEK KTÓRE SĄ NA PLACACH ZABAW ... ~ hANIAZa moich czasów dzieciństwa, skakało się z drzew i z garaży i nikt nigdy sobie krzywdy nie... ~ gjvJakie normy musi spełnić by została dopuszczona do zabawy,idąc tym tokiem myślenia gra w klasy... ~ dziadekGdy uczyłem się w ZSZ nr1 na Blacharskiej, od tyłu działała spółdzielnia której nazwy nie... ~ zxJak by nie patrzeć zostaje tylko internet. ~ janCiekawe wywody gdy tymczasem Trójmiasto coraz więcej domów i mieszkań kupuje w Elblągu bo... ~ PickTu nie chodzi o marudznie, Elbląg się wyludnia z braku perspektyw dla młodych. Z tym prezydentem... ~ Goscdo @Eh szkoda i @marcco - zazdrościcie, czy po prostu trolling? I nie, nie jestem jednym z tych,... ~ AmbrożySzkoda, że jednak budują... Brzydactwo taki i nijak tam nie pasuje takie wielki "cóś" ,... ~ Eh, szkoda...HA HA HA właśnie szykuje się mega odpływ młodych z miasta i na lokalnym ryku nieruchomości... ~ marcco"aleja i Aleje Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja... ~ plac, ulica, alejaZaorać obrońców pokoju. Wyłapać meneli i zagonić do roboty. Tak samo tych nierobów z dolnej. ~ gośćprzejdzcie się na Stefczyka i zobaczcie jaki tam budynek remontują proponuje zbuzyc zbk na... ~ 1234Stawidłowa jak co roku znika z listy . ~ kovalskiKościuszki 3 już nie istnieje :-) ~ mieszkaniecRozbierajcie szybko Komeńskiego 3 - palą w piecach byle czym. Smród dokoła, że masakra. i... ~ zZróbmy to panowie! ~ Baba Wanga

Gdzie kończy się Pocztowa a zaczyna Plac Słowiański, a gdzie swój początek ma Rycerska?

› bieżące 8 miesięcy temu    10.05.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Budynek Poczty Polskiej w Elblągu,Budynek Poczty Polskiej w Elblągu, fot. archiwum Elblag.net

Ulica Pocztowa, Plac Słowiański i Rycerska – wszystkie te nazwy występują w jednym ciągu komunikacyjnym. To, gdzie kończy się Pocztowa a zaczyna Plac Słowiański, a gdzie swój początek ma Rycerska, jest przedmiotem sporów. Mylą się elblążanie, a nawet służby miejskie. Okazuje się, że Wikipedia i Google Maps także nie są w tym przypadku wiarygodnym źródłem informacji.

Pozostaje zatem pytanie, gdzie szukać odpowiedzi? Można je znaleźć śledząc miejskie mapy geodezyjne. 

Zwrócił na to uwagę pan Andrzej Łącki, który na jednej z grup otwartych na Facebooku, poświęconych historii naszego miasta, starał się udzielić profesjonalnej, wyczerpującej odpowiedzi w tym temacie:

Ja mam teraz przed nosem mapy geodezyjne miasta Elbląga. To jest etatowe źródło informacji o elbląskiej przestrzeni. Ulica Pocztowa jest (od słupka geodezyjnego) do 12 m od ul. Garbary (to plus minus trzecie okno gmachu Poczty Polskiej). Dalej znajduje się już działka położona na Placu Słowiańskim, następna działka jest położona przy ul. Rycerskiej. Sam budynek Poczty Polskiej miał dawniej kilka innych wejść. (...) Ulica Pocztowa nie łączy się z ul.Rycerską. Rozdziela je działka "ulicy" Plac Słowiański. Z Pocztowej na Rycerską można podjechać tramwajem lub autobusem ili taksówką. Wysiąść należy na Placu Słowiańskim. 

Ta wypowiedź okazuje się bardzo pomocna. Pamiętajmy jednak, że większa częśc budynku Poczty Polskiej (w zasadzie jego front) jest położony przy Placu Słowiańskim. Jeśli przyjrzymy się bliżej okazuje się, że wszystko się zgadza. Wejście do gmachu znajduje się bowiem przy Placu Słowiańskim. Dalej mamy już Rycerską.

Poczta Polska w Elblągu, fot. archiwalna

Okazuje się, że sprawa jest nieco bardziej złożona. Wyjaśnia tę kwestię po raz kolejny Andrzej Łącki:

Budynek Poczty Polskiej widoczny na fotografii powyżej nie znajduje się na żadnej z omawianych ulic. Budynek znajduje się na swojej parceli budowlanej, która ma swój odrębny numer. Działka budowlana (ta parcela) znajduje się w otoczeniu pięcu ulic. Budynek, który widzimy, a właściwie jego front, jest położony przy: w 1/3 ul.Pocztowej i 2/3 Placu Słowiańskiego. Adres to inna sprawa i dotyczy ksiąg wieczystych i map geodezyjnych z czasów kiedy księgę zakładano lub z mocy decyzji administracyjnej określenie lokalizacji zmieniono – np. uchwałą Rady Miasta lub decyzją Wojewody.

Temat ten nie jest tylko i wyłącznie zagadnieniem czysto teoretycznym, ale ma odniesienie do praktyki. Przykładowo pod koniec stycznia 2017 r. przy ul. Pocztowej miał miejsce wypadek samochodowy (samochód uderzył w drzewo; pisaliśmy o tym na naszych łamach). Pojawił się problem: czy zdarzenie miało miejsce na ul. Pocztowej, czy może na Placu Słowiańskim? Właśnie w takich kwestiach pomocna okazuje się znajomość map geodezyjnych.

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ulica, aleja, plac
8 miesięcy temu ocena: 100%  1
"Czy w adresie skrót placu powinno się pisać z dużej (Pl. ...), czy z małej (pl. ...) litery ? Zarówno całe słowo plac poprzedzające nazwę, jak i jego skrót powinny się zaczynać małą literą, np. plac Defilad, plac Solny, pl. Trzech Krzyży, pl. Na Rozdrożu. Więcej o placach i innych obiektach miejskich - zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN w haśle ulica, plac, rynek, aleja. Mirosław Bańko"
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.