› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Gdzie kończy się Pocztowa a zaczyna Plac Słowiański, a gdzie swój początek ma Rycerska?

› bieżące ponad rok temu    10.05.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Budynek Poczty Polskiej w Elblągu,Budynek Poczty Polskiej w Elblągu, fot. archiwum Elblag.net

Ulica Pocztowa, Plac Słowiański i Rycerska – wszystkie te nazwy występują w jednym ciągu komunikacyjnym. To, gdzie kończy się Pocztowa a zaczyna Plac Słowiański, a gdzie swój początek ma Rycerska, jest przedmiotem sporów. Mylą się elblążanie, a nawet służby miejskie. Okazuje się, że Wikipedia i Google Maps także nie są w tym przypadku wiarygodnym źródłem informacji.

Pozostaje zatem pytanie, gdzie szukać odpowiedzi? Można je znaleźć śledząc miejskie mapy geodezyjne. 

Zwrócił na to uwagę pan Andrzej Łącki, który na jednej z grup otwartych na Facebooku, poświęconych historii naszego miasta, starał się udzielić profesjonalnej, wyczerpującej odpowiedzi w tym temacie:

Ja mam teraz przed nosem mapy geodezyjne miasta Elbląga. To jest etatowe źródło informacji o elbląskiej przestrzeni. Ulica Pocztowa jest (od słupka geodezyjnego) do 12 m od ul. Garbary (to plus minus trzecie okno gmachu Poczty Polskiej). Dalej znajduje się już działka położona na Placu Słowiańskim, następna działka jest położona przy ul. Rycerskiej. Sam budynek Poczty Polskiej miał dawniej kilka innych wejść. (...) Ulica Pocztowa nie łączy się z ul.Rycerską. Rozdziela je działka "ulicy" Plac Słowiański. Z Pocztowej na Rycerską można podjechać tramwajem lub autobusem ili taksówką. Wysiąść należy na Placu Słowiańskim. 

Ta wypowiedź okazuje się bardzo pomocna. Pamiętajmy jednak, że większa częśc budynku Poczty Polskiej (w zasadzie jego front) jest położony przy Placu Słowiańskim. Jeśli przyjrzymy się bliżej okazuje się, że wszystko się zgadza. Wejście do gmachu znajduje się bowiem przy Placu Słowiańskim. Dalej mamy już Rycerską.

Poczta Polska w Elblągu, fot. archiwalna

Okazuje się, że sprawa jest nieco bardziej złożona. Wyjaśnia tę kwestię po raz kolejny Andrzej Łącki:

Budynek Poczty Polskiej widoczny na fotografii powyżej nie znajduje się na żadnej z omawianych ulic. Budynek znajduje się na swojej parceli budowlanej, która ma swój odrębny numer. Działka budowlana (ta parcela) znajduje się w otoczeniu pięcu ulic. Budynek, który widzimy, a właściwie jego front, jest położony przy: w 1/3 ul.Pocztowej i 2/3 Placu Słowiańskiego. Adres to inna sprawa i dotyczy ksiąg wieczystych i map geodezyjnych z czasów kiedy księgę zakładano lub z mocy decyzji administracyjnej określenie lokalizacji zmieniono – np. uchwałą Rady Miasta lub decyzją Wojewody.

Temat ten nie jest tylko i wyłącznie zagadnieniem czysto teoretycznym, ale ma odniesienie do praktyki. Przykładowo pod koniec stycznia 2017 r. przy ul. Pocztowej miał miejsce wypadek samochodowy (samochód uderzył w drzewo; pisaliśmy o tym na naszych łamach). Pojawił się problem: czy zdarzenie miało miejsce na ul. Pocztowej, czy może na Placu Słowiańskim? Właśnie w takich kwestiach pomocna okazuje się znajomość map geodezyjnych.

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ulica, aleja, plac
ponad rok temu ocena: 33%  1
"Czy w adresie skrót placu powinno się pisać z dużej (Pl. ...), czy z małej (pl. ...) litery ? Zarówno całe słowo plac poprzedzające nazwę, jak i jego skrót powinny się zaczynać małą literą, np. plac Defilad, plac Solny, pl. Trzech Krzyży, pl. Na Rozdrożu. Więcej o placach i innych obiektach miejskich - zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN w haśle ulica, plac, rynek, aleja. Mirosław Bańko"
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.