› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Głóg – roślina o cudownych właściwościach

› bieżące ponad rok temu    24.11.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Głóg – roślina o cudownych właściwościach

Głóg jest rośliną, która powinna zainteresować i zaprowadzić do internetowego sklepu ogrodniczego każdego, kto ceni sobie naturalną drogę leczenia. Działanie głogu znane jest od wieków. Niegdyś wykorzystywany w medycynie ludowej, dzisiaj również stanowi nierzadki dodatek do środków na różnorodne schorzenia i problemy zdrowotne. Jaką rośliną jest głóg, jakie dokładnie ma działanie i gdzie można się w niego zaopatrzyć - poniżej przedstawiamy wszystkie informacje na temat owej niezwykłej rośliny.

Czym jest głóg?

Głóg to ogólna nazwa dla roślin z gatunku Crataegus. Najpowszechniejszym gatunkiem w Polsce jest głóg dwuszyjkowy, jednoszyjkowy oraz pośredni. Kwiaty głogu przyjmują biały lub różowy kolor. Owoce mają kształt kuli lub elipsy o ciemnej, czerwonej barwie - ich kolor zależy jednak zarówno od gatunku, jak i dojrzałości owoców. W naturalnym środowisku głóg przyjmuje formę krzaków o wysokości 4 metrów lub drzew - te dorastają nawet do 10 metrów.

Głóg - właściwości oraz działanie

Skład chemiczny głogu pozwala na wykorzystywanie go w wielu leczniczych celach. W szczególności kwiaty oraz owoce bogate są we wszelkiego rodzaju składniki mineralne i związki chemiczne, które posiadają dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Do mikroelementów zawierających się w głogu należą m.in. fosfor, potas, wapń, sód i magnez. Głóg to również bogate źródło witaminy C, A oraz tzw. alkoholu cukrowego.

Działanie głogu znane jest od stuleci.

Do niektórych właściwości głogu należą:

  • działanie rozkurczowe mięśni macicy, jelit, dróg moczowych oraz naczyń krwionośnych;
  • wpływ na układ krążenia - spożywanie owoców oraz kwiatów głogu przyczynia się do obniżenia cholesterolu całkowitego, LDL oraz trójglicerydów, oraz wzrost cholesterolu HDL; ponadto głóg może powodować obniżenie ciśnienia tętniczego, a niektóre badania wskazują, że ma także działanie antyarytmiczne i przyczynia się do profilaktyki chorób wieńcowych oraz udaru mózgu;
  • działanie przeciwutleniające - głóg jest bogaty w antyoksydanty takie jak polifenole, te z kolei wspomagają walkę z wolnymi rodnikami;
  • wzmacnianie układu odpornościowego - głóg posiada działanie przeciwzapalne, które zapobiega uwalnianiu się histaminy oraz prostaglandyn; za działanie przeciwzapalne odpowiedzialne są głównie owoce głogu, dzięki posiadanym flawonoidom;
  • właściwości przeciwdrobnoustrojowe - badania udowodniły, że głóg ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Zastosowanie głogu

Głóg posiada bardzo wiele zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się go w lecznictwie, ale często znajduje zastosowanie również jako element wielu potraw. Medycyna ludowa, ale także chińska, często wykorzystywały głóg przy okazji wspomagania leczenia biegunek, zaburzeń krążenia, astmy, bezsenności, problemów trawiennych czy hiperlipidemią.

Dzisiaj ekstrakty z liści oraz kwiatów głogu wykorzystuje się m.in. do wspomagania leczenia niewydolności serca klasy I, II. W aptekach można zaopatrzyć się w preparaty na bazie głogu, które mają za zadanie regulować pracę serca i obniżać ciśnienie. Więcej o dobroczynnych właściwościach głogu dla serca przeczytać można na http://www.zdrowaidea.pl/zdrowie-dla-serca-czyli-slow-kilka-o-wlasciwosciach-i-dzialaniu-glogu/. Z kolei w kuchni głóg wykorzystywany jest do tworzenia napojów i przetworów, ale zdarza się, że jego owoce są spożywane także bez specjalnej obróbki.

Właściwości głogu zawarte w dojrzałych owocach.

Głóg - przeciwwskazania

W przypadku występowania poważniejszych dolegliwości, spożywanie głogu powinno być konsultowane z lekarzem. W przypadku niektórych chorób związanych z układem wieńcowym serca, głóg nie jest wskazany, gdyż może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Preparaty na bazie głogu nie są także wskazane dla kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią. Głóg – przeciwwskazania ma niewielkie, jednak warto o nich pamiętać.

Gdzie zaopatrzyć się w głóg?

W preparaty na bazie głogu lub jego suszoną formę możemy zaopatrzyć się w większości aptek i sklepów zielarskich. Jeśli jednak zależy nam na świeżych kwiatach i owocach głogu, mamy także możliwość zakupienia sadzonki. W dzisiejszych czasach w sadzonki głogu najłatwiej jest się zaopatrzyć za pośrednictwem internetowego sklepu ogrodniczego https://www.podkarpackiesady.pl/. Pamiętajmy – głóg właściwości ma wiele, dlatego warto mieć tę roślinę w swoim ogrodzie.

Źródła:

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.