› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Główne błędy pożyczkobiorców

› bieżące 2 miesiące temu    8.11.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Główne błędy pożyczkobiorców

Polacy coraz częściej i coraz chętniej korzystają z pożyczek. Decydujemy się na takie rozwiązanie, gdy potrzebujemy gotówki na remont, zakup nowości technologicznych lub urządzeń domowego użytku. Duża wygoda i łatwość zaciągania pożyczek przez Internet sprawia, że nie zawsze zadłużamy się rozsądnie i popełniamy przy tym wiele błędów.

Aż trzy czwarte Polaków (35%) w wieku 18-64 lat przyznało, że wiele razy korzystało z pożyczek. W tej grupie aktualnie zadłużonych jest 25% osób. Sporadycznie z usług firm pożyczkowych korzysta 30% osób we wspomnianym wyżej wieku. Tylko 21% Polaków twierdzi, że nigdy nie brało pożyczki.

Głównym powodem, dla którego Polacy zaciągają pożyczki, jest zbyt duża kwota potrzebna na zakup konkretnego produktu – tak deklaruje 44% konsumentów. Kolejnym powodem pożyczania pieniędzy są chwilowe problemy finansowe (29%) i nieprzewidziane wydatki (27%). Najczęściej pożyczki są zaciągane na sprzęty RTV/ AGD (43%) oraz remont (31%) i samochód (28%). Na dalszych pozycjach znajdują się zakup domu/mieszkania (16%), spłata zadłużenia (11%), opłaty (10%) oraz uroczystość rodzinna (9%). Na codzienne wydatki i na wakacje pożycza pieniądze tylko 8% Polaków. Coraz częściej nasi rodacy korzystają z oferty firm pożyczkowych, która skutecznie konkuruje z bankami.

– Polacy sięgają po pożyczki z różnych powodów, a do tego większość naszych rodaków korzysta z nich wielokrotnie. Takie rozwiązanie to prosty i szybki sposób na zdobycie gotówki na niespodziewane wydatki lub sfinansowanie drogich zakupów – zauważa ekspert marki hapipożyczki.

– Warto pamiętać, że pożyczka pomoże nam sfinansować wybrany cel, jednak oznacza także obowiązek spłaty zadłużenia w określonym terminie. W szale zakupowym niekiedy Polacy decydują się na zaciągnięcie pożyczki zbyt pochopnie, nie mówiąc już o sprawdzaniu, czy rzeczywiście wybrali najkorzystniejszą ofertę. Zanim zatem weźmiemy pożyczkę, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw takiej decyzji – dodaje ekspert.

Pochopna decyzja

Decydując się na pożyczkę, warto zastanowić się, czy na pewno jej potrzebujemy. Niestety, często pożyczamy nierozważnie, kierując się emocjami, które nie są zbyt dobrym doradcą. W kryzysowej sytuacji jesteśmy zdenerwowani, nie myślimy logicznie, co prowadzi do podjęcia nierozsądnej decyzji (np. wzięcia pożyczki na niekorzystnych warunkach lub wysokooprocentowanej). Zanim zdecydujemy się na takie zobowiązanie, warto usiąść, wyciszyć emocje i zastanowić, czy rzeczywiście pożyczka jest jednym rozwiązaniem. Warto również porozmawiać z kimś kompetentnym, kto doradzi, a może również pomoże znaleźć pożyczkę na rozsądnych warunkach.

Brak analizy sytuacji finansowej

Niestety, częstym błędem pożyczkobiorców jest brak analizy własnej sytuacji finansowej, co prowadzi do tego, że niekiedy pożyczka staje się źródłem kłopotów, a nie wsparciem. Należy się upewnić, że nasz domowy budżet zniesie spłatę nowego zobowiązania.

Zanim zdecydujemy się na pożyczkę, warto dokonać bilansu swoich dochodów i wydatków. To pozwoli zorientować, jaki jest stan naszego budżetu i zweryfikować, czy stać nas na spłatę pożyczki. Niekiedy zdarza się, że pożyczkobiorcy zadłużają się ponad swoje możliwości finansowe, co prowadzi do negatywnych konsekwencji. Uczciwi pożyczkodawcy oczywiście weryfikują zdolność kredytową osób wnioskujących o pożyczkę i chronią ich przed nadmiernym zadłużeniem, ale zdarzają się przecież także pożyczki bez takiej weryfikacji – tych należy unikać.

Ważny jest także wybór odpowiedniego produktu pożyczkowego. Chwilówka może być trudna do spłaty (należy oddać jednorazowo całą pożyczona kwotę), ale już pożyczka na raty nie będzie mocno obciążała domowego budżetu (spłata zobowiązania w miesięcznych ratach nawet przez kilka lat).

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy przy naszych dochodach będziemy w stanie spłacać pożyczkę, możemy skorzystać z kalkulatorów dostępnych w Internecie (np. na stronach pożyczkodawców). Ustalając sumę zobowiązania i okres spłaty, otrzymujemy wszystkie wyliczenia, w tym wysokość raty miesięcznej i wszystkich kosztów. W ten sposób sprawdzimy nie tylko, czy wybrana pożyczka nie jest droga, ale również, na jakie obciążenie miesięczne musimy się przygotować.

Niedokładne sprawdzenie pożyczkodawcy

Często spotykanym błędem przy zawieraniu umowy pożyczki jest brak dokładnej weryfikacji pożyczkodawcy. Niestety, niekiedy konsumenci wybierają nierzetelne i przypadkowo znalezione instytucje pożyczkowe, co prowadzi do problemów finansowych, związanych z wysokimi kosztami pożyczki lub niedozwolonymi zapisami w jej umowie. Na przykład, szukając pożyczek na raty do 5000 zł, warto sprawdzić rankingi w Internecie oraz poszukać firmy pożyczkowej z dobrą opinią, istniejącą na rynku od kilka lat.

Nieczytanie umowy pożyczkowej

Nieczytanie umowy pożyczkowej jest również bardzo częstym błędem pożyczkobiorców. To duża lekkomyślność ze strony klienta, ponieważ nie znając warunków zapisanych w dokumencie, możemy narazić się na zaciągnięcie niekorzystnej dla nas pożyczki. Przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeczytać. Dzięki temu dowiemy się na przykład, jakie pożyczkodawca ustalił warunki spłaty, jakie koszty poniesiemy, spóźniając się ze spłatą raty itp.

Pożyczka to szybki i łatwy sposób na zdobycie gotówki. Dziś pieniądze możemy pożyczyć bez wychodzenia z domu, siedząc przed komputerem lub za pomocą smartfonu. Dostęp do Internetu sprawia, że wszystkie formalności załatwimy online, a pieniądze zostaną przelane na nasze konto jeszcze tego samego dnia. Warto jednak przy tym unikać błędów, której wcześniej opisaliśmy.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72%. Produkt "Pożyczka dla Nowych Klientów" dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.