› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Gminy pożyczają w parabankach na kilkadziesiąt procent. Elbląg też?

› raporty ponad rok temu    1.12.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 5 ocen 1 / 100%
A A A
Gminy pożyczają w parabankach na kilkadziesiąt procent. Elbląg też?

Trudna sytuacja finansowa w niektórych samorządach zmusza je do brania wysoko oprocentowanych kredytów w parabankach. Problem wychodzi na jaw, kiedy nie potrafią ich samodzielnie spłacić. Czy Elbląg również grał bądź gra w tę ryzykowną grę?

Pożyczenie przez gminy pieniędzy w parabankach kojarzy się praktycznie z hazardem. W ten sposób naraża się bezpieczeństwo finansowe gminy. Takie działania ujawniają desperację i brak odpowiedzialności wśród samorządowców. Jeżeli, w tym przypadku, w ogóle o takim zjawisku można mówić. Z jednej strony taka pożyczka pomaga utrzymać płynność finansową, z drugiej strony pozostaje kwestia obsługi zadłużenia, które zaczyna pożerać coraz większą część dochodów samorządu w kolejnych latach.

Najbardziej niebezpieczne jest właśnie oprocentowanie pożyczek w ów parabankach. Jest one często 2- do 5-krotnie wyższe niż w „tradycyjnych” bankach. Niestety zjawisko pożyczania w parabankach jest powszechnie znaną praktyką w gminach. Pokazuje tym samym, jak bardzo dramatycznie wygląda sytuacja finansowa budżetów samorządowych. Jednym z takich przykładów jest gmina Przemków.

Burmistrz Przemkowa, Stanisław Pępkowski przyznał, że w 2010 roku został zaciągnięty kredyt w firmie Magellan na kwotę ponad 3 mln zł. Decyzja została podjęta, gdyż żaden inny bank będący pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego nie chciał w tym czasie udzielić kredytu. Burmistrz tłumaczył, że oprocentowanie pożyczki wynosi około 14 proc. Do tego należy wspomnieć o karach za zwłokę w spłacie rat. Jakie one są, nie jest w stanie podać.

Takich samorządów, według specjalistów z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, może być nawet kilkaset. Zapewne też nikogo nie zdziwi, że właśnie parabank Magellan jest największą firmą kredytującą samorządy. Oficjalnie obsługuje ponad 70 jednostek samorządów. Firma swoją ofertę nazywa i określa mianem specjalnego programu wspierających rozwój gmin, utrzymując płynność finansową lub finansującego inwestycje. Nierzadko unijne inwestycje.

Tak ogromna skala tego zjawiska zaciekawiła nas, czy Elbląg również nie padł „ofiarą” parabanku. Odpowiedź na szczęście, dla miejskiego budżetu, jest optymistyczna.

- Gmina Miasto Elbląg nie zaciągała zobowiązań w instytucjach parabankowych. Jednocześnie informuję, że nie otrzymaliśmy propozycji kredytowania z parabanku Magellan – przekazała nam Joanna Urbaniak, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Czy należy zatem rozumieć, że parabanki, takie jak Magellan, interesują się głównie mniejszymi samorządami, które mają problem z utrzymaniem płynności finansowej? Pytanie co dalej. Przecież nie można zadłużać się w nieskończoność. Najwyższy czas, aby samorządowcy zaczęli odpowiadać za swoje decyzje i zgubne inwestycje. Tylko przed kim?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Larry Fox
ponad rok temu 5
Czy próbował pozyskać kredyty z banków bez sukcesu? Pilnie potrzebują pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub utworzenie własnej firmy? Uzyskać pożyczkę od jednego z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt poprzez e-mail: 24hourloanservice2011@gmail.com
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NiePozyczaj
ponad rok temu ocena: 100%  4
Kpina... pożyczają sobie pieniądze w parabankach, a odpowiedzialności żadnej! Tak samo w Elblągu. Nikt do tej pory nie odpowiedział za nieudolne rządzenie!
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 75%  3
Najlepiej sprzedaje sie sensacja. Szkoda, ze elbląskie portale tylko tyle potrafią.
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ homer
ponad rok temu ocena: 75%  2
"Gminy pożyczają w parabankach na kilkadziesiąt procent. Elbląg też?" autor tekstu ma swoich czytelników za skończonych debili? Gdyby nasze miasto pozyczało w parabanku, byłoby panie Mateuszu juz u nas o tym bardzo głośno. Proponuję więc kolejny materiał w stylu; "W Las Vegas widziano ufo. W Elblagu też? I pani rzecznik zdementuje, że nie, u nas nic takiego nie latało na szczeście...
odpowiedz oceń komentarz 9 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mateusz Milanowski
ponad rok temu ocena: 40% 1
Tak samo bardzo głośno jak ze śmiertelnym w skutkach wypadku podsądnego w MPO? Jest wiele rzeczy o których nie mówi się głośno. Przekazałem wiedzę z Polski i porównałem ją do Elbląga.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.