Z negatywnymi ocenami spotyka się każdy, czy to na drodze zawodowej, czy w sprawach prywatnych. Trzeba jednak rozróżnić krytykę, która ma nam pomóc poprawić błędy a popularny w sieci hejt, z którego przyjemność czerpie negatywnie komentujący.
Każdy, kto publikuje cokolwiek w sieci, jest narażony na negatywne oceny. Wstawione zdjęcie, opublikowany wpis czy nagrany film, może spotkać się z publicznym "linczem". Metodą na to, by nie czytać negatywnych opinii na swój temat, jest całkowite niepublikowanie treści. W dzisiejszych czasach gdzie internet odgrywa tak istotną rolę w naszym życiu, ciężko przybrać bierną postawę wobec wirtualnej przestrzeni.
Zdaniem psychologa Mateusza Grzesiaka: „Najczęściej hejtują nas, osoby, które widzą w nas swój potencjał, ale nie robią nic, by go wykorzystać”. Krytykując, znajdują sposób na wyładowanie swojej frustracji.
Gdzie szukać hejtu?
Najlepiej odwiedzić strony największych polskich portali informacyjnych. Dziesiątki artykułów dziennie, tysiące komentarzy, w zdecydowanej większości nic nie wnoszących do treści. Na tej pustyni można jednak czasem znaleźć oazę i to nie jest bynajmniej miraż. Zdarzają się merytoryczne dyskusje i polemiki na wysokim poziomie. Z całą pewnością można je potraktować jak najbardziej serio.
Nasz serwis na własnej internetowej skórze wielokrotnie doświadczał hejtowania. Pojawił się zatem pomysł, aby nieco filtrować hejterskie komentarze czytelników. Opinie nie wnoszące nic do dyskusji czy obraźliwe. będą oznaczone jako „HEJT” Zatem czytelnik będzie mógł od razu omijać zbędne treści i skupić się na bardziej merytorycznej dyskusji pod artykułem. Ta metoda nie jest praktykowana w innych portalach, więc jesteśmy pionierami.
Taka metoda nie jest wcale rewolucyjna, już dawno o krok dalej poszli niektórzy polscy blogerzy. Którzy eliminują wszystkie negatywne komentarze. Po co? Ponieważ na swoich blogach chcą mieć miłą i przyjemną atmosferę. Cóż, takiego ograniczenia wprowadzać nie chcemy. Nasze działanie ma na celu oznaczenie komentarzy, które są hejtem, a nie ich usuwanie.
Aby, komentarz zaznaczyć jako hejt, wystarczy na niego najechać myszką i wcisnąć czerwony przycisk z napisem "zgłoś jako hejt". W niektórych przeglądarkach, funkcjonalność ta, może pojawić się dopiero po odświeżeniu strony.