› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Historia, którą warto znać - tajemnice ul. Grochowskiej

› bieżące ponad rok temu    13.05.2015
Paweł Makowski
komentarzy 0 ocen 8 / 100%
A A A
44 zdjęćWidok na Katedrę z ul. GrochowskiejWidok na Katedrę z ul. Grochowskiej fot. Ryszard Siwiec

Są w Elblągu miejsca pozornie zwyczajne, obok których przechodzimy obojętnie, traktujemy je jako coś pewnego, niezmiennego. W wielu przypadkach nie wiemy jednak, że miejsca te mają bogatą historię lub były kiedyś jej częścią. Tak jest właśnie z ul. Grochowską, która biegnie wzdłuż Kanału Miejskiego. Niegdyś stanowiła bardzo ważne miejsce w naszym rozwijającym się wówczas mieście. Zapraszamy do odbycia historycznej podróży w kolejnym artykule z cyklu "Historie, które warto znać".

Chcąc mówić o początkach ul. Grochowskiej, należy cofnąć się do początków wieku XIII, gdy na tereny dzisiejszej Wyspy Spichrzów (niem. Speicherinsel) przybyli rycerze Hermanna von Balka i podróżnicy z Lubeki. W tamtym czasie trudno było ten teren nazwać wyspą. Wówczas była to ławica piasku na lewym brzegu rzeki Elbląg. Kiedy później na przeciwległym brzegu wybudowano miasto, tam właśnie przenieśli się wspomniani osadnicy.

Z końcem wieku XIII wzdłuż ulicy, znanej dziś jako Grochowska, wybudowano kilka budynków, stanowiących osiedle ogrodników. Niedługo potem powstały tu również ogrody elbląskich kupców i rajców. Kiedy w mieście rozwijał się port, wyspę zaczęto traktować jako swoiste zaplecze gospodarcze. Zaczęto wówczas wznosić spichlerze na zboże. W wieku kolejnym, jak podają źródła historyczne, na wyspie mieściło się już ponad 250 pomieszczeń magazynowych.

Przez Elbląg przewijały się ogromne ilości towarów, stąd zapotrzebowanie na tak dużą ilośc magazynów. Towarami, składowanymi w tych pomieszczeniach były na ogół zboża, futra, len, miód, a także drewno, skóry czy śledzie. Z uwagi na "korzystne" poożenie na wyspie (a więc i przy dzisiejszej ul. Grochowskiej) lokowano wszystkie urządzenia i zakłady, mogące być potencjalnie uciążliwe dla mieszkańców miasta. To właśnie tu powstała rzeźnia czy skład śledzi.

Wyspa (Spichrzów) połączona była z miastem dwoma mostami. Jednym z nich był dzisiejszy Most Wysoki (dziś swoim wyglądem przypomina ten z początku XIV w., gdyż odbudowano go, wzorując się na starych fotografiach). Most, znany nam jako Niski, wybudowano dopierow kolejnym wieku. Oprócz nich konieczne było wybudowanie mniejszych przepraw. Jedną z nich ulokowano tuż przy Grochowskiej na Nowodworską, na drugim końcu dzisiejszej Grochowakiej poprowadzono kolejny most w stronę ul. Gdańskiej. Dwa pierwsze mosty w wyniku działań wojennych II WŚ zostały zniszczone i dopiero po latach odbudowano je.

Pod koniec wieku XVIII nowe przepisy sprawiły, że wszystkie budynku na wyspie, nie będące magazynami, musiały zostać rozebrane. Tak własnie stało się z osiedlem ogrodników i posiadłościami przy ul. Grochowskiej.

ilość zdjęć 44 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.