› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Historyczny herb Elbląga pozostanie w biurze GDDKiA

› bieżące ponad rok temu    2.01.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 4 ocen 12 / 58%
A A A
Wygląda na to, że to ten herb będzie dalej witał gości na wjeździe do miastaWygląda na to, że to ten herb będzie dalej witał gości na wjeździe do miasta fot. 

Praktycznie nie ma szans na to, aby herb miasta z 1938 r. powrócił na swoje miejsce. Został na trwałe wmurowany w ścianę biura Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Elblągu. Jak informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta miasta, próba przeniesienia herbu mogłaby zakończyć się jego uszkodzeniem.

Przypomnijmy, że herb znajdował się w tym miejscu od 1938 roku. Został zdjęty przy budowie węzła Raczki Elbląskie i ...zaginął. Nie ma go do tej pory. Na nowym wiadukcie zamontowano już całkiem inny herb. Ten historyczny jednak na swoje miejsce nie wrócił. Kilka miesięcy temu o zaginiony, historyczny herb miasta upomniał się Lech Słodownik – miłośnik lokalnej historii regionu Elbląga.

Na facebooku pisał: Ktokolwiek wie... Czy ktoś wie co stało się z tym pięknym herbem Elbląga, który w 1938 r. znalazł swoje honorowe miejsce na przyporze mostu autostradowego nad dawną Szosą Berlińską - dzisiaj ul. Warszawska? Herb ten z kadyńskiej majoliki wykonała znana elbląska rzeźbiarka - Erna Becker-Kahns (1895–1978 Münster). Na tym zdjęciu widać jeszcze wojenne ślady. Jak wieść niesie - herb ten jest dzisiaj w posiadaniu Gdańskiej Dyrekcji Budowy Dróg i Autostrad. Został on zdemontowany dobrych kilka lat temu - podczas początku budowy Węzła Raczki Elbląskie. Mówiono wówczas, że zostanie odnowiony i wróci na swoje honorowe miejsce, gdy tylko Węzeł Raczki Elbląskie zostanie oddany do użytku - informował Lech Słodownik.

Jak się okazuje, herb nie zaginął, ale znajduje się w budynku Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – rejon Elbląg, przy ul. Grunwaldzkiej 144.

- Słyszałem, że oni (GDDKiA – red.) ten herb tam dosyć solidne wmurowali na ścianę swego biura, że teraz bez jego uszkodzenia (tzn. herbu) - ciężko będzie go zdjąć. A aż się prosiło, by tym herbem z majoliki kadyńskiej, wykonanym przez elblążankę Ernę Becker-Kahns uszlachetnić ścianę frontową Ratusza Staromiejskiego. Tu już wisi drugi herb. Pierwszy był z blachy, za duży, nieporadnie zawieszony na samym szczycie, podobno brzęczał podczas wichrów, został zdjęty. W jego miejsce zawieszono drugi, lepiej wykonany, ale za wysoko. Herb z majoliki pasowałby tam jak ulał, tym bardziej, że w 2014 r. będziemy obchodzili uroczyście 777 lat Elbląga – pisze Lech Słodownik.

- Ten herb Elbląga zlokalizowany jest na budynku Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Rejon w Elblągu przy ul. Grunwaldzkiej 144. W tej chwili ustalamy czy byłoby możliwe przeniesienie tego herbu w inne miejsce bez naruszania jego struktury. Z opinii konserwatorów nie jest raczej możliwe przeniesienie herbu bez jego uszkodzenia – mówi Monika Borzdyńska, rzeczniczka prasowa prezydenta miasta.

Wygląda więc na to, że praktycznie nie ma żadnych szans, aby ten herb naszego miasta powrócił na swoje dawne miejsce.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ yataman
ponad rok temu ocena: 33%  4
czy ktos za ten stan rzeczy pojdzie do pierdla?
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zibi
ponad rok temu ocena: 0%  3
Replika to chyba najlepszy pomysł. Chodzi o symbol a nie o oryginał.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Budowniczy
ponad rok temu ocena: 50%  2
Autor nie sprawdził chyba miejsca wmurowania herbu. Herb nie jest wmurowany w ścianę tylko w skośny postument znajdujący się na ziemi przed wejściem do biura GDDKiA. Po 2 na pewno nie jest tak wmurowany, żeby nie można było go zdemontować. Przypomnę, że ten herb kiedyś był wmurowany w ścianę przyczółka wiaduktu na wysokości kilku metrów i na pewno nie było łatwo go zdemontować. Zrobili to robotnicy pracujący przy przebudowie obwodnicy Elbląga. Pamiętam tą sytuację. Proszę się wybrać na miejsce jego lokalizacji i sprawdzenie możliwości przeniesienia. Szkoda tylko, że po 8 latach wraca temat herbu.Przy przebudowie wiaduktu nikt oprócz dwóch pracowników GDDKiA nie zainteresował się jego losami.Gdyby nie oni zostałby po nim tylko gruz i zdjęcia. Życzę powodzenia w odzyskaniu herbu, który zapewne jest własnością Rejonu Dróg.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiza
ponad rok temu ocena: 0%  1
A może wykonać replikę.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.