› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Inicjatywy wybrane. Obywatele zadecydowali

› raporty ponad rok temu    30.10.2015
Maciej Markowski
komentarzy 8 ocen 5 / 100%
A A A
Inicjatywy wybrane. Obywatele zadecydowali

Dzisiaj o godzinie 10:00 odbyła się konferencja prasowa, na której podano oficjalne wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim na 2016 rok. Mieszkańcy miasta złożyli 288 wniosków (z czego najwięcej dotyczyło modernizacji infrastruktury drogowej). Pod głosowanie poddano 138 pomysłów, a łączny koszt wszystkich zgłoszonych inicjatyw przekroczył 35 milionów złotych. Do zagospodarowania w BO było 2,5 miliona zł. Pojawiła się także nowość w stosunku do lat ubiegłych, czyli możliwość oddawania głosów na tzw. małe projekty (po 50 tys. zł. w każdym okręgu). Oddano łącznie niemalże 23,5 tys. głosów (najwięcej na ogólnomiejskie inicjatywy).

Oto zwycięskie projekty na rok 2016:

OKRĘG 1:

- Rozbudowa Podwórka Międzypokoleniowego przy al. Odrodzenia (Street Workout, 2 zjeżdżalnie kaskadowe oraz budowa całorocznego, syntetycznego lodowiska panelowego) – 400 000 zł.; 475 głosów; Autor: Joanna Pietraszewska (jest to kontynuacja projektu, który został wybrany uprzednio).

MAŁY PROJEKT:

- Kolorowy Park Modrzewie (zasadzenie kolorowych kompozycji kwiatowych) – 25 000 zł.; 394 głosy; Autorzy: Michał Missan i Robert Turlej.

- Wykonanie wiaty na przystanku autobusowym przy al. Odrodzenia (parking w kierunku Mazurskiej) – 13 407 zł.; 150 głosów; Autor: Teodozja Moczadłowska.

OKRĘG 2:

- „Jar w formie” - modernizacja bieżni przy ZS nr 1 na ul. Korczaka – 350 000 zł.; 611 głosów; Autor: Małgorzata Dubnowska-Borczak.

MAŁY PROJEKT:

- Naniesienie na panele dźwiękochłonne przy pętli tramwajowej na ul. Ogólnej murali przedstawiających wydarzenia z historii Elbląga – 8 200 zł.; 102 głosy; Autor: Tomasz Stężała.

- Uporządkowanie parkowania pojazdów na ul. Bohaterów Westerplatte i Lubartowskiej – 2 000 zł.; 11 głosów; Autor: Marek Motłoch.

OKRĘG 3:

- Budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego „Więcej ruchu dla maluchów” na terenie Szkoły Podstawowej nr 19 – 130 000 zł.; 414 głosów; Autor: Piotr Mirzałek.

- Renowacja boiska wielofunkcyjnego oraz budowa skoczni do skoku w dal przy Szkole Podstawowej nr 19 – 135 000 zł.; 406 głosów; Autor: Piotr Mirzałek.

- Rozbudowa: wstawienie dodatkowych urządzeń i ogrodzenie placu zabaw przy ul. Kościuszki 25 i 27 – 150 000 zł.; 212 głosów; Autor: Antoni Bojko.

MAŁY PROJEKT:

- Renowacja klombu i przywrócenie wokół niego ławek w Parku Dolinka – 15 000 zł.; 99 głosów; Autor: Stefania Junker.

OKRĘG 4:

- Kreatywny plac zabaw przy ul. Teatralnej (również jest to kontynuacja projektu, który został wybrany uprzednio) – 80 000 zł.; 310 głosów; Autor: Jan Pytliński.

- Kontynuacja przebudowy ul. Odzieżowej 8-11 (etap III wg planu zagospodarowania osiedla) – 320 000 zł.; 260 głosów; Autor: Jan Pytliński.

MAŁY PROJEKT:

- Wymiana opraw oświetleniowych na ledowe przy ul. Trybunalskiej i Zielonej – 22 000 zł.; 96 głosów; Autor: Zofia Wasyluszko.

- Wymiana opraw oświetleniowych na ledowe oraz słupów na stalowe na ul. Kosynierów Gdyńskich od nr 4 do 54 – 26 000 zł.; 94 głosy; Autor: Zofia Wasyluszko.

OKRĘG 5:

- „Mrówkolandia” - budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 25 – 200 000 zł.; 945 głosów; Autor: Lidia Ścibisz.

- Mini kompleks rekreacyjno-sportowy na terenie Szkoły Podstawowej nr 16 – do 100 000 zł.; 923 głosy; Autor: Joanna Konieczna.

- Zazielenienie terenu w rejonie kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Lotniczej – 70 000 zł.; 282 głosy; Autor: Marek Politowski.

MAŁY PROJEKT:

- Rewitalizacja boiska do piłki nożnej przy ZST na ul. Grottgera 71 – 25 000 zł.; 87 głosów; Autor: Włodzimierz Pabis.

INICJATYWY OGÓLNOMIEJSKIE:

- „Przez sport do zdrowia” - budowa hali namiotowej na terenie Gimnazjum nr 7 na Zatorzu jako pełnowymiarowej sali sportowej – 480 000 zł.; 3191 głosów; Autor: Bożena Lewandowska.

Nietrudno spostrzec, iż największymi beneficjentami tegorocznego budżetu są placówki edukacyjne Elbląga. Najwięcej inicjatyw dotyczy właśnie szkół oraz terenów przyszkolnych (np. placów zabaw). Autorów wybranych projektów czeka także w niedługim czasie spotkanie z Prezydentem Witoldem Wróblewskim.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ fiona
ponad rok temu 8
Właśnie ta akcja pokazuje które szkoły umiały się zgrać i swoją ciężką pracą i zaangażowaniem wygrać. Po wynikach widać wyraźnie jakie jest podejście rodziców, uczniów i pracowników szkoły dla dobra naszej młodzieży która się u nich uczy (BRAWO GIM 7 JESTEŚCIE WIELCY TAK ZMIENIA SIĘ RZECZYWISTOŚĆ I UCZY POSTAWY - JAK CZEGOŚ PRAGNIEMY TO MOŻEMY TO ZDOBYĆ). Teraz czekamy na naszą piękną i ciężko wypracowaną halę. A innym proponuje wziąć się następnym razem do roboty a nie liczyć na cud siedząc w cieplutkim domu. A sama widziałam jak nauczyciele, rodzice i dzieciaki popołudniami chodzili i prosili ludzi o oddanie głosów na ich inicjatywę
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ZawszeOptymista
ponad rok temu ocena: 0%  7
I znów głosy elbląskich malkontentów. Najlepiej krytykować, marudzić i ... nic nie robić. Brawa dla dzieciaków, dzięki Waszemu OBYWATELSKIEMU zaangażowaniu będziecie mieć miejsca do dbania o zdrowie. Pozdrawiam w DNIU Wszystkich Świętych, to dzień radości i niemarudzenia niesprawiedliwości.
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ niemasprawiedliwości
ponad rok temu ocena: 67%  6
Proszę wytłumaczyć jak to że 4 października 2015 w UM Elblągu jeszcze nie było a nie jednej ankiety do głosowania (chociaż głosować mogli od 28.09.2015--do 16.10.2015), ,drukarnia nie dostarczyła" ---tak odpowiedzieli w UM, a GIM 7 już miało 1100 głosów. Jak to że direktory szkół dzieciom obiecuje --zabrać na pizze (na apele szkolnym). Jak to że nauczycieli dzieciom nakazują od rodziców 2 głosy na szkołę. Budżet Obywatelski ---projekty Ogólnomiejskie (które wygrywają) muszą być dostępny dla WSZYSTKICH mieszkańców ----bo to kasa wszystkich, A NIE po godzinie 17.00 szkoła zamknie furtki. .. .. itd. A NIE za miesiąc biedzie płacz że za wysokie koszta utrzymania. .. itd. ELBLĄG--MIASTO SPORTOWCÓW. .. ..
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiesiek
ponad rok temu ocena: 67%  5
co to ma być ? chyba budżet na oświatę, okręg 5 same zwycięskie projekty w których głosowali rodzice uczniów, a dla mieszkańców środkowy palec !
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
ponad rok temu ocena: 67%  4
a może by tak nowy podział okręgów żeby niektóre mniejsze dzielnice miały też szanse .
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kowalski
ponad rok temu ocena: 86%  3
widzę że jak co roku na ZAWODZIU będzie zrobione wszystko.
odpowiedz oceń komentarz 6 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 58%  2
Jaki to budżet obywatelski, skoro głównie to tylko szkoły będą z tego korzystać. Z tegorocznych inicjatyw to cieszy jedynie ten historyczny mural na pętli.
odpowiedz oceń komentarz 11 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tomek
ponad rok temu ocena: 97%  1
Wstyd Panie Prezydencie, Pani Rzecznik wielki wstyd. Przedstawia się wyniki BO 2016, gdy zadania z BO 2015 nie są realizowane. Przykład - proszę. Kompleks sportowo-rekreacyjny przy ulicy Lotniczej - zakończono przetarg w dniu 15.10.2015r. i nadal nie ma żadnego komunikatu odnośnie rozstrzygnięć. Tak ma wyglądać komunikacja ze społeczeństwem, tak ma wyglądać zachęcanie do aktywności społecznej?
odpowiedz oceń komentarz 35 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.