› bieżące |
ponad rok temu
23.05.2016 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne i coraz częściej spotykamy je podczas podróży po Polsce. Nikogo nie dziwi już fakt posiadania paneli fotowoltaicznych na dachach budynków domów jednorodzinnych. Co więcej, posiadacze takich rozwiązań często są traktowani jaki osoby, które świadomie przyczyniają się do poprawy środowiska, w którym żyją. Jak wejść w posiadanie instalacji fotowoltaicznej i jakie są korzyści z jej założenia?
Instalacja fotowoltaiczna – elementy
Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne. W zależności od mocy instalacji montuje się od jednego do kilku paneli. Najmniejsza możliwa instalacja ma moc 2kW. Największa (oceniania jako maksymalna wielkość dachowa) może mieć moc nawet 10 kW. Panele fotowoltaiczne zbudowane są z modułów krzemowych połączonych półprzewodnikami. Moduły mogą być wykonane z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Te pierwsze są znacznie droższe od drugich ze względu na wysokie koszty produkcji. Panele z krzemu polikrystalicznego nie odbiegają jednak znacznie parametrami od tych z krzemu monokrystalicznego. Żywotność paneli fotowoltaicznych jest bardzo długa – mogą działać bezawaryjne nawet 25 lat. Panele odgrywają w instalacji fotowoltaicznej istotną rolę. Na ich powierzchni skupia się energię promieniowania słonecznego – zarówno tą padającą bezpośrednio jak i tą rozproszoną, która jest zamieniana na prąd o natężeniu stałym. Kolejnym etapem jest zamiana prądu stałego na prąd o natężeniu zmiennym o parametrach odpowiadających zainstalowanej instalacji elektrycznej. Zamiana ta dokonuje się w inwerterze. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna przesyłana jest do instalacji i ma pierwszeństwo przed energią pobieraną od dostawcy energii.
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna przeważnie montowana jest na dachu budynku, jednak może być również postawiona na gruncie, w bliskiej odległości od budynku. W zależności od budowy dachu – skośny lub płaski, stosuje się różne rodzaje rusztowań. W przypadku dachów skośnych panele fotowoltaiczne montuje się tak aby przylegały do dachu. Konstrukcję przykręca się do krokwi dachowej za pomocą specjalnych haczyków montowanych pod dachówką. Panele fotowoltaiczne osadza się na szynach aluminiowych. Ważne jest żeby podczas instalacji zachować szczególną ostrożność i nie uszkodzić żadnego elementu.
Więcej na temat instalacji fotowoltaicznej: http://www.prosument-oze.eu/instalacje-fotowoltaiczne.html
W przypadku dachów płaskich należy brać pod uwagę konieczność zastosowania konstrukcji wsporczej, która wymusi odpowiedni kąt montażu instalacji. Instalacja fotowoltaiczna powinna być skierowana na południe. Ważne jest również, żeby przed montażem określić nośność dachu. Unikniemy w ten sposób przeciążenia konstrukcji i awarii spowodowanych przez warunki atmosferyczne.
Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i przyczynić się do ochrony środowiska, w którym żyjemy. Warto rozważyć taką opcję i cieszyć się energią uzyskiwaną z odnawialnych źródeł.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |