› poradnik |
ponad rok temu
25.07.2016 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
W dzisiejszych czasach, w dziedzinach budownictwa, projektowania czy te architektury przestają istnieć granice. Możliwe jest niemal wszystko, a niemożliwym staje się tylko, co stanowi ograniczenie względem praw fizyki. Jak i to, czego do tej pory zwyczajnie nie stworzono. Doświadczenie jednak pokazuje, że materiały o swoich pierwotnych właściwościach znajdują zastosowanie tam, gdzie niegdyś nawet by nie pomyślano, że mogą się sprawdzać. Nie inaczej jest w przypadku betonu, który dziś stanowi jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów we współczesnym budownictwie.
Beton stanowi kompozyt powstały z mieszaniny spoiwa oraz wypełniacza, a także wody. Mogą się w nim pojawiać również domieszki, dzięki którym beton osiąga pożądane cechy. Określany także, jako sztuczny kamień stosowany był już w budownictwie w Asyrii, a następnie w starożytnym Rzymie. W wiekach średnich został zapomniany, a do łask powrócił w XIX wieku, dokładnie po wynalezieniu cementu portlandzkiego. Wtedy najbardziej upowszechnił się, jako materiał budowlany.
Cechy betonu
Najważniejszą cechą betonu jest jego wytrzymałość na ściskanie. Określana ów jest przez klasę betonu. Zarówno wytrzymałość, jak i trwałość oraz odporność na korozję zależna jest w dość dużej mierze od porowatości. Wytrzymałość na ściskanie betonu zależna jest od:
Mówiąc o betonie, nie można również zapominać o jego właściwości, jaką stanowi wodoszczelność, czyli zdolność do przeciwstawienia się przepływowi wody będącej pod ciśnieniem. Ta właściwość także jest zależną od porowatości. Dobrej jakości beton winien charakteryzować się małą ilością wolnych przestrzeni w strukturze, które decydują o jego wodoszczelności.
Biorąc pod uwagę branżę materiałów budowlanych, liderem w Polsce, w produkcji betonu towarowego jest firma CEMEX, której ofertę i pozostałe informacje znaleźć można pod adresem witryny internetowej http://cemexbeton.pl/. Ponadto 100letnie doświadczenie zaowocowało wysokiej jakości produktami, które dziś oferowane są na całym świecie, w ponad 50 krajach.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |