› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Jak dbać o altany ogrodowe?

› bieżące 5 miesięcy temu    24.02.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak dbać o altany ogrodowe?

Większość z elementów wyposażenia ogrodowego można schować na zimę do pomieszczeń gospodarczych lub garażu. To znaczne ułatwienie, ponieważ w trudnych warunkach atmosferycznych, większość materiałów niszczeje i w kolejnych sezonach nie nadaje się już do użycia. O ile jednak drobne elementy ogrodowej architektury można schować, o tyle altana musi pozostać na świeżym powietrzu. W jaki sposób można ją zaimpregnować, by służyła nam na długi czas? O tym w artykule.

Wielu posiadaczy domowych ogrodów decyduje się na zabudowę z zadaszeniem, w postaci altany. To powszechne rozwiązanie, które zapewnia osłonę przed deszczem oraz wiatrem. Latem przydaje się podczas organizowanych grilli, jesienią możemy pod nią schować zestaw mebli, a wiosną sadzonki kwiatów. Altana ma wszechstronne zastosowanie, jednak, aby móc w pełni korzystać z jej funkcjonalności należy o nią dbać. W jaki sposób chronić jej powierzchnię przed zniszczeniem?

Altany drewniane – najpopularniejsze rozwiązanie ogrodowe!

Jeśli kupujemy altanę wykonaną z drewna to musimy liczyć się z tym, że każdego roku, będzie ona wymagała impregnacji. Drewno wykorzystane do konstrukcji altany, należy przemalować impregnatem, chroniącym ją przed wnikaniem wilgoci, powstawaniem grzybów, a także pleśni. Aby środek ochronny działał dobrze, konieczne jest jego nakładanie w bezchmurny dzień, na oczyszczoną powierzchnię. Prace najlepiej rozpocząć wczesnym rankiem, aby zdążyć przed kolejnym dniem. Nigdy nie wiadomo, jak zmieni się nasza pogoda.

Altana drewniana "Ewa" fot. Ogrodosfera.pl

Uwaga: impregnat chroni powierzchnię przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, ale przede wszystkim przed gniciem.

Jeśli oprócz zabezpieczenia konstrukcji altany, chcesz również nadać jej zupełnie nowego koloru to dobierz do malowania bejcę. Ten produkt jest dostępny w wielu kolorach, dzięki temu, z pewnością wybierzesz taki, który spełni Twoje oczekiwania.

Altana metalowa  - jak o nią dbać?

O altany metalowe również trzeba odpowiednio dbać, ale nie wymagają przeprowadzania czynności ochronnych, tak często, jak drewno. Na jakość metalowej altany należy zwracać uwagę już podczas zakupu. Dobrze jest podejrzeć wszystkie elementy i sprawdzić, czy nie mają jakiś zmian, pęknięć, czy nie jest uszkodzona podstawa, czy gdzieś nie występuje rdza. Ciekawym rozwiązaniem będzie też altana której stelaż wykonany jest z aluminium, wykluczy to obawę przed wystąpieniem rdzy oraz wydłuży jej żywotność. Duży wybór altan aluminiowych można znaleźć w sieci w takich sklepach jak Palram.pl czy na portalach z opiniami gdzie od razu sprawdzimy ceny. 

Jeśli już dojdzie do uszkodzenia metalowej altany np. pokaże się rdza to domowymi sposobami możemy ją najpierw zeszlifować, a następnie pokryć farbą.

Pamiętaj: zanim podejmiesz jakiegokolwiek działania, odprysków należy się najpierw pozbyć, a dopiero później rozpocząć czynności naprawcze.

Altana z aluminium i poliwęglanu fot. Palram.pl

Jak dbać o jakość pokrycia altany ogrodowej?

Jeśli kupimy altanę pokrytą papą to pamiętajmy, że jest to tylko chwilowe rozwiązanie. Papę co kilka lat należy odrestaurowywać, ponieważ może w niektórych miejscach stawać się nieszczelna. Prace konserwujące to dodatkowy koszt oraz czas, który trzeba poświęcić na zadbanie o prawidłową konstrukcję altany. Gont będzie tutaj materiałem solidniejszym, ale zadbajmy, by kłaść go dokładnie według zasad producenta. Jego montaż należy też przeprowadzić w ciepły, bezchmurny dzień. Wówczas znacznie lepiej uszczelnia się na dachu. Innym, dość skutecznym rozwiązaniem na dachowe pokrycie, będzie poliwęglan. Ten materiał oprócz tego, że co jakiś czas trzeba go przemyć to nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jaką altanę wybrać? Najbardziej klasyczna będzie konstrukcja z drewna, ale solidniejszym rozwiązaniem pozostanie aluminium. Altana pokryta poliwęglanem będzie też łatwa do utrzymania w czystości.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.