› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
ja tez chodzę i lubię a nawet wolę niż do galerii i nie dlatego ze mnie nie stac ale dlatego ze... ~ ewa2no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wupl

Jak dobrać kolor listew przypodłogowych do koloru podłogi

› poradnik 9 miesięcy temu    30.08.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

W tym wpisie omawiam idealne połączenia kolorystyczne różnych elementów wykończeniowych wnętrz. Podpowiem, jak do ciemnej podłogi dobrać listwy przypodłogowe. Sprawdzę, jaki kolor ścian pasuje do egzotycznej podłogi oraz co najlepiej podkreśli rysunek słoi na drewnianej podłodze. Podpowiem także co zrobić, aby ściana w mocnym kolorze wyglądała we wnętrzu efektownie. Dodatkowo, wskażemy jakie drzwi pasują do jakich wnętrz. Przedstawiłem Ci kilka wnętrzarskich zasad, które pomogą Ci urządzić idealne wnętrze.

W tym wpisie omawiam idealne połączenia kolorystyczne różnych elementów wykończeniowych wnętrz. Podpowiem, jak do ciemnej podłogi dobrać listwy przypodłogowe. Sprawdzę, jaki kolor ścian pasuje do egzotycznej podłogi oraz co najlepiej podkreśli rysunek słoi na drewnianej podłodze. Podpowiem także co zrobić, aby ściana w mocnym kolorze wyglądała we wnętrzu efektownie. Dodatkowo, wskażemy jakie drzwi pasują do jakich wnętrz. Przedstawiłem Ci kilka wnętrzarskich zasad, którymi kierujemy się w Dekorplanet.pl, a które pomogą Ci urządzić idealne wnętrze.

Jasna podłoga – na jaką warto się zdecydować?

Jasna podłoga pasuje do większości wnętrz i zawsze wygląda znakomicie. Można zdecydować się na tę w wersji tradycyjnej wykonaną z:

 • buku,
 • dębu,
 • sosny.

Coraz większą popularnością cieszy się również jesion, który jeszcze do niedawna uważany był za zbyt pstrokaty. Nasze babcie i mamy za nic w świecie nie zdecydowałyby się na wykonanie z niego podłogi. Młodzi wręcz przeciwnie. Decydują się na podłogi z jesionu, jeżeli chcą stworzyć postmodernistyczne wnętrze w eleganckim apartamencie lub zwykłym mieszkaniu. Szarobiałe drewno z wyraźnym rysunkiem słojów idealnie do takiej przestrzeni będzie pasowało. Pięknie prezentuje się również jasna, egzotyczna podłoga wykonana z:

 • bambusu,
 • drewna tauari,
 • guatambu.
 • merbau.

Obecnie to właśnie egzotyczne drewno króluje. To właśnie te rodzaje najczęściej decydują się osoby chcące stworzyć idealną podłogę w swoim domu. Zdecydowanie popularność dębu i buku spadła. Powodem jest przede wszystkim większa miękkość drewna egzotycznego. Jest ono również mniej kapryśne. Jeżeli chcesz powiększyć swoje wnętrze zawsze wybieraj jasne podłogi – odbija się od nich światło, przez co pomieszczenia wydają się być większe.

Jasna podłoga – pasujące listwy przypodłogowe i ściany

Obecnie wybiera się jasne kolory listew przypodłogowych. Królują wyraziste kolory, które wyznaczają wyraźną granicę między podłogą, a ścianą. Ciemna listwa przypodłogowa ma za zadanie przełamać zlewający się kolor ścian i podłogi. Można na przykład zdecydować się na stiukowe listy przysufitowe, które mogą zostać użyte jako cokoły podłogowe. Posiadają one ozdobne profile i reliefowe zdobienia. Można dzięki nim nadać wnętrzu pałacowy i dekoracyjny charakter. Jeżeli takie rozwiązanie nam nie odpowiada, zawsze można przemalować stiukowy cokół na mocny kolor, co pozwoli uzyskać pastiszowy charakter. Jasna podłoga od ściany może zostać również oddzielona wysokim białym cokołem. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak jedynie wtedy, gdy ściana jest w intensywnym kolorze. Na czarną listwę można zdecydować się jedynie, jeżeli pasuje ona do charakteru wnętrza. Świetnie takie listwy przypodłogowe sprawdzą się w orientalnym indonezyjskim wnętrzu. Można zastosować tam gładkie lub przetarte cokoły imitujące beton.

Ściana do jasnej podłogi

Do jasnych podłóg absolutnie nie należy dobierać jasnych ścian. Najlepiej prezentują się ciemne, kontrastowe kolory. Jeżeli nie chcemy malować wszystkich ścian na przykład na czerwono, warto umieścić taki kolor chociaż na jednej ścianie. Listwa przypodłogowa do ciemnej podłogi
Ciemna podłoga sprawia, że wnętrze staje się bardziej poważne. Sprawdzi się świetnie w gabinetach i salonach. Trzeba jednak pamiętać, że pomniejsza optycznie wnętrze więc nadaje się tylko do dużych pomieszczeń. Dużą uwagę należy przywiązywać do doboru listew przypodłogowych do ciemnej podłogi. Nie mogą być one zbyt ciemne, ponieważ będą przy takiej podłodze wyglądały fatalnie. Warto wybrać wąziutką listwę przypodłogową w kolorze drewna, z którego podłoga została wykonana. Warto zrezygnować także z zasady, że listwa przypodłogowa musi być tożsama z framugą drzwi. Może być zupełnie cieniutka o kwadratowym lub prostokątnym przekroju. Jeżeli nie udało nam się znaleźć listwy w pasującym kolorze, można spróbować pobejcować ją samodzielnie.

Ściany do ciemnej podłogi

Do ciemnej podłogi świetnie pasuje nieco jaśniejsza ściana. Jeżeli podłoga ma ciepły odcień, można zastosować zimny odcień koloru na ścianę. Bardzo dobrze wyglądają fiolety, turkusy i błękity w intensywnym wydaniu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.