› |
ponad rok temu
31.03.2023 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 0 / 0% |
A A A |
Ułożenie trwałej kostki brukowej na swoim podwórku to najlepszy sposób na to, by wzmocnić podłoże, uszlachetnić je i zapewnić sobie wiele lat bezproblemowego chodzenia i jeżdżenia bez wgłębień czy pęknięć. Jednak olbrzymia różnorodność rodzajów może przyprawić o zawrót głowy — jak zatem wybrać kostkę, która nawet po latach będzie pięknie prezentowała się na podwórku?
Oferowane przez najlepszych producentów kostki mają nie tylko różne kształty, ale również rozmiary. Dlatego tak ważne jest, aby zwizualizować sobie, jak ma wyglądać podwórko wyłożone tym rodzajem kamienia i bardzo dokładnie zaprojektować bieg kostki. Na dużych, równych powierzchniach, takich jak place, parkingi czy drogi dojazdowe, stosuje się kostki w kształcie prostokąta lub kwadratu, o możliwie jak największej powierzchni. To znacząco przyspiesza przebieg prac, ogranicza koszty, a nawet zwiększa trwałość — ponieważ im mniej elementów w tej "układance", tym mniejsze ryzyko ich poluzowania się lub wysunięcia. Drobną kostkę brukową wykorzystuje się przy układaniu obrzeży i na krętych ścieżkach oraz innych zaokrąglonych kształtach. Dzięki małej powierzchni łatwiej jest ułożyć nawet skomplikowany wzór.
W zależności od kruszywa, z którego wytworzono kostkę, jej powierzchnia może być niemal zupełnie gładka albo chropowata. Aby dokonać właściwego wyboru, warto zastanowić się, w jaki sposób kostka będzie użytkowana. Gładka jest idealna, jeśli planuje się jeżdżenie po niej na rowerze, rolkach czy hulajnodze albo malowanie kredą. Będzie jednak miała nieco mniejsze właściwości antypoślizgowe i łatwo pokrywała się brudem. Dlatego jako podjazd luk w miejscach, które mają wyglądać szczególnie reprezentacyjnie, warto postawić na kostki o wzmacnianej powierzchni z grubszych kawałków szlachetnych kruszyw. Niektóre z nich mają dodatkowy lekki połysk, co jeszcze bardziej podnosi walory estetyczne podwórka.
Kostka brukowa dostępna jest w różnych wersjach kolorystycznych. Niektóre kolekcje to nawet połączenie kruszyw w różnych kolorach w jednym produkcie. Dzięki temu wiodącym kolorem kostki może być na przykład róż, a spomiędzy kawałków kamieni o tym kolorze prześwitywać będzie delikatnie na przykład czerń, biel czy szarość. Układając kostkę, można zdecydować się na jednolitą barwę na całej szerokości, lub stworzyć fantazyjne wzory z różnych kolorów, na przykład z jaśniejszymi lub ciemniejszymi pasami wzdłuż obrzeży. Szara i grafitowa kostka to doskonała propozycja dla domów w stylu nowoczesnym — często z antracytowymi okiennicami, fragmentami elewacji czy dachami. Pięknie wybija się ona na tle zielonej roślinności i prezentuje się bardzo szlachetnie. Kostka w odcieniu piaskowym to świetna propozycja dla podwórek otoczonych drzewami, dla beżowych i kremowych elewacji, jak również drewnianych elementów dekoracyjnych, na przykład okładzin elewacyjnych. Czerwony kamień wokół domu to świetna propozycja dla właścicieli domów w stylu tradycyjnym — z czerwonym dachem, otoczonych krzewami wspaniałych czerwonych kwiatów.
Oprócz rodzaju powierzchni i koloru warto też zwrócić uwagę na stylistykę dostępnych na rynku kostek. Na przykład kolekcje postarzane zdobione przez obtłukiwanie lub odbarwianie, dzięki czemu stwarzają wrażenie wypłowiałego, starego kamienia. Idealnie komponują się z tłem o charakterze historycznym — rustykalnymi domkami, dworkami lub zabytkowymi pałacykami, otoczone bujną roślinnością, przypominającą nieco zapuszczony, dziki ogród. Lekko połyskująca powierzchnia kostki to z kolei idealne wykończenie do podwórek, w których tłem jest doskonale przystrzyżony trawnik, modne meble ogrodowe, ciekawie wyeksponowane rabatki, ładne lampy dekoracyjne.
Trudno jednoznacznie określić, która kostka brukowa będzie najlepsza dla konkretnego rodzaju budownictwa, czy też stylu ogrodu. W większości przypadków inwestorzy kierują się własnym gustem, ale również ceną. Ciekawie zaaranżowana przestrzeń z wykorzystaniem klasycznych kolekcji ze zwykłej szarej kostki może być równie piękna, co ta, w której weźmie się pod uwagę najdroższy dostępny na rynku wariant. Dlatego też, choć za wyższą ceną często przemawia jakość, nie powinna być ona jedynym wyznacznikiem Twojego wyboru. Postaw na fachowców, którzy porządnie ją ułożą, dbaj o jej czystość oraz konserwację, uzupełniając ubytki i pokrywając od czasu do czasu impregnatem — dzięki temu kostka dłużej zachowa swoją świeżość bez względu na to, ile na nią wydałeś. Wybierając konkretny kolor lub rodzaj, zwróć uwagę na katalog Jadar — znajdą się tam zdjęcia przykładowych aranżacji z wykorzystaniem konkretnych kostek. Na ich podstawie łatwiej Ci będzie wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał dany rodzaj na Twoim podwórku, i czy będzie się komponował z otoczeniem oraz elewacją domu. Dobrze przemyśl swój wybór, wybiegając w przyszłość — bo to inwestycja na długie lata, która po prostu musi być strzałem w dziesiątkę!
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |