› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Zmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce.

Jak działa pompa ciepła? Jak i gdzie można ją zainstalować?

› bieżące 11 miesięcy temu    29.01.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak działa pompa ciepła? Jak i gdzie można ją zainstalować?

Pompy ciepła zyskują na popularności, a w nowoczesnym budownictwie można już mówić o pewnym standardzie, jeśli chodzi o ich obecność. Stają się wyznacznikiem nowoczesności, ekologii i oszczędności. Czym są i na jakiej zasadzie działają? Gdzie mogą być instalowane?

Czym jest pompa ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami służącymi do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń w budynku. Od tradycyjnych metod ogrzewania, takich jak kotły gazowe czy węglowe, różnią się tym, że do działania wykorzystują - w bardzo efektywny sposób - naturalne źródła energii. Nie zużywają więc np. paliw kopalnianych czy drzew, lecz, zależnie od typu pompy; powietrze, wodę lub grunt. 

Co za tym idzie? Po pierwsze, są ekologiczne. Nie zanieczyszczają środowiska. Pompa nie produkuje takich szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji jak dym, popiół, czy - nazywany cichym zabójcą - czad, który jest bezwonny i bezbarwny oraz śmiertelnie groźny dla ludzi, a jego największe emisje pochodzą z kotłów zasilanych węglem i drewnem.

Po drugie, generują oszczędności - zarówno jeśli chodzi o energooszczędność, jak i kwestię portfela. Wydatki na ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła potrafią być o kilkadziesiąt procent niższe, niż w przypadku tradycyjnej metody. Biorąc pod uwagę fakt, że na całą inwestycję można uzyskać niemałą dotację (program dofinansowań ma działać do roku 2029) to, w rzeczy samej, takim sposobem gospodarowania energią warto się zainteresować.

Działanie pomp ciepła a ich rodzaje.

Sposób, w jaki pompy działają uzależniony jest od tego, czy energię czerpią z ziemi, z wody czy z powietrza. I tak, mamy do czynienia z:

Pompami ciepła gruntowymi – ten typ pomp pobiera energię z ziemi, w której temperatura na głębokości około 1,5 metra jest zawsze dodatnia. Wymiennie nazywane bywają też pompami solankowymi, a to za sprawą niezamarzającej solanki, która krąży w kolektorze. Specjalne rury można umieszczać w układzie biegnących poziomo poniżej gruntu lub pionowo - tutaj potrzebne są specjalne odwierty sięgające około 130 m wgłąb ziemi. Ten rodzaj pomp może pracować w każdych warunkach pogodowych (stała temperatura wewnątrz gruntu) - nadają się zatem w rejonach nawet mało stabilnych atmosferycznie.

Pompami ciepła wodnymi - podobnie jak w przypadku gruntu, temperatura wód głębinowych jest dodatnia, dlatego do ich działania wykorzystuje się stawy lub studnie. Specjalny system tłoczy wodę ze zbiornika głębinowego przez wymiennik ciepła i doprowadza do urządzenia zrzutowego. Tam pozyskana z wody energia służy podgrzaniu albo wody zasilającej instalację grzewczą, albo powietrza, które jest nawiewane do wnętrza budynku. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju pompy montuje się, gdy jest możliwość poboru wód głębinowych.

Pompami ciepła powietrznymi – działanie podobne jak w przypadku pompy wodnej, jednak energia zamiast z wody, pozyskiwana jest z powietrza i dostarczana bezpośrednio do pompy ciepła. Ten rodzaj pomp nie wymaga wykopów w gruncie ani budowy specjalnej instalacji, dlatego sprawdzi się w przypadku posiadania domu z niewielką działką, na której trudno byłoby przeprowadzić podobne prace przygotowawcze. Najczęściej montuje się ten rodzaj pomp bezpośrednio na zewnętrznej elewacji budynku lub na specjalnie przygotowanym, estetycznym podeście.  

Każda pompa ciepła posiada obieg, w którym znajdują się takie elementy jak parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny, a każdy z nich odgrywa ważną rolę w ogólnym procesie pobierania energii. Sprężarka i zawór rozprężny na przykład, odpowiadają m.in. za odpowiednią różnicę temperatur między czynnikiem chłodniczym w parowaczu a źródłem ciepła - kierując się zasadą, że energia cieplna przechodzi tylko z ciała o wyższej temperaturze na ciało o niższej temperaturze. 

Choć montaż i działanie pompy ciepła może wydawać się skomplikowane, dla specjalistów z branży jest codziennym wyzwaniem, dlatego zawsze trafnie dobiorą najbardziej optymalny rodzaj. Pompa ciepła Gdańsk jest krokiem naprzód w technologii zgodnej z filozofią ekologicznego stylu życia. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.