› poradnik |
ponad rok temu
29.08.2016 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego wyżej najczęściej dotyczy mieszkań w budynkach o wielu kondygnacjach.
Zalanie mieszkania sąsiada jest deliktem, czyli czynem niedozwolonym. Właściciel mieszkania, który spowodował zalanie odpowiada wyłącznie na zasadzie winy, a nie na zasadzie ryzyka, jak w przypadku wylania, wypadnięcia lub wyrzucenia przedmiotu z mieszkania.
Musisz udowodnić winę
Jeżeli chcesz dochodzić wypłaty odszkodowania od właściciela mieszkania, który spowodował zalanie twojego dobytku musisz udowodnić mu winę, chyba że dobrowolnie wypłaci rekompensatę w żądanej wysokości.
Takie przypadki w praktyce raczej się nie zdarzają i konieczne jest wystąpienie z pozwem do sądu. Jako powód musisz wykazać wysokość szkody, jej zakres, a także związek przyczynowy między zachowaniem właściciela a szkodą. Jeżeli nie wykażesz winy właściciela mieszkania zostaniesz obciążony kosztami postępowania sądowego i nie otrzymasz od swojego sąsiada złamanego grosza.
Należy dodać, że postępowanie sądowe w tego typu sprawach zwykle trwa co najmniej kilku miesięcy, więc nawet jeżeli proces zakończy się na twoją korzyść zanim otrzymasz rekompensatę pieniężną będziesz zmuszony pokryć koszty remontu z własnej kieszeni.
Odpowiedzialność na zasadzie winy
Za szkody związane z zalaniem mieszkania nie zawsze odpowiada właściciel. Roszczenie należy skierować do sprawcy szkody, czyli osoby, która swoim działaniem lub zaniechaniem doprowadziła do zalania mieszkania. Tytułem przykładu można wskazać na zarządcę nieruchomości, który zaniechał sprawdzenia stanu instalacji wodnej mimo dokonania zgłoszenia przez sąsiada. Zarządca nieruchomości podobnie jak spółdzielnia mieszkaniowa odpowiadają za zalanie, jeżeli doszło do niego w następstwie uszkodzenia rury, która biegnie w ścianie budynku (rury pionowe). Za stan instalacji biegnących poziomo odpowiadają wyłącznie właściciele mieszkań.
Ubezpiecz się na wypadek zalania
Wybierz mądrze ubezpieczenie mieszkania i zabezpiecz się nie tylko na wypadek pożaru i działania sił natury, ale także na wypadek zalania. Dzięki temu unikniesz sądowej batalii przeciw sąsiadowi, bo Twój ubezpieczyciel pokryje koszty związane z remontem zalanych pomieszczeń. Znajdź najlepsze ubezpieczenie nieruchomości korzystając z kalkulatora ubezpieczenia.
W razie zalania mieszkania przez sąsiada mieszkającego na wyższym piętrze zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi najszybciej jak to możliwe. Wykonaj kilkadziesiąt zdjęć obrazujących szkody i ze spokojem czekaj na rzeczoznawcę. Odszkodowanie jest wypłacane w terminie 30 dni od zgłoszenia szkody. Jeszcze przed wypłatą odszkodowania otrzymasz informację o wysokości oszacowanych strat.
Nawet przy uznaniu, że trudności dowodowe w wykazaniu winy sąsiada, zarządcy nieruchomości lub spółdzielni mieszkaniowej nie wystąpią, problemem może być długi czas oczekiwania na zakończenie procesu i niepewność odnośnie do uzyskania rekompensaty. Z tego względu wykupienie polisy ubezpieczeniowej chroniącej na wypadek zalania jest bardzo korzystne. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat polis zapewniających ochronę przed szkodami spowodowanymi zalaniem pomieszczenia przeczytaj artykuł o ubezpieczeniu od zalania.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |