› poradnik |
ponad rok temu
27.04.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Tradycyjne kuchenki gazowe czy elektryczne z piekarnikiem zdają się powoli odchodzić do lamusa. Urządzając nową kuchnię czy przeprowadzając remont z wymianą kuchennego AGD, coraz częściej wybieramy wygodną i łatwą w utrzymaniu płytę grzewczą – elektryczną lub indukcyjną. Niektóre płyty mają zamontowaną wtyczkę, którą wystarczy włożyć do gniazdka z uziemieniem, jednak w większości przypadków musimy podłączyć płytę do instalacji elektrycznej. Czy można zrobić to samodzielnie?
Co trzeba wiedzieć, chcąc podłączyć płytę elektryczną?
Do podłączenia płyty elektrycznej potrzebujemy kilku podstawowych informacji dotyczących rodzaju przewodów elektrycznych oraz rodzaju płyty. Jeżeli płyta jest przeznaczona do instalacji 1-fazowej, przekrój przewodów powinien wynosić 4mm2, natomiast w przypadku instalacji 3-fazowej – 2,5mm2. Najlepiej byłoby oczywiście sprawdzić to przed zakupem i wybrać płytę , która będzie dopasowana do instalacji. Jeżeli jednak kupiliśmy płytę 1-fazową, a z kuchennej ściany wystają kable 5-żyłowe o przekroju 2,5mm2, to pozostają nam 2 wyjścia – wymiana instalacji elektrycznej lub podłączenie do tych przewodów, które mamy, wbrew zaleceniom producenta. Nie powinno spowodować to żadnych usterek, pod warunkiem, że płyta nadaje się do podłączenia do instalacji o napięciu 230V.
Kiedy lepiej zlecić podłączenie elektrykowi?
Jeżeli już na początku dopadają nas jakiekolwiek wątpliwości lub instrukcja dołączona przez producenta płyty nie jest zbyt dokładna, najrozsądniej będzie od razu wezwać elektryka. Lepiej zapłacić 100-200 zł za podłączenie niż płacić znacznie więcej za drobny błąd i kupować nową płytę. Co więcej, producenci zazwyczaj wymagają, aby płyta została podłączona przez profesjonalnego elektryka z uprawnieniami. Tylko wówczas płyta będzie objęta gwarancją. Jeśli na karcie gwarancyjnej nie ma pieczątki z numerem uprawnień elektryka, gwarancja przepada. W konsekwencji serwis może nie przyjąć naszej reklamacji nawet w przypadku usterek płyty elektrycznej powstałych już w trakcie użytkowania, po prawidłowym podłączeniu.
Jak samodzielnie podłączyć płytę?
Decydując się na własnoręczne podłączenie płyty elektrycznej, trzeba ściśle trzymać się instrukcji, w której powinien znajdować się schemat połączenia. Nawet jeżeli zdarzy się, że schematu brakuje, a zarówno w ścianie, jak i w płycie mamy 3 kable – sprawa również jest prosta. W każdej instalacji mamy przewód fazowy (L) w kolorze czarnym lub szarym, przewód ochronny (zielono-żółty, z oznaczeniem PE) oraz przewód neutralny (N) w kolorze niebieskim. Wystarczy połączyć je z odpowiednimi kabelkami w płycie elektrycznej. Jednak, jak podpowiadają eksperci z portalu Twoielektrycy.pl, w niektórych instalacjach takie standardy nie są zachowane. Wówczas kontaktujemy się z fachowcem. Pamiętajmy również o tym, żeby przed przystąpieniem do jakich prac odłączyć zasilanie i upewnić się, że w przewodach nie płynie prąd, używając próbnika.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |