› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Jak pożyczać pieniądze w rodzinie, żeby nie przyczepił się US?

› bieżące 8 miesięcy temu    22.01.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak pożyczać pieniądze w rodzinie, żeby nie przyczepił się US?

Nie wszyscy mają zaufanie do różnego rodzaju instytucji bankowych, no i nie każdy może liczyć na kredyt z banku.

W tego rodzaju sytuacji najlepsze rozwiązanie, to zwrócenie się o pomoc (pożyczkę) do członków najbliższej rodziny. W ten sposób można sporo zaoszczędzić - pożyczyć pieniądze bez dodatkowych kosztów albo np. odsetek.

Jak pożyczać pieniądze, żeby nie mieć problemów z urzędem skarbowym?

Przede wszystkim należy znać obowiązujące w Polsce prawo podatkowe. Jeśli tylko jest taka możliwość, to najlepiej będzie, gdy zapożyczymy się u członków naszej najbliższej rodziny. Jej członkowie (czyli: rodzeństwo, rodzice, dziadkowie, wnuki, dzieci i współmałżonek) zaliczani są do tak zwanej grupy zerowej. Dlaczego określa się ich tym mianem? Ponieważ w przypadku pożyczki dokonanej u którejś z tych osób, nie musimy płacić żadnego podatku od czynności cywilnoprawnych (jego wysokość to 2% od pożyczonej sumy). Oczywiście tego rodzaju zerowy podatek dotyczy wyłącznie pożyczki, której wysokość nie przekroczy kwoty 9637 złotych. Jeśli przekroczymy ten „zerowy próg podatkowy”, to wówczas będziemy musieli w ciągu 14 dni zgłosić urzędowi skarbowemu, że ją u danego członka rodziny zaciągnęliśmy. Tego rodzaju obowiązek każdorazowo spada na pożyczkobiorcę - musi on złożyć druk PCC - 3 w najbliższym względem jego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym.

Warto również pamiętać, że nie powinniśmy pożyczać od rodziny gotówki. Pieniądze powinny każdorazowo wpłynąć na nasz rachunek bankowy lub za pośrednictwem kasy oszczędnościowo - kredytowej. Jeśli tego nie uczynimy, będziemy musieli zapłacić podatek nawet wówczas, jeśli pożyczymy pieniądze od członka rodziny zaliczanego do grupy zerowej.

Pożyczka w bliższej i dalszej rodzinie

W przypadku pożyczki od członków rodziny zaliczanych do pierwszej grupy podatkowej (synowa, zięć, teściowie) sytuacja wygląda nieco inaczej. Wówczas możemy być zwolnieni z 2% podatku tylko wtedy, gdy pożyczana przez nas suma nie przekroczy 9637 złotych. Jeśli nasza pożyczka będzie wyższa, to wtedy będziemy musieli zapłacić podatek od samej nadwyżki (względem tej kwoty 9637 złotych).

Jeśli będziemy pożyczać pieniądze od członków dalszej rodziny, także nie będziemy musieli płacić podatku. W tym jednak wypadku pożyczona przez nas suma nie może przekroczyć 5000 złotych. Warto pamiętać, że na tę sumę składają się wszystkie pożyczone przez nas kwoty z ostatnich trzech lat kalendarzowych.

Konsekwencje ukrycia pożyczki

Ci, którzy dopiero planują, żeby ukryć swoje pożyczki przed urzędem skarbowym, powinni najpierw jeszcze raz rozważyć, czy tego rodzaju działanie będzie im się w ostatecznym rozrachunku opłacało. A wszystko za sprawą tego, że urząd ten tak naprawdę w każdej chwili będzie mógł ich skontrolować. I jeśli jego pracownicy dopatrzą się jakichś nieprawidłowości, to my, wyjaśniając naszą sytuację finansową, nie będziemy już mogli powołać się na pożyczkę od rodziny. Jeśli będziemy musieli to zrobić, to wtedy zapłacimy podatek nie w wysokości 2, ale aż 20% od wysokości pożyczonej przez nas sumy.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że nawet pożyczka od najbliższych członków rodziny powinna zostać w odpowiedni sposób „udokumentowana”. W tym wypadku wystarczy odręcznie sporządzona umowa. To tak niewiele, a może w przyszłości pomóc zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy.  

Więcej informacji znajdziesz na https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/pozyczka-w-rodzinie-jak-zgodnie-z-prawem-pozyczac-pieniadze-od-rodziny/.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.