› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Jak szacować budżet niezbędny na budowę i wykończenie domu?

› bieżące ponad rok temu    2.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak szacować budżet niezbędny na budowę i wykończenie domu?

Planując budowę domu, warto jak najwcześniej zaplanować budżet. Najlepiej zrobić to jeszcze na etapie wyboru projektu oraz działki budowlanej. Koszty budowy domu trudno wyliczyć ze stuprocentową dokładnością, jednak dobrze chociaż wstępnie je oszacować. W ten sposób uniknąć można przykrych niespodzianek i lepiej zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianej sytuacji.

Aspekty decydujące o kosztach budowy domu

Przewidując koszty realizacji prac budowlanych, zwykle nie warto kierować się przykładami innych inwestycji - np. sąsiedzkich. Każda budowa przebiega inaczej i w oparciu o własne parametry. Sporo zależy chociażby od gruntu. Jeżeli budynek powstanie na podmokłej ziemi, budowa prawdopodobnie będzie droższa niż w przypadku realizacji inwestycji na glebie utwardzanej. Niemałe znaczenie ma sposób budowy - wykonanie wszystkich prac systemem gospodarczym lub zlecenie ich jednej ekipie. W drugim przypadku cena jest zwykle wyższa. Prace trwają jednak krócej, co przekłada się na oszczędności. Budowa pod klucz będzie natomiast droższa, niż budowa domu do stanu deweloperskiego. Koszty budowy znacząco zwiększa także obecność piwnicy, zwłaszcza w domach na grząskim gruncie. Cena całej inwestycji zależy też od jakości wybranych materiałów wykończeniowych. Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj dachu i stropu, liczba pięter czy obecność garażu. Wszystko to należy uwzględnić w kosztach.

Wydatki na poszczególnych etapach budowy

Kompleksowa budowa domu dzieli się na cztery główne etapy. Pierwszy z nich to stan zerowy, w którym wykonuje się roboty ziemne i stawia fundamenty. Etap ten pochłania ok. 12 proc. całego budżetu. Następny w kolejności jest stan surowy otwarty, który obejmuje budowę dachu i ścian. Odpowiada za ok. 30 proc. całkowitej kwoty budowy domu. Na stan surowy zamknięty składa się montaż okien i drzwi, co pochłania kolejne 23 proc. Wykończenie to najbardziej kosztowny etap i obejmuje 35 proc. budżetu. Do wydatków należy doliczyć także te ponoszone przed podjęciem prac. Dotyczy to przede wszystkim kupna projektu domu oraz dostosowania go do parametrów działki. Nie bez znaczenia pozostają opaty administracyjne, wynikające z konieczności wydania pozwolenia budowlanego. W przypadku finansowania budowy domu kredytem, budżet dodatkowo obciążają koszty obsługi i odsetki.

Profesjonalna wycena i kosztorys

Samodzielne ustalenie kosztów budowy nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z różnych przydatnych narzędzi. Należy do nich kalkulator budowy domu firmy New-House, zamieszczony na stronie: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. W ten sposób uzyskać profesjonalny kosztorys, który obejmuje podział na poszczególne prace oraz ich szacowane ceny. Narzędzie to pozwala na łatwą ocenę, ile pieniędzy pochłonie cała budowa. Kosztorys generowany jest indywidualnie, a tym samym dobrze dopasowany do szczegółów inwestycji - nie tylko do samego projektu. Uwzględnia ceny obowiązujące w danym regionie, włącznie z jego specyfiką - koszty budowy na wsi są zwykle niższe, niż w dużym mieście. W przypadku kosztorysu projektu gotowego cena może być bardzo atrakcyjna. Dla projektów indywidualnych jego koszt stanowi niewielki procent budżetu całej inwestycji.

Ograniczanie budżetu na budowę domu

Prawidłowo oszacowany budżet daje inwestorowi pewność, że budowa wymarzonego domu na każdym etapie pozostanie w zasięgu jego możliwości finansowych. Dotyczy to także kosztów wykończenia. Nie bez znaczenia pozostaje standard budowy. Z pomocą kosztorysu można łatwiej negocjować z firmami budowlanymi. Warto jednak zawsze nieco zawyżyć koszty. Nie ma niestety gwarancji, że na wszystkim uda się zaoszczędzić. Trzeba też brać pod uwagę różne niespodziewane okoliczności. Aby nieco zmniejszyć budżet, część kosztów można rozłożyć w czasie - np. te związane z wykończeniem drugiej łazienki w domu piętrowym. Warto też rozważnie i praktycznie podchodzić do każdego wydatku - być może rozsądniej będzie przeznaczyć pieniądze na mocniejszy dach, kosztem chociażby drogiego ogrodzenia działki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.