› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Czekam na wyburzenie komenskiego 3 ! ~ MdTen kto budwoał naszą kamienicę chyba nie słyszał od czymś takim jak  wyciszenie... ~ marcelii94Chyba żeby dostać się i zająć te mieszkanie na parterze specjalnie siły używac nie trzeba a... ~ MKCały budynek to patologia ~ KJ.Od lat nic się nie zmienia e tej klatce mieszkkalam tam to wiem powinni dac ludziom mieszkania a... ~ KaśkaKtoś ze swoją miłością zrobi sobie kolację, wiecie, owoce morza, dobre wino... a wszystko... ~ De JaNiech dyrektor podniesie cztery litery i osobiście sprawdzi bo jego oszukują o zabezpieczeniach... ~ patolPatola prawie każdego dnia tam chleje i drze ryja, mam nadzieję że w końcu ktoś coś z tym... ~ OnJa wolałam zabezpieczyć się poprzez system alarmowy i  instalację kamer. Wydaje mi się... ~ MarcelaZmiękczacz wody to rewelacja, spore ułatwienie w domu. Łatwiej utrzymać dom w czystości i dać... ~ KrysiaAle dzieci ucza sie na małym basenie ~ Il..ngCześć,  Nie znalazłem odpowiedniego wątku, a temat dość podobny. Czy ktoś z was... ~ DominikWitkowskilokale uslugowe juz na Starowce niepotrzebne , trzeba garaży . ~ ottoA o ścieżce kościelnej to już zapomnieli? Kolejny minimalizm w wykonaniu władz miasta. ~ ArchitektJakos trudno mi znalezc podobienstwo.. ~ PickTa ciemna kamieniczka z żółtymi pionowymi paskami jest na prawdę brzydka.. ~ steSzkoda że nie będzie rekonstrukcji tego fragmentu ścieżki kościelnej. ~ er cemoże Ci się przyda https://www.zelbetex.pl/ile-cementu-na-m3-betonu/ ~ rokiwika

Jak szacować budżet niezbędny na budowę i wykończenie domu?

› bieżące 14 dni temu    2.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak szacować budżet niezbędny na budowę i wykończenie domu?

Planując budowę domu, warto jak najwcześniej zaplanować budżet. Najlepiej zrobić to jeszcze na etapie wyboru projektu oraz działki budowlanej. Koszty budowy domu trudno wyliczyć ze stuprocentową dokładnością, jednak dobrze chociaż wstępnie je oszacować. W ten sposób uniknąć można przykrych niespodzianek i lepiej zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianej sytuacji.

Aspekty decydujące o kosztach budowy domu

Przewidując koszty realizacji prac budowlanych, zwykle nie warto kierować się przykładami innych inwestycji - np. sąsiedzkich. Każda budowa przebiega inaczej i w oparciu o własne parametry. Sporo zależy chociażby od gruntu. Jeżeli budynek powstanie na podmokłej ziemi, budowa prawdopodobnie będzie droższa niż w przypadku realizacji inwestycji na glebie utwardzanej. Niemałe znaczenie ma sposób budowy - wykonanie wszystkich prac systemem gospodarczym lub zlecenie ich jednej ekipie. W drugim przypadku cena jest zwykle wyższa. Prace trwają jednak krócej, co przekłada się na oszczędności. Budowa pod klucz będzie natomiast droższa, niż budowa domu do stanu deweloperskiego. Koszty budowy znacząco zwiększa także obecność piwnicy, zwłaszcza w domach na grząskim gruncie. Cena całej inwestycji zależy też od jakości wybranych materiałów wykończeniowych. Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj dachu i stropu, liczba pięter czy obecność garażu. Wszystko to należy uwzględnić w kosztach.

Wydatki na poszczególnych etapach budowy

Kompleksowa budowa domu dzieli się na cztery główne etapy. Pierwszy z nich to stan zerowy, w którym wykonuje się roboty ziemne i stawia fundamenty. Etap ten pochłania ok. 12 proc. całego budżetu. Następny w kolejności jest stan surowy otwarty, który obejmuje budowę dachu i ścian. Odpowiada za ok. 30 proc. całkowitej kwoty budowy domu. Na stan surowy zamknięty składa się montaż okien i drzwi, co pochłania kolejne 23 proc. Wykończenie to najbardziej kosztowny etap i obejmuje 35 proc. budżetu. Do wydatków należy doliczyć także te ponoszone przed podjęciem prac. Dotyczy to przede wszystkim kupna projektu domu oraz dostosowania go do parametrów działki. Nie bez znaczenia pozostają opaty administracyjne, wynikające z konieczności wydania pozwolenia budowlanego. W przypadku finansowania budowy domu kredytem, budżet dodatkowo obciążają koszty obsługi i odsetki.

Profesjonalna wycena i kosztorys

Samodzielne ustalenie kosztów budowy nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z różnych przydatnych narzędzi. Należy do nich kalkulator budowy domu firmy New-House, zamieszczony na stronie: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. W ten sposób uzyskać profesjonalny kosztorys, który obejmuje podział na poszczególne prace oraz ich szacowane ceny. Narzędzie to pozwala na łatwą ocenę, ile pieniędzy pochłonie cała budowa. Kosztorys generowany jest indywidualnie, a tym samym dobrze dopasowany do szczegółów inwestycji - nie tylko do samego projektu. Uwzględnia ceny obowiązujące w danym regionie, włącznie z jego specyfiką - koszty budowy na wsi są zwykle niższe, niż w dużym mieście. W przypadku kosztorysu projektu gotowego cena może być bardzo atrakcyjna. Dla projektów indywidualnych jego koszt stanowi niewielki procent budżetu całej inwestycji.

Ograniczanie budżetu na budowę domu

Prawidłowo oszacowany budżet daje inwestorowi pewność, że budowa wymarzonego domu na każdym etapie pozostanie w zasięgu jego możliwości finansowych. Dotyczy to także kosztów wykończenia. Nie bez znaczenia pozostaje standard budowy. Z pomocą kosztorysu można łatwiej negocjować z firmami budowlanymi. Warto jednak zawsze nieco zawyżyć koszty. Nie ma niestety gwarancji, że na wszystkim uda się zaoszczędzić. Trzeba też brać pod uwagę różne niespodziewane okoliczności. Aby nieco zmniejszyć budżet, część kosztów można rozłożyć w czasie - np. te związane z wykończeniem drugiej łazienki w domu piętrowym. Warto też rozważnie i praktycznie podchodzić do każdego wydatku - być może rozsądniej będzie przeznaczyć pieniądze na mocniejszy dach, kosztem chociażby drogiego ogrodzenia działki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.