› bieżące |
ponad rok temu
16.03.2021 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Jeśli oszczędzać, to z głową. Najważniejsze, by Twoje metody oszczędzania nie wiązały się z ogromnymi wyrzeczeniami i zmianą poziomu naszej egzystencji, do której jesteśmy przecież przyzwyczajeni. Nie chodzi przecież o to, by żyć jak pustelnik i odkładać grosz do grosza, tylko oto, jak w mądry sposób ograniczyć domowe wydatki.
Zacznijmy od postaw. Budżet to baza, dzięki której skontrolujesz wydatki i zobaczysz, ile tak naprawdę wynoszą. Nierzadko zbyteczne wydatki są efektem naszej niewiedzy na temat ich egzystencji, a skoro nasz budżet trzyma się jako tako, to nie mamy żadnego parcia, by je w jakikolwiek sposób kontrolować. Jak zaplanować wydatki? Do tego służą specjalne aplikacje, udostępniane klientom przez banki, lub zupełnie niezależne, jednak tak naprawdę wystarczy nam arkusz kalkulacyjny, który prawdę nam powie.
Tak, zbieraj je przy każdej nadarzającej się okazji. Wyznacz sobie jeden konkretny dzień w tygodniu, żeby zsumować wszystkie wydatki i wpisać je wszystkie sumiennie do tabelki. Pomyśl też o sprytnych metodach robienia zakupów, takich jak cashback. W ofercie wielu sklepów pojawiła się właśnie taka możliwość, dzięki której zawsze możesz mieć przy sobie dodatkową gotówkę. Po wpisaniu wydatków i dopasowaniu ich do właściwych kategorii zabierz się za analizę wydatków. Zobacz, czy wszystkie zakupy są uzasadnione, czy na coś nie wydajesz po prostu za dużo i czy z czegoś nie możesz bez żalu zrezygnować.
Jeśli przyzwyczaiłeś się do drugiego śniadania jedzonego w pracy oraz zamawiania jedzenia, to może być to nie lada wyzwanie. Zrobienie śniadania własnoręcznie, jak również obiadu może nam przynieść nie tylko satysfakcję (bo w końcu własne najlepiej smakuje), ale również korzyść finansową. Rezygnacja z kupnego jedzenia może zaowocować oszczędnościami rzędu kilkudziesięciu złotych tygodniowo, co miesięcznie przekłada się na imponującą ilość pieniędzy, która zostaje w naszym portfelu. Złym pomysłem jest całkowita rezygnacja z posiłku. Brak pożywienia powoduje, że dramatycznie spada nasza efektywność i koncentracja, a w radykalnych przypadkach nieregularność posiłków odbija się negatywnie na stanie naszego zdrowia.
Jak to zrobić? Miej ze sobą zawsze listę zakupów. To jest niezwykle pomocne przy określeniu tego, co tak naprawdę chcemy kupić. Warto powstrzymywać się przed nagłymi decyzjami zakupowymi (bo akurat jest promocja, bo coś mi się spodobało na wystawie). Bardzo często pod wpływem impulsu podejmuje się pochopne decyzje, których potem przychodzi nam żałować. Racjonalna postawa to w tym przypadku klucz do sukcesu. Najlepiej „przespać się” z decyzją o zakupie, przemyśleć temat i następnego dnia podjąć decyzję ze świeżymi przemyśleniami. Bardzo często bowiem zdarza się, że po takiej nocy nasz spontaniczny pomysł nie wydaje się już taki atrakcyjny i w efekcie odpuszczamy.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |