› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Szczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ Marek

Jak wybrać buty robocze?

› bieżące ponad rok temu    23.07.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak wybrać buty robocze?

Prace jakie wykonuje się na budowie wymagają szczególnego bezpieczeństwa co wiąże się z tym, że wymagane jest odpowiednie obuwie, które będzie chronić stopy pracownika przed przebiciem, uderzeniem, a także przed działaniem chemii budowlanej. Obuwie robocze i obuwie ochronne, które jest dobrej jakości zwiększa bezpieczeństwo na placu budowy, ale także jest wygodne, wytrzymałe i zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza. W sklepach stacjonarnych i internetowych możemy znaleźć bardzo różne obuwie specjalistyczne. Obuwie robocze i obuwie ochronne różni się od siebie fasonem i rozmiarem oraz zakresem ochrony, typem konstrukcji, a także zagrożeń przed którymi nas chronią. Źle dobrane, za ciężkie, za ciasne lub zbyt luźne obuwie powoduje, że pracownicy rezygnują z tej ważnej ochrony, co często ma tragiczne skutki. Jak wybrać obuwie specjalistyczne na budowę, by było funkcjonalne, wygodne oraz wytrzymałe w trudnych warunkach jakie panują na budowie?

Obuwie robocze, ochronne czy bezpieczne?

Buty robocze zostały podzielone na trzy kategorie, które różnią się od siebie konstrukcją i właściwościami ochronnymi. Do pracy, w której nie jest konieczna ochrona palców, a jedynie zabezpieczenie stopy przed urazami związanymi z wykonywaną pracą przeznaczone jest obuwie zawodowe (O). Obuwie ochronne (P) dzięki swojej konstrukcji zapewnia dodatkowo ochronę palców przed uderzeniami o energii do 100 J. Przód takich butów jest wzmocniony dzięki wbudowanym podnoskom, wykonanym z twardego i wytrzymałego materiału. Najbardziej odporne na uderzenia jest obuwie bezpieczne (S). Wytrzymuje ono aż dwukrotnie większą energię uderzenia niż obuwie ochronne.

Najlepsze buty robocze na budowę

Każdy pracownik powinien być wyposażony w buty robocze, które zapewnią mu jak najwyższy poziom ochrony podczas wykonywanych czynności. Właściwości ochronne butów roboczych określają trzy normy: EN ISO 20345, EN ISO 20346 oraz EN ISO 20347. Sugerując się klasyfikacją i własnymi potrzebami, z łatwością wybierzesz obuwie najlepsze dla siebie.

Zgodnie z normą EN ISO 20347 buty zawodowe dzieli się na pięć kategorii, z których każda kolejna ma cechy poprzedniej oraz dodatkową właściwość, podnoszącą jakość produktu. Kategorie butów zawodowych:

 • 01 - obuwie z zabudowaną piętą, która absorbuje uderzenia; odporne na działanie węglowodorów i oleju napędowego, o działaniu antyelektrostatycznym;
 • 02 - jest także wodoodporne;
 • 03 - dodatkowo ich podeszwa jest odporna na przebicia;
 • 04 - ma właściwości antyelektrostatyczne i wodoszczelne;
 • 05 - posiada dodatkowe wzmocnienie podeszwy, które chroni przed przebiciem.

Norma EN ISO 20346 dzieli buty ochronne na sześć kategorii, w których każda kolejna jest ulepszona względem poprzedniej. Buty ochronne możemy podzielić na kategorie:

 • PB - obuwie z podnoskiem absorbujące energię do 100 J, odporne na rozpuszczalniki, oleje i benzynę;
 • P1 - antyelektrostatyczne z zabudowaną piętą absorbującą energię;
 • P2 - obuwie wodoodporne;
 • P3 - odporne na przebicia;
 • P4 - ma właściwości antyelektrostatyczne, jest wodoszczelne;
 • P5 - jest dodatkowo odporne na przebicie.

Zgodnie z normą EN ISO 20345 obuwie bezpieczne dzieli się na sześć kategorii. Każda kolejna kategoria odznacza się również właściwościami poprzedniej. Podział butów bezpiecznych:

 • SB - obuwie z podnoskiem absorbującym energię o wartości do 200 J; ma grubą warstwę zewnętrzną, która zapewnia lepszą ochronę na uszkodzenia mechaniczne;
 • S1 - obuwie antyelektrostatyczne, ma antypoślizgową podeszwę, absorbuje energię w części piętowej;
 • S2 - obuwie nieprzemakalne przez co najmniej godzinę;
 • S3 - z podeszwą odporną na przebicia;
 • S4 - wyposażone w podeszwę antypoślizgową;
 • S5 - obuwie odporne na przebicia.

Jeśli jest Ci potrzebne obuwie specjalistyczne, odwiedź tę stronę internetową i znajdź wszystko czego potrzebujesz: https://voltabut.com.pl.

Wybierając buty robocze na budowę, należy najpierw określić właściwości, jakimi mają się one odznaczać, a także rodzaj obuwia. W pracy budowlańca dobrze sprawdzą się trzewiki i półbuty z podnoskiem, wkładką antyprzebiciową, antypoślizgowe, nieprzepuszczalne i odporne na absorpcję wody.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.