› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodoW końcu ktoś się tym zajął. ~ wagaI aleja Piłsudskiego ~ polNo i teraz jasnosc sie stala. Wielkie dzieki za wyjasnienia, tego nam trzeba bylo. A propos... ~ Jacoby18.25.3. Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz... ~ ulica, aleja, plac, pałac Pod Globusem, willa Atma, most Grunwaldzki, most Poniatowskiego, brama Isztar, pomnik... ~ ulica, aleja, plac18.25.1. Jeśli stojący na początku nazwy wyraz: ulica, aleja, brama, bulwar, osiedle, plac,... ~ ulica, aleja, placJeżeli Rada Miejska w Elblągu podejmie uchwałę, że np kwiat róża piszemy ruża to też tak... ~ ulica, aleja, placA jak poprawnie napisać aleja Odrodzenia? ~ ŚwiadekNajpierw pseudo dziennikarzy wysłać na nauke języka ojczystego, a póxniej niech pisza! ~ EuPiNo coz, to bardzo przykre ze tak jest w Elblagu. To moje miasto rodzinne, tam sie urodzilem i... ~ AlexanderTaaa...nie ustępuje...tylko dlaczego co 2 tygodnie mam zapchane kamieniem filtry? ~ frwgtjupowiem tyle że te panie są okropne. A zwłaszcza MK ~ brak słówMoże i jest ekstra w stacji uzdatniania wody, potem płynie parę km rurami wodociągowymi, które... ~ SraczkaPrzede wszystkim to na dzień dobry należy zwiększyć próg dochodowy. Bo najwięcej jest osób,... ~ ambrozyco niektórym chyba sodowa uderzyła do głowy nie tak dawno walczono z jakaś paskudnym ślimakiem... ~ ccby tylko zaistnieć...... ~ j23Miasto duchów iemerytow. ~ Emeryt

Jak wybrać czujnik czadu, który uratuje życie Twojej rodzinie?

› bieżące 2 miesiące temu    15.11.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. nadesłane
Tlenek węgla to cichy zabójca, który atakuje przede wszystkim, kiedy rozpoczyna się okres grzewczy. Nie wykryjesz jego zapachu ani go nie zobaczysz. Dlatego liczba zatruć czadem zimą jest bardzo wysoka. Na szczęście istnieje jeden sposób, który może zmniejszyć ich ilość oraz uratować nam życie. Rozwiązaniem jest oczywiście odpowiednio dobrany czujnik czadu.
 
Co trzeba wiedzieć o tlenku węgla?
 
Czad, czyli właśnie tlenek węgla, jest gazem, który powstaje w sytuacji, gdy dochodzi do niepełnego spalenia, np. drewna, węgla, czy nafty. Staje się on szczególnie groźny, gdy bezpośrednio do paleniska trafi za mała ilość powietrza. W każdym okresie grzewczym dochodzi do zatruć czadem, gdyż nikt nie jest w stanie odpowiednio szybko zareagować w chwili, gdy dojdzie do wydostania się groźnego gazu do naszego domu. W wielu przypadkach atakuje on w nocy, kiedy nieświadomi domownicy śpią i przez to mają jeszcze mniejsze szanse na zareagowanie. Wtedy też tlenek węgla przedostaje się do dróg oddechowych, powoduje niedotlenienie, w wyniku którego uszkodzony zostaje mózg oraz inne narządy wewnętrzne. Śmierć jest wtedy następstwem, do której dochodzi niestety bardzo szybko.
 
Jedynym sposobem, aby nie dopuścić do takiej sytuacji, jest systematyczne kontrolowanie instalacji grzewczych oraz zabezpieczanie się poprzez instalowanie w domu odpowiednich czujników.

Jak działają czujniki czadu?
 
Funkcjonowanie czujników czadu sprawia, że możliwe staje się wykrycie stężenia CO w domu lub w pokoju. Wtedy też urządzenie określa, czy wskazana wartość stanowi niebezpieczną ilość dla domowników, czy też nie. Zatem, kiedy dojdzie do ulotnienia się gazu, czujnik zareaguje odpowiednio szybko, abyśmy mieli czas na szybką ewakuację lub wpuszczenie do pomieszczenia większej ilości powietrza.

Zagrożenie a działanie czujnika czadu
 
Najnowsze z tego typu urządzeń zostały zaprojektowane w taki sposób, aby informować o zagrożeniu związanym z tlenkiem węgla na dwa sposoby. Po pierwsze uruchamia się wtedy sygnał dźwiękowy, który słyszalny jest w całym domu. Jego moc jest na tyle duża, że bez problemu spełni swoją funkcję także w nocy, kiedy domownicy będą spać. Poza tym większość czujników posiada również sygnalizator świetlny. Najnowsze modele wyposażone są również w ekran, na którym wyświetla się poziom niebezpieczeństwa w każdej chwili.

Jak wybrać najskuteczniejszy czujnik?
 
Na rynku można znaleźć całą gamę cenową czujników czadu. Dostępne są modele za kilkanaście, kilkadziesiąt i kilkaset złotych. Nie da się ukryć, że najrozsądniejszym wyborem są egzemplarze z górnej półki, które dadzą zdecydowanie większą gwarancję skuteczności.

Podczas wyboru, koniecznie zwróć uwagę, aby czujnik czadu odznaczał się:
 
 • głośność sygnalizacji alarmowej — powinien on być, jak najgłośniejszy,
 • rodzaj zasilania czujnika — najpopularniejsze są modele na baterie,
 • sposób informowania o nieprawidłowościach związanych z samym urządzeniem,
 • montaż — im będzie on łatwiejszy, tym lepiej,
 • jakość tworzywa,
 • zalecany czas użytkowania.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.