› poradnik |
ponad rok temu
29.04.2021 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Róża jest jednym z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz ją w każdym, mniejszym lub większym ogrodzie. Ogromną zaletą jest mnogość odmian, dzięki czemu z łatwością dobierzesz taką, która idealnie wkomponuje się w dowolną aranżację. Niezależnie od tego, na jaką formę się zdecydujesz, kluczowy jest wybór odpowiedniej sadzonki. Jak wybrać sadzonki róży? Na co zwrócić uwagę? Poniżej kilka ważnych czynników, które musisz wziąć pod uwagę, planując kupno sadzonek róży.
Jak już wspomnieliśmy – wybór jest bardzo duży. Wśród miłośników różanych krzewów niesłabnącą popularnością cieszą się odmiany miniaturowe, które osiągają do 40 cm wysokości oraz nieco większe odmiany okrywowe. Obie wyróżniają się licznymi kwiatami i pięknym zapachem. Sprawdzą się w niewielkich ogrodach i rabatach, a także jako uzupełnienie bardziej okazałych gatunków, które będą dla róży idealnym tłem.
Oprócz powyższych dostępne są również róże pnące, które sprawdzą się jako ozdoba altan i pergoli oraz okazałe odmiany parkowe, osiągające nawet 2 metry wysokości. Te ostatnie są świetną alternatywą dla żywopłotów i elementów dzielących przestrzeń.
Sadzonki róż – na co zwrócić uwagę?
Wybór właściwej odmiany to dopiero połowa sukcesu, ponieważ najważniejsze decyzje dopiero przed Tobą. Jak wybrać odpowiednie sadzonki? Na co zwrócić uwagę przed i w trakcie zakupów. Oto kilka wskazówek.
Sadzonki róż ogrodowych sprzedawane są zazwyczaj w pojemnikach, zwłaszcza te mniejsze odmiany, które są delikatne, a ich korzenie łatwo ulegają uszkodzeniom. Dobrze prowadzona sadzonka w pojemniku wykazuje większą zdolność adaptacji w nowym miejscu – łatwiej się przyjmuje i lepiej rozwija. Dużą zaletą jest w tym przypadku możliwość sadzenia niemal przez cały okres wegetacyjny.
W sklepach ogrodniczych dostępne są również sadzonki róż w balocie, czyli specjalnym zabezpieczeniu systemu korzeniowego przed wysychaniem, ale również z zupełnie odkrytymi korzeniami. Te najlepiej jest sadzić natychmiast po zakupie, ponadto należy zwrócić uwagę na prawidłowy transport, by jak najbardziej ograniczyć ewentualność uszkodzeń. Sadzonki balotowane przed posadzeniem warto będzie namoczyć przez kilka godzin w wiadrze z wodą.
W momencie zakupu należy zwrócić uwagę na jakość sadzonki. Newralgiczne punkty to z reguły liście, zwłaszcza spodnia część blaszki. To właśnie tu najczęściej zaczynają rozwijać się choroby grzybowe atakujące różane krzewy. Jest to również ulubione miejsce szkodników.
Jeśli liście sadzonki są pożółknięte, miejscowo suche, zauważalnie nadgryzione lub zauważysz inne nieprawidłowości, jest duża szansa, że wybrana sadzonka uschnie tuż po posadzeniu. Dodatkowo istnieje spore ryzyko przeniesienia patogenów na sąsiadujące z nią rośliny.
Kolejnym wrażliwym elementem sadzonek są korzenie. Wszelkie połamane, zgniłe lub uszkodzone pędy mogą świadczyć o złej kondycji rośliny.
Ponieważ róże są szalenie popularnymi krzewami, dostępność sadzonek jest dość pokaźna. Bez trudu znajdziesz je niemal w każdej kwiaciarni, hurtowni ogrodniczej, a nawet w marketach. Warto jednak mieć na uwadze, że wybór odpowiedniego miejsca zakupu jest tak samo ważny, jak wybór zdrowej sadzonki. Choć marketowe ceny kuszą i są bardzo atrakcyjne, to z reguły szybko okazuje się, że jakość sadzonek pozostawia wiele do życzenia, przez co w krótkim czasie obumierają.
Duży wybór sadzonek róż ogrodowych znajdziesz w sklepie ogrodniczym Florexpol, który od ponad 25 lat oferuje najlepsze gatunkowo rośliny od sprawdzonych dostawców, dzięki czemu masz pewność, że kupujesz produkt wysokiej i kontrolowanej jakości.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |