› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Jak zbudować trwały taras ogrodowy?

› poradnik 15 dni temu    3.02.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak zbudować trwały taras ogrodowy?

Własny taras to marzenie wielu osób. Właściciele domów jednorodzinnych mogą to marzenie łatwo zrealizować. Podpowiadamy, jak wykonać trwały taras ogrodowy.

Tarasy ogrodowe mogą przybierać różne formy i mogą mieć różny stopień skomplikowania. Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to budowa tarasu bezpośrednio na gruncie. Taki taras nie musi być wcale gorszy od mocno skomplikowanych konstrukcji (np. na słupach). Zanim zaczniemy budować taras ogrodowy, należy się zastanowić, jaki materiał do tego wybrać.

Drewniany taras – czy warto?

Często na nawierzchnię tarasu ogrodowego wybierane jest drewno. Ten materiał ma rzeczywiście wiele uroku. Można wybrać piękną barwę, ciekawą fakturę drewna. Do tego drewno jest przyjemne w dotyku przy chodzeniu boso, wydziela niepowtarzalny zapach i buduje wyjątkowy klimat. Problem polega jednak na tym, że drewno nie jest praktyczne. Taras ogrodowy powinien być jednak nie tylko elegancki, ale również funkcjonalny i trwały. Niestety, drewno tego nie zapewni. Należy pamiętać, że drewnianą podłogę będziemy musieli położyć bezpośrednio na gruncie. Nawet jego odpowiednie przygotowanie nie będzie chroniło takiej podłogi przed wilgocią. Łatwo się domyślić, że pod jej wpływem drewno zacznie butwieć i pęcznieć, a więc dojdzie do uszkodzenia podłogi. W dłuższej perspektywie nie pomoże nawet impregnacja desek.  

Taras z nawierzchni betonowej

Zdecydowanie trwalszym rozwiązaniem jest wykonanie nawierzchni tarasu z betonu. Tutaj możemy wykorzystać różne materiały. Bardzo popularna jest na przykład kostka brukowa, która jest nie tylko bardzo wytrzymała, ale i estetyczna. Za jej pomocą można uzyskać ciekawy efekt wizualny, a do tego otrzymamy równiutką podłogę. Innym wariantem może być wykorzystanie płyt brukowych. Przypominają kostkę, ale mogą być zdecydowanie większe i do tego mogą przybierać różne kształty.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest użycie płyt tarasowych, które są wręcz dedykowane do takich konstrukcji. Możemy wybierać z bardzo wielu wzorów, a nawet z całych kolekcji płyt. Często imitują one naturalne materiały jak na przykład drewno.

Jak ułożyć nawierzchnię tarasu?

Jeśli zdecydujemy się na trwalszy wariant tarasu z nawierzchnią betonową, należy ją odpowiednio zamontować. Płyty tarasowe można ułożyć bezpośrednio na gruncie, na wylewce betonowej lub na warstwie kleju. Potem należy przeprowadzić spoinowanie fugą klejową. Przed ułożeniem płyt bezpośrednio na gruncie, trzeba dokonać wykopu na około 30 cm, zamontować obrzeża, wykonać podbudowę. Na tym układa się płyty tarasowe.

Taras to zakątek, w którym będziemy mogli się wyciszyć i odpocząć w komfortowym otoczeniu. Tym bardziej warto dołożyć starań, żeby przygotować odpowiednio takie miejsce – powinno być estetyczne, wygodne i trwałe.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.