› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Jak zdrowo używać klimatyzacji?

› poradnik ponad rok temu    10.06.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 5 / 100%
A A A
Jak zdrowo używać klimatyzacji?

Na temat klimatyzacji i jej wpływu na zdrowie napisano już wiele. W poradnikach medycznych pojawiają się argumenty, że niska temperatura wcale nie musi korzystnie wpływać na naszą pracę i samopoczucie. Z drugiej jednak strony, praca w upale, gdzie powietrze właściwie „stoi” również nie jest komfortowa. Jak więc jest naprawdę i jak zdrowo używać klimatyzacji w biurze czy mieszkaniu?

Odpowiednia temperatura to podstawa

Istnieją normy, które jasno określają najniższą, najwyższą dopuszczalną i optymalną temperaturę w różnego typu pomieszczeniach, w różnych porach roku. I tak, latem, w pomieszczeniach biurowych temperatura nie powinna być wyższa, niż 29 stopni, zimą natomiast niższa niż stopni 18. Optimum uzyskamy z kolei, jeśli latem w biurze będzie 23-25 stopni, a zimą 21-22. Dlaczego tak? Zbyt niska temperatura w pomieszczeniu przy 30-stopniowym i większym upale niekorzystnie wpłynie na nasz organizm – uderzenie zimna, z którym zetknie się organizm po wejściu do biura może najprawdopodobniej doprowadzi do przeziębienia. Podobnie zimą – milej jest wejść z mrozu do miejsca, gdzie jest ciepło i przytulnie, jednak znów wyjście z takiego może doprowadzić do podobnej sytuacji, jak latem – o przeziębienie wtedy również nie tak trudno.

Dlatego używając klimatyzacji, czy to zimą (jeśli posiada pompę ciepła), a zwłaszcza latem, zadbajmy o racjonalną regulację temperatury. Klimatyzacja to komfort, jeśli używa się jej rozsądnie.

Wilgotność też jest ważna

Wadą klimatyzacji jest fakt, że nadmiernie osusza powietrze. Często prowadzi to więc do wysuszenia spojówek, a przy stałym kontakcie nawet do zespołu suchego oka. Objawia się ono pieczeniem i swędzeniem oczu i uczuciu ciała obcego, „piasku”. Latem wilgotność w biurze powinna być utrzymana na poziomie 50%, zimą z kolei na poziomie 45. Zaleca się więc, aby w naszym klimacie, w parze z klimatyzatorem zaopatrzyć się również w nawilżacz powietrza – należy zaznaczyć, że dobrze pracujący klimatyzator potrafi osuszyć powietrze niemal do zera!

Brak odpowiedniej wilgotność w pomieszczeniu będzie prowadził też do nadmiernego wysuszenia naskórka, przez co nasze gruczoły łojowe otrzymują sygnał, że czas rozpocząć intensywną pracę. To właśnie przez to skóra zaczyna się błyszczeć, wydawać się tłusta.

Wybierasz klimatyzację? Pamiętaj o filtrach!

Klimatyzatory starego typu niekoniecznie zawsze będą wyposażone w filtry powietrza. Te nowoczesne (montowane np. przez www.profiklima.pl), je mają, dzięki czemu powietrze, które trafia do jednostki klimatyzacyjnej jest  pozbawiane z zarazków, grzybów i pleśni i drogą powrotną wraca już czyste. To niewątpliwa zaleta zwłaszcza dla osób cierpiących na alergie – klimatyzator niszczy alergeny – pyłki traw, roztocza.

Przy współcześnie montowanej klimatyzacji należy jednak pamiętać o systematycznej wymianie filtrów oraz czyszczeniu jednostki, przynajmniej dwa razy w roku, a przy intensywnej pracy urządzenia nawet częściej. W urządzeniach starego typu musimy liczyć się z koniecznością mycia urządzenia, najlepiej raz w miesiącu. W innym wypadku, osadzające się bakterie, grzyby i pleśnie będą wypychane z urządzenia podczas jego pracy.

Rozsądne używanie klimatyzacji nie będzie miało wpływu na nasze samopoczucie czy zdrowie. Wystarczy po prostu pamiętać o kilku kwestiach związanych z jej serwisowaniem, ustawianiem prawidłowej temperatury czy utrzymaniem wilgotności.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Selena
ponad rok temu ocena: 0%  1
Ale jaka temperatura jest "odpowiednia"?... Przy temp. na zewnątrz 31 st. C ustawiałyśmy 19 czy 20 st. C i sprężarka została zepsuta (zniszczona). Powiedziano nam, że nie powinno się ustawiać temperatury niższej niż o 5 stopni w stosunku do tej na zewnątrz. Czy to prawda?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.