› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Kto weźmie za twarz kolejnych prezydentów Sloninę, Nowaczyka , Wielka i Wróblewskiego za... ~ KolaJEŚLI CHODZI O STOCZNIĘ ELBLĄG TO pan poseł był prezesem ,a WLAŚCICIELEM słółka WECO... ~ j23Dokładnie POPiS tylko patrzy gdzie cos może ugrać, trzeba nam takich ludzi którzy potrafią... ~ urlopowiczA cała reszta posłów nie widzi problemu czy jest umoczona w lokalne układziki? ~ Alaautor lansuje tego lysego nieroba od poczatku swojej pracy w tym portalu. Niech sie zainteresuje... ~ jako komisja panu zabraniamNo i proszę , każdy kij ma dwa końce i w tej sprawie mnie to też zaniepokoiło.Panie pośle... ~ elblażankaW końcu ktoś nazwał sprawę po imieniu. Pan poseł słusznie definiuje problem - na... ~ FaBrawo! W końcu ktoś kto widzi realne problemy i szuka rozwiązań, które rzeczywiście pomogą a... ~ Mieszkaniec Wszystkie moje koleżanki kupują w ciucholandach. Ja też się przekonałam. Mam stamtąd świetne... ~ SisiA co jest w tym złego? Ja chodzę do lumpeksów reguarnie i znajduję tam czasem napeawdę... ~ korneliaK9000Dlaczego ludzie kupuja w lumpeksach?Jakby Nasi chlebodawcy biznesmeni od siedmiu bolesci płacili... ~ Jaś FasolaKażde nowe ubranie czy to z rzeczy używanych czy nówka ze sklepu musi być wyprane. Na jednych... ~ Miszkurka2000Bo jest taniej i można znaleźć odzież wysokiej jakości z bogatych państw Zachodu. Towar w... ~ zakupoholiczka biedaki i tyle ~ hihiNie wszędzie w lumpeksach jest tak bogato jak w Elblągu. Byłam w kilku w Trójmieście i albo... ~ BasiaSZUWAROWO-BAGIENNA BIEDA. ~ ikivMnie polecono fototapety, które powiększają wnętrze i kupiłam taką i co ciekawe... ~ Mała miBieda aż miejsc parkingowych brak i kosze pełne! Mało,jest jeszcze oburzenie,że Ruski im... ~ gość

Jaka barwa światła będzie najlepsza do salonu, sypialni i innych pomieszczeń?

› poradnik 7 miesięcy temu    20.10.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Dobranie właściwych żarówek może być nie lada problemem. Dzisiaj, gdy w sklepach królują energooszczędne LED-y, mamy do dyspozycji wiele modeli. Różnią się one nie tylko mocą, ale również barwą światła. Barwa ma tutaj szczególne znaczenie, ponieważ potrafi ona wpływać na nasze samopoczucie. Jak dobrać ją do różnych pomieszczeń w domu?

Temperatura barwowa służy do określania barwy światła w żarówkach LED, a także innych typach żarówek, na przykład halogenach czy świetlówkach. Do niedawna ciepłe światło dawały tylko tradycyjne żarówki żarowe, zimne z kolei charakterystyczne było dla świetlówek i lamp LED. Neutralne dawały halogeny. Teraz jednak także powyższe źródła światła występują w różnych wariantach barwy światła.

Barwy światła dzielimy na:

  • światło ciepłe – poniżej 3300 K
  • światło neutralne – do 5300 K
  • światło zimne – powyżej 5300 K

Każda z tych barw ma swoje zastosowanie, dlatego przed zakupieniem żarówki warto przemyśleć, co sprawdzi się najlepiej.

salon.jpg

Fot. Lampy do salonu (Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/9-lampy-do-salonu)

Światło ciepłe

To światło, które przez długi czas emitowane było tylko przez zwykłe żarówki żarowe. Jest lekko żółtawe, dając przytulny, klimatyczny efekt podobny także do światła świecy. Światło ciepłe znane jest z tego, że uspokaja, rozluźnia, wprowadza nas w stan relaksu. Sprawia, że pomieszczenia wyglądają na bardziej zapraszające.

Z tego też względu światło ciepłe najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie zależy nam na relaksie – w sypialni, a także w salonie. Bardzo dobrze sprawdza się w lampach dekoracyjnych, które włączamy po to, aby uzyskać w pomieszczeniu efekt półmroku. Mogą być to dekoracyjne lampy z papierowymi klosza, lampy podłogowe drewniane z abażurem, lampki stołowe.

Światło chłodne

Z kolei światło chłodne, czyli zimne jest rekomendowane do wnętrz i miejsc, w których zależy nam na aktywności, motywacji do działania, wzmożonej koncentracji. Światło chłodne najlepiej imituje to dzienne, dlatego dzięki niemu wnętrza wyglądają bardziej dynamicznie.

Takie żarówki najlepiej sprawdzają się w miejscach pracy, ale też w domu – w gabinetach, w łazience, w kuchni. Można też zastosować je w salonie lub wkręcić je w lampy wiszące do pokoju dziecięcego lub w przedpokoju. Polecane jest też do lamp do czytania.

Światło neutralne

Gdy jednak nie wiemy, na jaką barwę światła się zdecydować, warto pomyśleć o wybraniu żarówek o barwie neutralnej. Są one uniwersalne i sprawdzają się praktycznie w każdym wnętrzu.

Najlepiej jednak przetestować różne warianty barw światła w lampie – wtedy na własne oczy będziemy mogli określić, czy konkretne z nich odpowiadają nam bardziej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.