› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
REMONT ROBIĆ ŚMIECH NA SALI NIECH PODATKI ZACZNĄ PŁACIĆ A NIE NARKOTYKI SPRZEDAJĄ ~ JADO ROBOTY ŚMIECI A NIE CHLEJECIE I ĆPACIE A NA DODATEK SAMI PROCHY SPRZEDAJĄ ~ EDZIANa zdjęciach prezentuję się pięknie :) ~ hanulkaAle mi sensacja , przecież to normalna procedura. Przedsprzedaż jest stosowana wszędzie i na... ~ JaaagAutor artykułu nie ma pojęcia o rynku deweloperskim a szkoda. ~ BeckBudowlancy co to jest cytat z artykułu "pozwolenia na budowę na razie nie brak" budowlaniec z... ~ inspektor budowlanyByłby to najpiękniejszy pomnik w Elblągu i z ciekawą historią. Popieram całym sercem... ~ Jacoby"...ogrodzenie jest, ale pozwolenia na budowę na razie nie brak." Jak to rozumieć? ~ elka77Piękna! Elbląg miałby drugi po piekarczyku symbol, tym razem kobiecy. Jestem za. ~ Dominika[Po sprzedaży huczne bankructwo. ~ $$$$Regal park flat and byznes for janushe byznesu from elbląg ~ great nameJestem pewien że to ten wspaniały Człowiek i Pilot latał nad Elblagiem i nad Zalewem Wiślanym... ~ ObserwatorWiadomości ogórkowe ! ~ RomeoFajna inicjatywa brawo dla tego pana ~ autoszlifpopieram budowe, niezaleznosc to podstawa! Wszyscy jestesmy za Normalnoscia itd i Wszyscy mam... ~ trzezwylumpeksy są super, a kolejki do kas mówią same za siebie... ~ alutka011ładnie można wyciagnac odszkodowanie przez te niewidoczne linki:D ~ lulWspółczuję dziecku które wjechało by tam rozpędzonym rowerem i zahaczyło szyją o tą... ~ hrhdhdrh

Jaka barwa światła będzie najlepsza do salonu, sypialni i innych pomieszczeń?

› poradnik 9 miesięcy temu    20.10.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jaka barwa światła będzie najlepsza do salonu, sypialni i innych pomieszczeń?

Dobranie właściwych żarówek może być nie lada problemem. Dzisiaj, gdy w sklepach królują energooszczędne LED-y, mamy do dyspozycji wiele modeli. Różnią się one nie tylko mocą, ale również barwą światła. Barwa ma tutaj szczególne znaczenie, ponieważ potrafi ona wpływać na nasze samopoczucie. Jak dobrać ją do różnych pomieszczeń w domu?

Temperatura barwowa służy do określania barwy światła w żarówkach LED, a także innych typach żarówek, na przykład halogenach czy świetlówkach. Do niedawna ciepłe światło dawały tylko tradycyjne żarówki żarowe, zimne z kolei charakterystyczne było dla świetlówek i lamp LED. Neutralne dawały halogeny. Teraz jednak także powyższe źródła światła występują w różnych wariantach barwy światła.

Barwy światła dzielimy na:

  • światło ciepłe – poniżej 3300 K
  • światło neutralne – do 5300 K
  • światło zimne – powyżej 5300 K

Każda z tych barw ma swoje zastosowanie, dlatego przed zakupieniem żarówki warto przemyśleć, co sprawdzi się najlepiej.

salon.jpg

Fot. Lampy do salonu (Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/9-lampy-do-salonu)

Światło ciepłe

To światło, które przez długi czas emitowane było tylko przez zwykłe żarówki żarowe. Jest lekko żółtawe, dając przytulny, klimatyczny efekt podobny także do światła świecy. Światło ciepłe znane jest z tego, że uspokaja, rozluźnia, wprowadza nas w stan relaksu. Sprawia, że pomieszczenia wyglądają na bardziej zapraszające.

Z tego też względu światło ciepłe najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie zależy nam na relaksie – w sypialni, a także w salonie. Bardzo dobrze sprawdza się w lampach dekoracyjnych, które włączamy po to, aby uzyskać w pomieszczeniu efekt półmroku. Mogą być to dekoracyjne lampy z papierowymi klosza, lampy podłogowe drewniane z abażurem, lampki stołowe.

Światło chłodne

Z kolei światło chłodne, czyli zimne jest rekomendowane do wnętrz i miejsc, w których zależy nam na aktywności, motywacji do działania, wzmożonej koncentracji. Światło chłodne najlepiej imituje to dzienne, dlatego dzięki niemu wnętrza wyglądają bardziej dynamicznie.

Takie żarówki najlepiej sprawdzają się w miejscach pracy, ale też w domu – w gabinetach, w łazience, w kuchni. Można też zastosować je w salonie lub wkręcić je w lampy wiszące do pokoju dziecięcego lub w przedpokoju. Polecane jest też do lamp do czytania.

Światło neutralne

Gdy jednak nie wiemy, na jaką barwę światła się zdecydować, warto pomyśleć o wybraniu żarówek o barwie neutralnej. Są one uniwersalne i sprawdzają się praktycznie w każdym wnętrzu.

Najlepiej jednak przetestować różne warianty barw światła w lampie – wtedy na własne oczy będziemy mogli określić, czy konkretne z nich odpowiadają nam bardziej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.