› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Energa
"aleja i Aleje Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja... ~ plac, ulica, alejaZaorać obrońców pokoju. Wyłapać meneli i zagonić do roboty. Tak samo tych nierobów z dolnej. ~ gośćprzejdzcie się na Stefczyka i zobaczcie jaki tam budynek remontują proponuje zbuzyc zbk na... ~ 1234Stawidłowa jak co roku znika z listy . ~ kovalskiKościuszki 3 już nie istnieje :-) ~ mieszkaniecRozbierajcie szybko Komeńskiego 3 - palą w piecach byle czym. Smród dokoła, że masakra. i... ~ zZróbmy to panowie! ~ Baba WangaOczywiście, że proste. Sama naklejałam i wyszło pięknie. Fakt, że to był sklep z polecenia... ~ KaśkaJestem zdecydowanie na tak! ~ ELStraszne rzeczy, odnowiono niemiecka will? Przy tym był pan Wilk, przedstawiciel PiSu? Pytanie,... ~ EuPiCzłowieku o marnej wiedzy nawet nie wiesz ile leży tam na dnie żelastwa!!!!!!!!!!!!!!!! O... ~ WOLNY ELBLAGNa zachodzie w Holandii to normalne, że takie kąpieliska są w takich miejscach, no ale cóż ,... ~ wyborcaGłupi i Głupota ... Tam basen ul.Spacercka ... Polityk jest wariat rzeki na basenie. Głupi... ~ Huberta Super... Po 5 piwek w Specjal-Pubie i na plażę!!! ~ ksamolA co robiłeś do tej pory???? Zbierałeś piasek????? ~ WOLNY ELBLAGCzyżby Panu Stefanowi zostało trochę odpadów po zamkniętej odlewni z Pasłęka ? A może... ~ Mariusz LewandowskiByłoby super! Zbyt piękne, aby było możliwe. ~ NetaPomysł ok, ALE: 1. Co z ewentualnymi powodziami? 2. Co z "elementem" z tamtej dzielnicy miasta,... ~ Anty

Jaka barwa światła będzie najlepsza do salonu, sypialni i innych pomieszczeń?

› poradnik 12 miesięcy temu    20.10.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jaka barwa światła będzie najlepsza do salonu, sypialni i innych pomieszczeń?

Dobranie właściwych żarówek może być nie lada problemem. Dzisiaj, gdy w sklepach królują energooszczędne LED-y, mamy do dyspozycji wiele modeli. Różnią się one nie tylko mocą, ale również barwą światła. Barwa ma tutaj szczególne znaczenie, ponieważ potrafi ona wpływać na nasze samopoczucie. Jak dobrać ją do różnych pomieszczeń w domu?

Temperatura barwowa służy do określania barwy światła w żarówkach LED, a także innych typach żarówek, na przykład halogenach czy świetlówkach. Do niedawna ciepłe światło dawały tylko tradycyjne żarówki żarowe, zimne z kolei charakterystyczne było dla świetlówek i lamp LED. Neutralne dawały halogeny. Teraz jednak także powyższe źródła światła występują w różnych wariantach barwy światła.

Barwy światła dzielimy na:

  • światło ciepłe – poniżej 3300 K
  • światło neutralne – do 5300 K
  • światło zimne – powyżej 5300 K

Każda z tych barw ma swoje zastosowanie, dlatego przed zakupieniem żarówki warto przemyśleć, co sprawdzi się najlepiej.

salon.jpg

Fot. Lampy do salonu (Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/9-lampy-do-salonu)

Światło ciepłe

To światło, które przez długi czas emitowane było tylko przez zwykłe żarówki żarowe. Jest lekko żółtawe, dając przytulny, klimatyczny efekt podobny także do światła świecy. Światło ciepłe znane jest z tego, że uspokaja, rozluźnia, wprowadza nas w stan relaksu. Sprawia, że pomieszczenia wyglądają na bardziej zapraszające.

Z tego też względu światło ciepłe najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie zależy nam na relaksie – w sypialni, a także w salonie. Bardzo dobrze sprawdza się w lampach dekoracyjnych, które włączamy po to, aby uzyskać w pomieszczeniu efekt półmroku. Mogą być to dekoracyjne lampy z papierowymi klosza, lampy podłogowe drewniane z abażurem, lampki stołowe.

Światło chłodne

Z kolei światło chłodne, czyli zimne jest rekomendowane do wnętrz i miejsc, w których zależy nam na aktywności, motywacji do działania, wzmożonej koncentracji. Światło chłodne najlepiej imituje to dzienne, dlatego dzięki niemu wnętrza wyglądają bardziej dynamicznie.

Takie żarówki najlepiej sprawdzają się w miejscach pracy, ale też w domu – w gabinetach, w łazience, w kuchni. Można też zastosować je w salonie lub wkręcić je w lampy wiszące do pokoju dziecięcego lub w przedpokoju. Polecane jest też do lamp do czytania.

Światło neutralne

Gdy jednak nie wiemy, na jaką barwę światła się zdecydować, warto pomyśleć o wybraniu żarówek o barwie neutralnej. Są one uniwersalne i sprawdzają się praktycznie w każdym wnętrzu.

Najlepiej jednak przetestować różne warianty barw światła w lampie – wtedy na własne oczy będziemy mogli określić, czy konkretne z nich odpowiadają nam bardziej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.