› bieżące |
ponad rok temu
10.04.2015 Paweł Makowski komentarzy 1 ocen 6 / 100% |
A A A |
Od wczoraj Elbląg ma przyjemność gościć przedstawicieli władz samorządowych z kilkunastu państw Unii Europejskiej. Jaki jest cel ich wizyty? Rozmowa i wypracowanie rozwiązań, mających na celu rozwój współpracy UE z jej wschodnimi sąsiadami. Jakie wyciągnięto wnioski i jakie działania będą w związku z tym podejmowane? O tym mówił m. in. Francois Decoster, przewodniczący Komisji CIVEX Komitetu Regionów.
Podczas seminarium Komisji CIVEX, które wyjątkowo odbyło się w Elblągu, poruszana była zarówno kwestia Partnerstwa Wschodniego, relacji UE – Rosja, jak również to, co dzieje się aktualnie na Ukrainie i dążenia tego kraju do uwolnienia się od Federacji Rosyjskiej. Komitet Regionów, w imieniu którego wypowiadał się przewodniczący Francois Decoster uznał starania obywateli Ukrainy i poparł przeprowadzenie reformy samorządowej w tym kraju.
Na zorganizowanej później konferencji prasowej prezydent Witold Wróblewski przyznał:
Kwestie poruszane na dzisiejszych obradach Komisji CIVEX są niebagatelne dla naszego samorządu, gdyż bezpośrednio graniczymy z Obwodem Kaliningradzkim. Omawiana dziś problematyka jest ważna również dla samorządów lokalnych, ponieważ stwarza szansę zwiększenia pola wzajemnej współpracy.
Wicemarszałek Jacek Protas, również obecny na konferencji, wyraził zadowolenie, że Elbląg stał się miejscem, w którym przedstawiciele samorządów z kilkunastu państw europejskich dyskutują na niezwykle ważne tematy. Wśród nich wymienił współpracę Unii z Rosją i politykę wschodnią. Stały się one tematami przewodnimi.
Dziś, przy okazji obrad Komisji CIVEX, mamy również sposobność, by zareklamować Elbląg i nasze województwo przed gośćmi z krajów Unii Europejskiej.
- mówił.
O dzisiejszym spotkaniu członków Komisji CIVEX wypowiedział się jej przewodniczący, Francois Decoster, który zwrócił uwagę na konieczność dialogu i wymiany doświadczeń między przedstawicielami władz lokalnych i regionalnych poszczególnych państw Europy, które współpracują ze sobą w ramach Partnerstwa Wschodniego.
Przesłaniem wynikającym z dzisiejszych rozmów jest to, że na władzach lokalnych i regionalnych spoczywa odpowiedzialność w kwestii zadbania o przyszłość Programu Partnerstwa Wschodniego i to, że muszą się one zaangażować w działania, które mają tę przyszłość zapewnić. (…) Ponadto rolą samorządów jest wspomaganie działań, realizowanych w ramach polityki krajowej.
Pytany o opinię na temat tzw. małego ruchu granicznego i ewentualnych możliwości poszerzenia obszaru jego funkcjonowania, przewodniczący Francois Decoster odpowiedział:
Komisja CIVEX zawsze wspierała rozwój kontaktów transgranicznych. Kwestia ta była jednym z powodów zorganizowania konferencji władz lokalnych w zakresie Partnerstwa Wschodniego jak i dzisiejszych obrad Komisji w Elblągu. Uważam, że doświadczenia, związane z małym ruchem granicznym mogą stanowić inspirację do podobnych działań na poziomie europejskim.
Jacek Protas dodał natomiast:
Nasz region od dawna był zdania, że małym ruchem granicznym powinno być objęte całe województwo warmińsko-mazurskie. Proszę jednak wziąć pod uwagę to, jak trudna jest obecna sytuacja międzynarodowa. W związku z tym ciężko jest mówić o poszerzeniu małego ruchu granicznego. Bardziej musimy skupić się na tym, by przekonywać Rosję, by nie wycofywała się z tego pomysłu. Codziennie musimy udowadniać, że to rozwiązanie jest korzystne dla obydwu stron.
Mówił również, że mimo tego, co dzieje się w Rosji lub między nią a Ukrainą czy Zachodem, kontakty międzyludzkie, handlowe powinny przebiegać bez zakłóceń:
Takie jest stanowisko zarówno rządu polskiego jak i władz województwa warmińsko-mazurskiego, choć kontekst tej współpracy jest trudny. Budując stosunki międzyludzkie z Rosjanami musimy ociec trochę od polityki i pewnych demonstracji. Nie możemy dać się do tego wciągnąć, inaczej relacje między naszymi krajami ulegną pogorszeniu.
- podsumował
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 0% | 1 |
oceń komentarz 0 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |