› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jakie akcesoria do parzenia yerba mate?

› bieżące 2 miesiące temu    17.12.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jakie akcesoria do parzenia yerba mate?

Yerba Mate to jeden z najpopularniejszych zamienników małej czarnej. Tak jak kawa zawiera dawkę kofeiny, a ponadto znacznie dłużej pobudza. Poza tym napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest o wiele zdrowszy. Jednak do jego przyrządzenia potrzebne jest niezbędny zestaw, który pozwoli cieszyć się pełnią smaku i aromatu, tego jakże charakterystycznego naparu. Z czego składa się zestaw do yerba mate?

Tykwa do Yerba Mate

Jednym z najistotniejszych elementów każdego zestawu do picia Yerba Mate jest tykwa - zwracają uwagę eksperci z https://www.taragui.com/pl. Wyglądem przypomina mały kubek. Wsypuje się do niego susz, który następnie jest zalewany wodą o odpowiedniej temperaturze.

Sama nazwa tykwa dotyczy rośliny jednorocznej, która wydaje charakterystyczne owoce w postaci bombek. To właśnie z jej owoców powstały matero, które służą do parzenia Yerba Mate.

Tykwa do picia naparu składa się z dolnej części owocu. Dodatkowo jej brzegi wzmacniane są metalem w celu jej zabezpieczenia. Calabaza, która bardzo często oferowana jest w sklepach zielarskich oraz z akcesoriami do rytuału parzenia yerby, jest jednym z najtańszych naczyń dostępnych na rynku. Charakterystyczny i naturalny wygląd sprawia bardzo ciekawe wrażenie.

Jednak bardzo ważne jest, aby o takie naturalne naczynie odpowiednio dbać. Jak większość roślin, calabaza nie jest zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne. Zanim zaczniemy korzystać z naczynka trzeba przeprowadzić proces curado. Polega on na wydrążeniu pozostałości owocu. Bardzo ważne jest także dokładne wysuszenie tykwy po jej użyciu.

Porongo do Yerba Mate

Ciekawym rozwiązaniem i alternatywą dla calabazy jest porongo. Ten rodzaj tykwy wykonywany jest z górnej części owocu, który jest znacznie twardszy niż calabaza. Charakteryzuje się ciekawym kształtem oraz dodatkowym stelażem, co sprawia, że całość prezentuje się bardzo okazale.

Tak jak w przypadku calabazy niezbędne jest pozbycie się resztek miąższu znajdującego się wewnątrz tykwy. Jednak proces ten jest znacznie łatwiejszy, gdyż jest go znacznie mniej. Mimo iż porongo jest twardsze nie oznacza to, że jest w pełni odporne na pęknięcia i inne uszkodzenia mechaniczne.

Również i w jego przypadku, z racji naturalnego pochodzenia, trzeba odpowiednio zadbać o dokładne wysuszenie i wyczyszczenie naczynka po każdym użyciu. Oczywiście, jeśli napar nie będzie kolejny raz zalewany.

Co to jest bombilla?

Wypicie sporządzonego naparu Yerba Mate nie byłoby możliwe bez bombilli. Jej wygląd przypomina słomkę z sitkiem na jednym z końców. Jego zadaniem jest powstrzymywanie suszu oraz pyłu przed dostaniem się do ust podczas picia naparu. W sumie na tym można by było zakończyć opis bombilli, jednak wiele osób ma problemy z pozornie łatwym wyborem tego przyrządu.

Bombille jak tykwy posiadają kilka rodzajów. Nie ma znaczenia czy wybierzemy długą, czy krótką, jeśli tykwa jest niska. W przypadku, gdy jest ona jednak wyższa warto rozważyć dłuższą „słomkę”, chociażby dla większego komfortu spożywania naparu.

Często także dłuższe bombille wybierane są przez kierowców, którzy są fanami Yerba Mate. Z pewnością także i one wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo, gdyż picie z małego zestawu mogłoby przysporzyć wielu problemów podczas kierowania pojazdem.

Jednym z chętnie wybieranych rodzajów bombilli są te zrobione z bambusa. Charakteryzują się oryginalnym wyglądem, nie są profilowane, ale posiadają jeden minus. Nie filtrują tak dobrze, jak klasyczne metalowe „słomki”.

Wybierając przyrząd, przez który będzie spożywany napar warto zwrócić uwagę także na rodzaj filtra. Do yerby, która zawiera drobny susz i pył najlepszym rozwiązaniem będzie łyżeczkowy rodzaj filtra, który jednocześnie może służyć jako świetne narzędzie do czyszczenia tykwy z resztek ziół. Innym często wybieranym rodzajem jest filtr sprężynkowy, który równie dobrze filtruje co łyżeczkowy.

Dodatkowe akcesoria w zestawie do Yerba Mate

Oprócz tykwy i bombilli warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które przydadzą się podczas sporządzania naparu czy też do czyszczenia słomki z filtrem. Jednym z takich przedmiotów jest łyżeczka do nabierania suszu. Zazwyczaj jest wykonana z naturalnego drewna i odmierza średnio około 15-20 gram naparu.

Drugim z akcesoriów jest wycior, który służy do czyszczenia bombilli, w której z czasem mogą zacząć zalegać resztki suszu lub pyłu. Tradycyjnymi sposobami może być ciężko ją wyczyścić. Z racji tego, że Yerba Mate powinna być przyrządzana z wodą o odpowiedniej temperaturze niezbędny będzie także termometr kuchenny. Niekiedy także świetnym dodatkiem jest termos, szczególnie gdy dużo podróżujemy, a ciężko nam się obejść bez ulubionej yerby.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.