› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jakie garnki do płyty indukcyjnej wybrać? Najlepsze naczynia do płyt indukcyjnych

› poradnik 2 miesiące temu    19.12.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jakie garnki do płyty indukcyjnej wybrać? Najlepsze naczynia do płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne cieszą się coraz większą popularnością i nie jest tak bez powodu. Posiadają wiele przydatnych cech, jak energooszczędność czy odcięcie grzania poza obrębem "palnika", dzięki czemu trudniej się poparzyć. Czy jednak potrzebujemy do ich wykorzystania specjalnych garnków?

1. Czy do płyt indukcyjnych potrzebne są specjalne garnki?
2. Garnki na indukcję - podział ze względu na materiał wykonania
3. Garnki ze stali nierdzewnej Solgaz

Czy do płyt indukcyjnych potrzebne są specjalne garnki?

Decydując się na kuchnię indukcyjną musimy pamiętać, że podgrzewanie na niej odbywa się na innych zasadach, niż w przypadku kuchenki gazowej. W przypadku indukcji garnek nie jest podgrzewany od dołu przez płomień, a za pomocą pola elektromagnetycznego. Z tego względu musimy wybrać takie naczynia, które będą w stanie w efektowny sposób zbierać energię wytworzoną w ten sposób.

Aby możliwe było odbieranie przez garnek ciepła wytworzonego metodą indukcji, musi być on wytworzony z metalu ferromagnetycznego - jeżeli zastosujemy inne, płyta po prostu nie wykryje, że postawiliśmy na niej cokolwiek. Innym ważnym czynnikiem jest również płaskość dna garnka. Im bardziej płaskie dno, tym mniejsze straty energii, a także krótszy czas gotowania i oszczędność energii elektrycznej.

Garnki na indukcję - podział ze względu na materiał wykonania

Decydując się na zakup płyty indukcyjnej mamy do wyboru wiele naczyń wykonanych z różnych materiałów. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, a także będzie odpowiadał upodobaniom różnych osób. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy:

 • garnki indukcyjne żeliwne: jedne z najczęściej używanych w kuchni, cieszą się popularnością ze względu na błyskawiczne nagrzewanie się oraz bardzo dużą odporność na wszelkie uszkodzenia. Minusem tych garnków jest jednak to, że ze względu na obecność żelaza w stopie są one bardzo ciężkie, a także łatwo się o nie poparzyć;
 • garnki indukcyjne emaliowane: emalia to nic innego, jak powłoka ochronna, która ma zapewnić naczyniom dłuższy żywot. W wielu przypadkach są one także dekorowane, więc jeżeli chcemy mieć wszystkie naczynia w domu pod jeden wzór, warto rozważyć ich zakup;
 • garnki indukcyjne ze stali nierdzewnej: cechują się minimalistycznym wyglądem i bardzo dobrym przyjmowaniem ciepła, podobnie jak naczynia żeliwne. Ich dużą zaletą jest jednak waga: garnki ze stali nierdzewnej potrafią być bardzo lekkie, co zdecydowanie stawia je ponad żeliwnymi odpowiednikami;
 • garnki indukcyjne ceramiczne: warto zwrócić uwagę, czy mówimy o produkcie w całości wykonanym z ceramiki, czy posiadającym jedynie jej powłokę. W tym drugim przypadku naczynie straci swoje właściwości po jej zdrapaniu, podobnie jak w przypadku teflonu. Niewątpliwą zaletą ceramiki jest fakt, że jedzenie nie jest w stanie przylgnąć do jej powierzchni, nawet gdy się nieco zagapimy.

Garnki ze stali nierdzewnej Solgaz

Stal nierdzewna jest ogólnie dobrym materiałem do wytwarzania rzeczy wykorzystywanych w kuchni. Łatwo się ją czyści, trudno jest zarysować jej powierzchnię, a przedmioty wykonane ze stali nawet po długim czasie użytkowania wciąż wyglądają tak, jakbyśmy dopiero co wyjęli je z opakowania. Dodatkowym plusem, jaki mają garnki do płyty indukcyjnej wykonanych ze stali nierdzewnej jest też fakt, że trzeba się bardzo postarać, aby coś w nich przypalić, a samo ciepło jest rozprowadzane równomiernie po powierzchni i szybko nagrzewa zawartość naczynia. Ta cecha sprawia, że gotowanie na płycie indukcyjnej jest jeszcze bardziej energooszczędne, ponieważ minimalizujemy straty ciepła podczas jej używania.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.