› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
REMONT ROBIĆ ŚMIECH NA SALI NIECH PODATKI ZACZNĄ PŁACIĆ A NIE NARKOTYKI SPRZEDAJĄ ~ JADO ROBOTY ŚMIECI A NIE CHLEJECIE I ĆPACIE A NA DODATEK SAMI PROCHY SPRZEDAJĄ ~ EDZIANa zdjęciach prezentuję się pięknie :) ~ hanulkaAle mi sensacja , przecież to normalna procedura. Przedsprzedaż jest stosowana wszędzie i na... ~ JaaagAutor artykułu nie ma pojęcia o rynku deweloperskim a szkoda. ~ BeckBudowlancy co to jest cytat z artykułu "pozwolenia na budowę na razie nie brak" budowlaniec z... ~ inspektor budowlanyByłby to najpiękniejszy pomnik w Elblągu i z ciekawą historią. Popieram całym sercem... ~ Jacoby"...ogrodzenie jest, ale pozwolenia na budowę na razie nie brak." Jak to rozumieć? ~ elka77Piękna! Elbląg miałby drugi po piekarczyku symbol, tym razem kobiecy. Jestem za. ~ Dominika[Po sprzedaży huczne bankructwo. ~ $$$$Regal park flat and byznes for janushe byznesu from elbląg ~ great nameJestem pewien że to ten wspaniały Człowiek i Pilot latał nad Elblagiem i nad Zalewem Wiślanym... ~ ObserwatorWiadomości ogórkowe ! ~ RomeoFajna inicjatywa brawo dla tego pana ~ autoszlifpopieram budowe, niezaleznosc to podstawa! Wszyscy jestesmy za Normalnoscia itd i Wszyscy mam... ~ trzezwylumpeksy są super, a kolejki do kas mówią same za siebie... ~ alutka011ładnie można wyciagnac odszkodowanie przez te niewidoczne linki:D ~ lulWspółczuję dziecku które wjechało by tam rozpędzonym rowerem i zahaczyło szyją o tą... ~ hrhdhdrh

Jakie kroki należy podjąć, żeby kupić mieszkanie?

› poradnik 7 miesięcy temu    16.01.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jakie kroki należy podjąć, żeby kupić mieszkanie?

Kupowanie mieszkania zazwyczaj dotyczy osób młodych, które jeszcze nie są zbyt doświadczone w tego typu transakcjach. Tym, którzy są bardziej zaznajomieni z tematem obrotu nieruchomościami, krótkie przypomnienie może okazać się również przydatne.

Chcąc kupić swoje własne mieszkanie, musisz wiedzieć, że droga od tego postanowienia do finalizacji całej transakcji może okazać się trudniejsza i dłuższa, niż Ci się na początku wydawało. Od czego jednak są poradniki takie jak ten? Oto krótki spis kroków składających się na Twoją wędrówkę, której celem będzie własne lokum. Dzięki niemu nic Cię nie zaskoczy. Poradnik dla wszystkich tych, którzy myślą o swoim własnym gniazdku, powstał we współpracy z deweloperem odpowiedzialnym za nową inwestycję Walendów Park pod Warszawą.

Ale zacznijmy od początku…

Określ swój budżet
 

Pieniądze odgrywają kluczową rolę w każdej transakcji. Kupno mieszkania jest natomiast transakcją potężną, dlatego rola ta jeszcze bardziej się zwiększa. Wiedząc, jaką kwotą możemy dysponować w kontekście zakupu mieszkania, będziemy mogli odrzucić na starcie lokale, które wybiegają poza granice naszych możliwości. Oszczędzi nam to czasu zmarnowanego na oglądanie inwestycji dla nas nieosiągalnych.

W tym punkcie należy również podjąć decyzję co do sposobu finansowania kupna. Możemy bowiem zapłacić za mieszkanie naszymi pieniędzmi, które sami uzbieraliśmy lub zdobyliśmy w inny sposób, albo wziąć kredyt hipoteczny, jak robi większość społeczeństwa. Kwestia ta na pewno się wydłuży, jeśli nie posiadamy jeszcze odpowiednich środków.

w2.jpg

Ustal, kiedy chcesz zakupić mieszkanie
 

Jeśli nie określisz sobie sztywnej ramy czasowej, do której powinieneś kupić mieszkanie, to możesz mieć pewność, że sprawę tę będziesz odwlekał latami. Warto jest postawić sobie jasny cel – na przykład koniec roku lub początek wakacji. Taka forma mobilizacji pozwoli nam skupić się na tym, co faktycznie jest ważne w kupowaniu mieszkania i nie czekać na lokum „idealne”, które przecież może wcale nie istnieć.

Zbuduj swoją wizję własnego mieszkania
 

Nikt nie wie lepiej od Ciebie, czego wymagasz od swojego nowego gniazdka. Powinno mieć 3 pokoje? 75 metrów kwadratowych? Okna sypialni wychodzące na zachód? Pokój dzienny z aneksem kuchennym czy osobną kuchnię? Oto czas na to, by zastanowić się, jakie są Twoje upodobania i co w Twoim wypadku okaże się najbardziej praktyczną i optymalną wersją. Punkt ten na pewno nie należy do uniwersalnych – małżeństwo z dzieckiem będzie szukało zupełnie innego mieszkania niż singiel przed 30-stką.

Odnajdź się na mapie
 

Czynnik lokalizacyjny to jedna z kluczowych kwestii podczas wybierania mieszkania. Jeżeli nie określimy miejsca, w którym najwygodniej będzie nam żyć, nie możemy liczyć na zadowolenie z własnego gniazdka. Wyjazdy i powroty z pracy powinny być krótkie, przyjemne i niemęczące. Nikt przecież nie lubi stać w czterdziestominutowym korku. Popularnym trendem stało się ostatnio również kupowanie mieszkań pod wielkimi miastami. Jest to natomiast kwestia mocno indywidualna, która osadzona jest w trybie życia, jakie prowadzimy, oraz z naszych prywatnych upodobań do otoczenia, w którym żyjemy lub chcielibyśmy żyć.

w3.jpg

Włącz swój filtr i zacznij poszukiwania!
 

Wreszcie nadszedł czas na prawdziwe szukanie mieszkania. W tym celu warto korzystać nie tylko z typowych wyszukiwarek nieruchomości. Do naszej dyspozycji są przecież oferty deweloperów, którzy proponują atrakcyjne ceny mieszkań z rynku pierwotnego. No właśnie – kwestia tego, z którego rynku chcielibyśmy kupić lokal, również jest istotna. Decydując się na opcję pierwotną, możemy liczyć na niższe ceny (jak to ma miejsce na przykład na rynku warszawskim i podwarszawskim) oraz duże zabezpieczenie na przyszłość, gdybyśmy kiedykolwiek chcieli odsprzedać nasze mieszkanie. Warto też rozejrzeć się pośród inwestycji podmiejskich.

Jeżeli nie mamy siły na szukanie mieszkania (choć to chyba nieczęsta przypadłość, mając na uwadze frajdę, jaką sprawia oglądanie potencjalnych loków) lub po prostu brak nam do tego kompetencji, możemy zlecić pomoc pośrednikom, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

w4.jpg

Zakup mieszkania. Nareszcie!
 

Kiedy już podejmiemy ostateczną decyzję i postanowimy związać się z danym miejscem na najbliższe lata, spadną na nas kolejne obowiązki. Musimy dopilnować, by wszystko przebiegło pomyślnie, a nasze dokumenty były kompletne. Cała transakcja powinna zostać dopięta na ostatni guzik zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, które – jak wiadomo – bardzo lubią się zmieniać w najbardziej nieoczekiwanych momentach.

Często jednak pozytywne emocje z zakupem własnego gniazdka są tak ogromne, że zapominamy o trudnościach, jakie musieliśmy przezwyciężyć, chcąc dotrzeć do punktu, w którym się teraz znajdujemy. Dla takiej nagrody warto było czekać i się napracować.

Teraz pozostaje nam już tylko odebrać nasze nowe mieszkanko i rozpocząć jego urządzanie. Warto pamiętać, że wykończenie i wyposażenie lokum to kolejna wielka sprawa, która wymagać będzie od nas dużego zaangażowania, kreatywności oraz po prostu… chęci. Ale chodzi tu przecież o nasze własne gniazdko i radość, jaką nam będzie sprawiało.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.